Sponzorováno

Alergie na třešně – co je dobré vědět? 4.76/5 (25)

Můžete mít alergii na třešně?

Můžete mít alergii na třešně?

Můžete být opravdu alergičtí na třešně?

Ne každý může jíst třešně (lat. Prunus avium). Ale alergie na třešně není tak běžná, jako jiné potravinové alergie.

Pokud máte podezření na alergii na třešně u sebe nebo u nějaké vám blízké osobě, přečtěte si další informace o příznacích a rizikových faktorech.

Potravinové alergie postihují přibližně 2 procenta dospělých a mezi 4 a 8 procenty dětí. Alergie na třešně nejsou vůbec časté – nejsou ani jedním z prvních osmi potravinových alergenů, ale u některých lidí způsobují alergické reakce, zejména u pylových alergiků. Příznaky alergie mohou začít jako mírné problémy, při opakované expozici alergenu se příznaky hodně zhoršují – pokud tedy zjistíte jakékoliv známky potenciální alergie na třešně, navštivte svého lékaře a požádejte o poslání k alergologovi.

O potravinových alergiích

Alergická reakce se objeví, když vaše tělo reaguje negativně na určité látky. V případě potravinových alergií napadá váš imunitní systém bílkoviny v potravinách, které tělo odmítá, což pak způsobuje negativní příznaky. Vlastně jakákoli potravina může být alergenem, ačkoli některé z potravin jsou častějšími viníky než jiné, třeba to jsou ořechy, mléko a sója.

Primární vs. sekundární alergie na třešeň

Třešňové alergie mohou být klasifikovány jako primární nebo sekundární reakce.

Primární alergie na třešně znamená, že jste alergičtí na samotné ovoce. Tato forma je méně častá, než sekundární forma alergie. Alergie na ovoce, jako jsou třešně, jsou často spojeny se stavem nazývaným orálně alergický syndrom (OAS). Tento syndrom způsobuje mírné příznaky, většinou kolem úst a na obličeji při konzumaci surového nebo čerstvého ovoce.

Můžete také být alergičtí na pyl někdy v brzké fázi života, a pak se u vás může vyvinout sekundární alergie na příbuzné ovoce jako třešně (když pak jste ve věku staršího dítěte nebo v dospělosti).

Klasickým viníkem je pyl břízy, který sdílí podobné alergenní proteiny s bílkovinami třešní.

Pokud jste alergičtí na pyl břízy, máte šanci, že jste alergičtí na třešně. Toto je někdy známé jako „syndrom břízy a ovoce“, což je podtyp OAS.

OAS třešňové alergeny

Třešně samotné nejsou běžnými alergeny. Pokud máte OAS, můžete být alergičtí na třešně spolu s dalšími druhy ovoce, zeleninou a ořechy, které mohou být příbuzné, například:

  • mandle
  • jablka
  • meruňky nebo jiné plody
  • mrkev
  • celer
  • lískové oříšky
  • kiwi
  • hrušky
  • vlašské ořechy

Pokud trpíte závažnou primární alergií na třešně, můžete po konzumaci ovoce zaznamenat intenzivní gastrointestinální příznaky, včetně bolesti žaludku nebo křečí a zvracení.

Jak je diagnostikována alergie na třešeň

Potravinové alergie jsou typicky diagnostikovány alergologem, speciálním typem lékaře, který se specializuje na alergie, citlivost a imunologii.

Po zjištění počátečních příznaků si tito lékaři mohou objednat kožní test, krevní test nebo i obojí. To je jediný způsob, jak můžete přesně testovat alergii na třešně (nebo jakoukoli jinou potravinu).

Přesný alergen může někdy záviset na tom, kde žijete – například alergie na pyl břízy může naznačovat sekundární reakci na třešně.

Sponzorováno

Příznaky alergie na třešně

Alergie na třešně může způsobit mírné i závažné příznaky. Alergické příznaky obvykle postihují kůži a střeva. Pokud budete jíst třešně a jste na ně alergičtí, může se objevit mravenčení v ústech, nevolnost a zvracení, kopřivka nebo svědění, nazální kongesce a kovová chuť v ústech. V horším případě by mohlo dojít k velmi závažným příznakům nazývaným anafylaxe, které mohou být i život ohrožující.

Léčba alergie na třešně

Některé potravinové alergie mohou sami přijít a následně i sami odejdou, aniž by musely být nějak léčeny. Jediným způsobem, jak můžete účinně „léčit“ alergii na třešně, je zcela se vyhnout těmto plodům a jakýmkoli dalším sekundárním alergenům.

Někdy může pravidelné užívání antihistaminik, jako je cetirizin (Zyrtec) a fexofenadin (Allegra), pomoci snížit příznaky mírné reakce, jako je kopřivka. Různá antihistaminika mohou dobře fungovat i v léčbě OAS.

Prevence je zcela upřednostňovanou metodou léčby alergií na třešně. Kromě vyhýbání se tomuto ovoci se také ideálně vyhýbejte konzumaci potravin vyrobených z třešní, jako například:

  • želé
  • jogurty
  • cukrovinky
  • pečené dobroty
  • zmrzlina
  • šťávy

Lidé s OAS mohou být schopni snížit alergické reakce na třešně tím, že je uvaří (to podle univerzity v Manchesteru), protože vaření rozkládá nebo mění bílkoviny v třešních, na které tělo reaguje.

To není dobrá léčba pro primární alergii na třešně, to si pamatujte.

Anafylaxe a třešně

Někdy jsou lidé s těžkými potravinovými alergiemi vystaveni riziku reakce nazývané anafylaxe (podle výzkumů může mít asi 1,7% lidí s OAS anafylaxi). Anafylaktický šok může ohrozit funkce některého z hlavních systémů vašeho těla a způsobit následující příznaky:

  • potíže s dýcháním
  • pocit těsnosti v hrudi a krku
  • otok obličeje
  • svědící pokožku
  • kopřivku
  • nízký krevní tlak
  • rychlý srdeční tep
  • bolesti břicha
  • nevolnost nebo zvracení
  • závratě
  • pocit vyčerpání

Epinefrin, nikoli antihistaminika, při anafylaxi

Pokud vám Váš lékař diagnostikoval primární alergii na třešně nebo jiné potraviny, může vám předepsat injekci epinefrinu – tu byste měli mít po ruce. Tyto injekce jsou doporučovány zvláště, pokud máte anafylaktický šok ve své anamnéze.

Injekce epinefrinu mohou minimalizovat závažnost alergické reakce, pokud jste byli vystaveni třešním. Po injekci ale asi budete muset jít do nemocnice, abyste se ujistili, že nevyžadujete žádné další ošetření.

V případě anafylaxe nelze použít žádné jiné typy alergických léků nebo inhalátorů. Anafylaxe je zdravotní nouzová situace.

A co zmínit závěrem o alergii na třešně?

Pokud je vám diagnostikována alergie na třešně, pracujte s alergikem na tom, abyste zjistili, jaké jiné potraviny jsou pro vás nebezpečné, – pak se jim musíte vyhnout.

Sponzorováno

Na rozdíl od jiných druhů alergií je jediným dobrým způsobem, jak zabránit komplikacím z potravinových alergií, vyhnout se těmto zcela těmto pro vás problémovým potravinám.

Co si dále o alergiích přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva