Sponzorováno

Mohou děti nosit kontaktní čočky? 4.93/5 (15)

Mohou děti nosit kontaktní čočky?Již téměř tři desetiletí potřebuji nějaké dioptrie, abych dobře viděla. Zpočátku jsem samozřejmě vyfasovala brýle, o kontaktních čočkách jsme v dobách mého dětství nic nevěděli. Postupem času, už jako dospělé, mi brýle začaly dost vadit a začala jsem používat kontaktní čočky, které mně osobně vyhovují více než brýle.
U dospělých lidí je to jasné, zvolí si každý podle své vůle. Ale jak jsou na tom děti? Mohou vůbec používat čočky? Řídí se jejich používání v dětském věku nějakými podmínkami?

Kontaktní čočky může nosit každý

Tedy téměř každý. Dětem a starším lidem třeba věnovat zvýšenou péči. Tedy i děti mohou nosit kontaktní čočky. Odborníci říkají, že u malých dětí se k aplikaci kontaktních čoček přistupuje zejména z důvodů komplikovaných očních vad, např. u dětské afakie (vrozená nemoc – chybějící oční čočka) nebo při léčbě tupozrakosti (amblyopie).

Co je při rozhodování o nošení či nenošení kontaktních čoček důležité, je nejen věk dítěte, ale i jeho schopnost porozumět významu hygieny a rizikům nedostatečné péče o čočky. Ze zkušeností aplikačních center vyplývá, že již děti od 8 let jsou schopny nosit kontaktní čočky a starat se o ně samostatně.

Význam čoček pro dítě

Kromě samotné korekce zraku se přidružuje také význam psychologický. Mnoho rodičů začíná zvažovat čočky pro dítě v době zaškolení, kdy kromě toho, aby dítě zvládlo náročné vyučování, snaží se častokrát zařadit do nového kolektivu vrstevníků. Chce se s nimi hrát, bláznit, běhat. V těchto aktivitách ho brýle mohou omezovat.

Motivace dětí na nošení kontaktních čoček je různá. U kluků převažují výhody nošení kontaktních čoček při sportech, malé slečny jsou motivovány spíše vzhledem. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že použití kontaktních čoček může napomoci dítěti zvednout jeho sebevědomí. Ideální věk k prvnímu nasazení čoček neexistuje.

Sponzorováno

Jsou pro děti určeny speciální kontaktní čočky?

Ne, nejsou. Prodejci však vnímají dva trendy, co se týče výběru čoček pro děti. Upřednostňovány jsou jednodenní kontaktní čočky a pak silikon-hydrogelové, které jsou výhodné z hlediska propustnosti kyslíku kontaktní čočkou k rohovce oka.

Většina dětí chce nosit kontaktní čočky jen občas, například při sportu. Dobrou variantou proto pro ně jsou jednodenní čočky. V případě, že by dítě či teenager chtěl nosit čočky dlouhodobě, více než 12 hodin vkuse, vhodnější jsou zmíněny silikon hydrogelové čočky.

Kam se obrátit, když zvažujete čočky pro dítě

Aplikovat čočky a vyšetřovat dětské oči může jen dětský oční lékař. Důležité je, aby dítě absolvovalo pravidelné kontroly. Vyhledejte proto očního lékaře ve vašem okolí a zeptejte se na nejbližší centrum, kde aplikují kontaktní čočky.

Pokud dítě začne nosit čočky, musí se naučit s nimi zacházet a věnovat jim dostatečnou pozornost. I když se o nasazování a udržování čoček malým školákům starají převážně rodiče, dítě by mělo být účastné a postupně převzít péči do svých rukou. S tímto procesem je možné začít již v předškolním věku.

Kontaktolog (člověk, který se zabývá aplikací kontaktních čoček) vysvětlí rodiči, jakož i dítěti jako se o čočky starat, jak je nasazovat či vybírat. Ale dále doma musí tento proces dosledovat rodiče, protože převážná většina problémů, které při nošení čoček nastávají, se týká nesprávné manipulace s nimi.

Na co dát pozor při nošení čoček u dětí

Přesto, že se čočky dobře nosí, třeba být opatrní v určitých situacích:

  • Pocit unavených očí – kdy nastává, jak se projevuje (zarudnutí, slzení).
  • Kolik hodin je pro dítě v pohodě – jak dlouho po nasazení čoček je dítě v pohodě a kdy začíná mít problém.
  • Nestěžuje se dítě na problém ve škole – dohlédnout na tabuli, rozmazané vidění ….

Co si ještě o kontaktních čočkách přečíst?

VIDEO: Jsou vhodné kontaktní čočky pro děti?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva