Sladidla pro miminka – čím a proč sladit miminkům? 4.4/5 (10)

Sponzorováno

  • Slazení potravy u kojenců a batolat by mělo být omezené, zejména co se týče přidávání cukru. Přílišné množství cukru v jejich stravě není zdravé a může vést ke zvýšenému riziku obezity, zubního kazu a závislosti na sladkostech. Pokud je dítě ještě na mateřském mléku nebo kojeneckém mléku, nemusí být potřeba žádné další slazení.
  • Když se začíná s přechodem na pevnou stravu, doporučuje se postupně zavádět nové potraviny a pozorovat reakce dítěte na různé chutě. Místo slazení potravin můžete zvažovat různé způsoby, jak dodat příjemnou chuť a zároveň zachovat zdravou stravu.
  • Přirozená sladkost: Některé potraviny, jako ovoce, obsahují přirozený cukr. Můžete nabízet dítěti měkké a zralé plody, které jsou vhodné pro věk dítěte, jako jsou banány, hrušky nebo měkké broskve. Přirozená sladkost ovoce může být pro dítě příjemná a zdravá volba.
  • Koření: Použití jemných koření, jako je skořice nebo vanilka, může dodat jemnou sladkou chuť potravinám, aniž byste museli přidávat cukr.
  • Varianty slazení: Místo bílého cukru můžete v některých případech zvažovat alternativy jako med nebo javorový sirup. Nicméně, přílišné množství i těchto sladidel by mělo být omezeno.
  • Důležité je také dodržovat doporučení odborníků v oblasti výživy a konzultovat jakékoli specifické potřeby nebo obavy ohledně stravy vašeho dítěte s pediatrem nebo dietologem.

Takto vypadá kaše s rozinkovým sirupem

Takto vypadá kaše s rozinkovým sirupem

Všem novopečeným maminkám se obecně doporučuje, aby se do 1 roku vyvarovaly používání rafinovaného cukru v příkrmech svých dětí. Rafinovaný cukr má nulovou nutriční hodnotu a pouze vytváří větší chuť na sladké. To opět může vést k větší chuti na nezdravé jídlo, obezitě, nízké imunitě, chronicky ucpaným dutinám atd. Závislost na cukru je dnes celkem častá a je známo, že je stejně a znepokojivě aditivní jako drogy jako kokain!

Zde je jednoduché pozadí, které pomůže vašemu dítěti toužit po cukru méně. Naše střevo nebo trávicí dráha je plná bakterií (dobré i špatné). Tyto mikroby se vyvíjejí do věku 2 let. Dobré bakterie nesmírně pomáhají při trávení našeho jídla, vytvářejí více živin, budují silnou imunitu bojem proti infekcím atd. Zatímco ty špatné touží po nepořádku, vyvolávají další infekce. Pokud brzy pomůžete vypěstovat více dobrých bakterií v bříšku vašeho dítěte, vaše dítě automaticky nebude toužit po špatných věcech. Ano, je to takto snadné.

V tomto článku sdílím několik jednoduchých přírodních alternativ cukru, které jsou nabité živinami. Některé se dají vyrobit během chvilky i doma.

1. Datlové pyré nebo datlový prášek

Datle jsou vlastně super potravina pro miminka. Nemohou být dítěti podávány jako celek, protože děti je nemohou dobře požvýkat. Čerstvé datle namočte na 3–4 hodiny, rozdrťte a použijte jako pyré, nebo použijte sušený datlový prášek pro okamžité a rychlé přidání do vašeho receptu. Datlové pyré nebo prášek můžete přidávat do kaší, ovocných pyré, dezertů, které si děláte doma, smoothies, mléka atd.

2. Med (hodně kvalitní)

Surový med, který není filtrován ani zahříván, má ohromné protiplísňové, antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Když se nezahřívá, zachovává si aktivní enzymy, aminokyseliny, vitamíny a minerály, které jsou životně důležité pro rozvoj silné imunity u dětí.

Poznámka: Med lze dětem podávat až po dovršení 1 roku. Střevo dětí mladších jednoho roku není dostatečně vyvinuté, aby dokázalo bojovat proti bakteriím přítomným v medu, což by mohlo vést k botulismu.

Med nekupujte v supermarketech, tam je hodně nekvalitní. Najděte si v okolí místního včelaře a kupujte jen lokální med. Ten je nejlepší. Zeptejte se včelaře na výrobu.

3. Jablečné pyré

Jablka mohou být představena dětem někdy po jejich 6 měsících. Jablka jsou bohatá na vlákninu a jsou perfektním prvním jídlem s přirozenou sladkou chutí a bohatými živinami.

Pro jednoduché pyré můžete jablka oloupat, nakrájet a napařit a rozšlehat v mixéru, abyste vytvořili kaši. Toto pyré lze poté vařit 10 minut s trochou ghí, aby vznikla hustá omáčka, kterou můžete skladovat 2-3 dny v lednici.

Sponzorováno

Jablka jsou také známá jako dobrý detoxikační prostředek. Pektin v jablku se spojuje s radioaktivními nebo toxickými těžkými kovy, jako je rtuť, hliník, olovo atd. v těle a vylučuje je trávicím traktem (studie na toto téma je zde).

4. Nendrapalam (surový banánový prášek)

Pochází ze země banánů a tradičně se používal pro kojence jako sladidlo. Může být zaveden po 6 měsících věku, poté, co jsou do stravy vašeho dítěte začleněny další základní potraviny. Má vysoký obsah vlákniny, která usnadňuje trávení a zabraňuje zácpě u kojenců.

5. Fíkové pyré

Fíky jsou jedním z nejlepších zdrojů vápníku v rostlinném světě. Jsou také vysoce zásadité a vytvářejí dobré střevní bakterie. Jsou fenomenální na hubnutí, vynikající projímadlo, takže skvělé pro děti trpící zácpou, zlepšují imunitní systém a chrání játra.

Fíky se většinou jedí v suché formě, když nejsou v sezóně. Může být zavedeno dětem ve věku 8+ měsíců. Stačí sušené fíky na několik hodin namočit, rozmixovat na pyré, které lze použít v příkrmu pro vaše miminko pro zvýšení nutriční hodnoty.

6. Javorový sirup

Pravý javorový sirup je poklad. Specifické povětrnostní podmínky v Severní Americe vytvářejí kouzlo, které umožňuje výrobci cukru přeměnit vodnatou mízu na autentický zlatý sirup, který se jmenuje javorový sirup. Míza tohoto javoru vypadá jako hustší voda, jen s náznakem javorové sladkosti.

Javorový sirup lze podávat dětem, které dovršily pouze 1 rok. Protože stejně jako u medu se šance na botulismus zvyšují, pokud je užívají děti mladší než 1 rok.

7. Rozinkový sirup

Ideální doba, kdy začít krmit své děti rozinkami, může být většinou kolem 8-10 měsíců věku. Používejte je v jídle velmi málo, protože mohou být sladší než cukr.

Můžete si rozinkový sirup snadno vyrobit doma tak, že rozinky na pár hodin namočíte a rozmixujete na hustou omáčku. Uchovávejte jej 2-3 dny v lednici pro okamžité použití ve vašich receptech na dětskou výživu.

8. Meruňkový prášek či meruňkový sirup ze sušených meruněk

Meruňky mají vysoký obsah minerálů a beta karotenu. Díky vysokému obsahu železa, mědi a kobaltu je vhodný při léčbě anémie a jakýchkoli zažívacích problémů. Můžete jej použít pro své 6měsíční dítě v cereáliích nebo ovocných a zeleninových pyré.

Pokud používáte sušené meruňky, zkuste najít ty, které jsou organické a neobsahují konzervační látky ani oxid siřičitý. Některé děti jsou alergické na síru, která mívá vysoký obsah sodíku.

9. Kokosový cukr

Kokosový cukr se vyrábí z mízy kokosové palmy. Květy kokosové palmy obsahují mízu, která se řeže a sbírá do nádob. Zahřeje se, aby se odpařila vlhkost, a poté krystalizuje za vzniku prášku.

Kokosový cukr má životně důležité živiny a má také nízký glykemický index ve srovnání s rafinovaným cukrem. Skutečný kokos je mnohem výživnější než jíst jeho cukr. Ale ano, je to rozhodně lepší alternativa, když chcete pro své nejmenší péct sušenky, koláče, pudinky atd.

A pár slov na závěr

Pamatujte, že u miminek se stále rozvíjejí jejich chuťové pohárky a opravdu nemohou vše ochutnat tak, jako vy. Tato přírodní sladidla vám tedy mohou chutnat nevýrazně, ale vaše ratolesti je snadno přijmou. A čím dříve začnete, tím snáze se vyhnou chuti na cukr.

Poraďte se prosím se svým lékařem dříve, než svému malému zavedete kteroukoli z těchto nových potravin.

Sponzorováno

Pokud se chcete o těchto produktech dozvědět více, napište mi zpětnou vazbu nebo dotazy.

A dále si na toto téma přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva