Přírodní léčba kvasinek + babské rady – 8 tipů, jak na to 4.83/5 (23)

Sponzorováno

 • Kvasinky, obvykle Candida albicans, mohou způsobovat infekce v různých částech těla, včetně ústní dutiny, genitálií, zažívacího traktu a dalších. Při léčbě kvasinek je důležité konzultovat situaci s lékařem, zejména pokud jde o závažné nebo opakující se infekce. Lékař vám může předepsat antifungální léky nebo jinou vhodnou léčbu.
 • Přesto existují některé přírodní postupy, které mohou pomoci při prevenci a podpoře léčby kvasinek. Mějte však na paměti, že tyto metody nejsou náhradou pro léčbu předepsanou lékařem a měly by být používány pouze jako doplněk. Pokud máte podezření na infekci kvasinkami, měli byste se vždy poradit s lékařem.
 • Přizpůsobte stravu: Omezte příjem cukrů, zejména rafinovaných cukrů a potravin obsahujících kvasinky, jako jsou alkoholické nápoje, pečivo. Zvyšte konzumaci potravin, které podporují zdravou mikroflóru, jako jsou jogurty s probiotiky nebo kyselá zelí.
 • Použití probiotik: Užívání probiotik (živých bakterií) může pomoci obnovit rovnováhu střevní mikroflóry a bránit růstu kvasinek. K dostání jsou v kapslích nebo v potravinách, jako je jogurt s živými kulturami.
 • Kokosový olej: Kokosový olej obsahuje látky, které mohou pomoci potlačit růst kvasinek. Můžete ho aplikovat lokálně nebo přidávat do stravy.
 • Čajovníkový olej: Čajovníkový olej má antifungální vlastnosti a může být použit na lokální aplikaci, například do koupele nebo smíchán s nosným olejem pro aplikaci na postižené oblasti.
 • Ochrana před vlhkostí: Kvasinky se často vyvíjejí v teplých a vlhkých prostředích. Dbáte-li na správnou hygienu a udržujete si postižené oblasti suché a vzdušné, můžete zabránit jejich růstu.
 • Omezte antibiotika: Pokud je to možné, snažte se omezit užívání antibiotik, protože mohou narušit rovnováhu mikroflóry a zvýšit riziko infekce kvasinkami.
 • Ideální je, že pokud máte podezření na infekci kvasinkami, měli byste se poradit s lékařem. Lékař vám může provést diagnózu a předepsat vhodnou léčbu, která bude účinnější než samoléčba přírodními prostředky.

Zkusíte kvasinky řešit přírodní cestou?

Zkusíte kvasinky řešit přírodní cestou?

Kvasinková neboli plísňová infekce může způsobit bolest, svědění a výtok v oblasti genitálií. Domácí léky – jako je přírodní jogurt a probiotické doplňky – mohou někdy pomoci lépe zvládnout příznaky. Nezbytná však může být i léčba léky bez lékařského předpisu nebo léčba s léky na předpis.

Ženy jsou obecně náchylnější k genitálním kvasinkovým infekcím, přičemž až 75 procent z nich zažije tyto problémy alespoň jednu v životě. Genitální kvasinkovou infekci však mohou dostat i muži. Kvasinka zvaná candida albicans je nejčastější příčinou těchto infekcí. Mohou za to někdy ale i jiné druhy kvasinek.

Pro kvasinkové infekce je k dispozici řada léčebných postupů, včetně mnoha domácích léků, které si můžete zkusit sami. Tento článek zkoumá 8 oblíbených domácích léků na kvasinkovou infekci, které lidem někdy pomohou – cílem je vždy najít to, co u vás bude nejlépe fungovat.

Ilustrace - vaginální kvasinková infekce Candida albicans

Ilustrace – vaginální kvasinková infekce Candida albicans

 

V mnoha případech lze kvasinkové infekce opravdu úspěšně léčit doma. K tomu slouží buď volně prodejné přípravky, nebo alternativní terapie. Vědecké důkazy o účinnosti těchto alternativních terapií se liší. Ale někdy opravdu pomohou. Takže, jak se dá kvasinková infekce řešit přírodně?

1. Volně prodejná léčba

To někdy bývá léčba první linie. K léčbě kvasinkových infekcí lze volně v lékárně zakoupit antifungální léčbu ve formě různých krémů. Jsou k dispozici takové krémy i bez lékařského předpisu a lze je zakoupit online nebo je lze nalézt v lékárnách.

V závislosti na produktu může být léčba pro vnější nebo vnitřní použití a léčba infekce pomocí:

 • jediné aplikace
 • 3denní aplikace
 • týdenní aplikace

Takové metody léčby, které se aplikují vnitřně, prokazatelně vyléčí více než 80 procent vaginálních kvasinkových infekcí. Ty totiž obsahují silná antimykotika nazývaná azoly.

2. Kyselina boritá

Vaginální kapsle kyseliny borité mohou moc pěkně fungovat u žen s kvasinkovou infekcí. Mohou být zvláště užitečné pro ženy s opakujícími se infekcemi.

Odborníci doporučují dávku 600 mg kyseliny borité v tobolce vložené vaginálně jednou denně po dobu 14 dnů. Před zakoupením jakýchkoli čípků se ale raději poraďte s lékařem / lékárníkem.

Některé výzkumy uvádí, že topicky aplikovaná kyselina boritá spolu s antifungálním flucytosinem úspěšně léčí přibližně 70 procent žen. Tato studie sledovala ženy s kvasinkovými infekcemi, které nereagovaly na antimykotikum na bázi azolů.

3. Tea tree oil

Tea tree oil je již dlouho ceněný pro své protiplísňové vlastnosti. Studie tohoto esenciálního oleje potvrdila jeho schopnost zabíjet řadu kvasinek a plísní. Ve většině zkoumaných studií byl tea tree olej testován na candida albicans, jedné z nejčastějších kvasinek při vaginálních infekcích.

Vaginální čípky obsahující olej z čajovníku se ukázaly jako spolehlivé k léčbě vaginálních plísňových infekcí. Některé ženy hlásí úlevu i při přidání zředěného tea tree oleje do tamponu a jeho zavedení do pochvy přes noc. Při používání oleje z čajovníku je však třeba dbát mimořádné opatrnosti, protože může podráždit pokožku, zvláště citlivé jsou poševní stěny. Tento olej je sám o sobě hodně silný. Čajovník je esenciální olej a jako takový je třeba jej smíchat s nosným olejem. Lidé mohou použít 3-5 kapek oleje z čajovníku v 50 ml rozehřátého kokosového oleje k namočení tamponu. Tampon je samozřejmě důležité pravidelně měnit.

Lidé mohou být také alergičtí na čajovníkový olej. Vyzkoušejte zředěný olej na malé oblasti na předloktí, a pokud nedojde k žádné reakci do 12 až 24 hodin, může být bezpečné použít na citlivější genitální oblast. Ale vždy ho řeďte!

Jiné výzkumy ukazují, že složka čajovníkového oleje (terpinen-4-ol) zvyšuje aktivitu běžného antifungálního léku flukonazolu. To je ideální v případech candida albicans rezistentní na léky.

4. Probiotické doplňky

I některé probiotické doplňky mohou nabídnout přirozené řešení kvasinkové infekce. Jsou často k dostání v lékárnách a zdravotnických prodejnách nebo se dají koupit i online.

Některé značky probiotických doplňků prodávají speciálně upravené produkty pro ženské reprodukční zdraví. Zeptejte se na ně. Ty mají za cíl obnovit rovnováhu bakterií a kvasinek v pochvě. Doplňky se užívají perorálně nebo se zavádějí vaginálně.

Sponzorováno

Ve studii z roku 2012 si ženy s chronickými kvasinkovými infekcemi vložily do pochvy speciálně vytvořenou probiotickou pilulku. Téměř 87 procent uvedlo zlepšení svých příznaků. Léčba měla dlouhodobý efekt i na kvasinky odpovědné za infekci. Ve studii ženy užívaly jednu pilulku na noc po dobu jednoho týdne. Pak zavedly jednu každou třetí noc po dobu 3 týdnů. Poté již kúru preventivně užívaly průběžně jen jednou týdně.

Jiný výzkum naznačuje, že probiotické laktobacily mohou zvýšit účinnost antifungálních léků užívaných ženami s vaginální kvasinkovou infekcí.

5. Přírodní probiotický jogurt

Přírodní, neslazený, neochucený jogurt obsahuje prospěšné bakterie, zvané probiotika. Ty přispívají ke zdraví a pomáhají obnovit rovnováhu bakterií a kvasinek v těle.

Výzkum z roku 2006 zjistil, že určité typy probiotik mohou bojovat proti některým kvasinkám, které způsobují vaginální kvasinkovou infekci. Mnoho žen hlásí úlevu když jedí probiotické jogurty (pravidelně), přikládání jogurtu na vulvu kolem pochvy.

6. Kokosový olej

Kokosový olej má protiplísňové vlastnosti a bylo prokázáno, že bojuje proti kvasinkám Candida albicans. Surový organický kokosový olej lze ke zmírnění příznaků aplikovat vnitřně nebo zevně.

Zahřátý kokosový olej lze také použít jako nosný olej pro silnější antifungální esenciální oleje, včetně oleje z čajovníku nebo oleje z oregana.

Některé produkty mohou být speciálně vhodné pro vaření, spíše než pro použití na kůži, proto porovnejte produkty a značky a vyberte si vhodný produkt (neupravený, organický, panenský).

7. Česnek

Česnek je známé přírodní antimykotikum a antibiotikum. Výzkum však naznačuje, že konzumace česneku nemá žádný vliv na hladinu kvasinek ve vagíně.

Jako alternativu ke konzumaci česneku některé ženy zkusily užívat česnek vnitřně. Tvrdí, že zažily úlevu od kvasinkové infekce tím, že vloží stroužek česneku, zavázaný provázkem, do pochvy přes noc. I když neexistuje žádný důkaz, který by tvrdil, že to funguje, je to domácí lék na kvasinkovou infekci s nízkým rizikem. No, příjemné to asi nebude.

Lidé s citlivou pokožkou mohou zaznamenat pálení a dokonce poškození kůže. Tito lidé neměli používat česnek, pokud mají citlivou pokožku. Pokud se pocit pálení zhorší, lidé by měli přestat používat.

Také bylo zjištěno, že vaginální krém obsahující česnek a tymián je při léčbě kvasinkové infekce stejně účinný jako vaginální krém klotrimazol.

8. Oreganový olej

Většina olejů z oregana se vyrábí z obyčejného oregana, majoránky origanum, která nemá žádné zvláštní vlastnosti. Nicméně, oreganový olej vyrobený z divokého oregana, origanum vulgare, obsahuje dvě silná antimykotika: thymol a carvacrol.

Použití oleje z divokého oregana v některých výzkumech prokázalo, že zastaví nebo inhibuje růst Candida albicans. Kapsle obsahující olej z oregana lze vložit do pochvy na noc. Alternativně může být aplikován na tampon před zavedením. Doporučuje se porovnat různé produkty.

Esenciální oleje je třeba před použitím smíchat s nosnými oleji a nikdy je neaplikovat přímo na pokožku. Ženy mohou smíchat 3-5 kapek oleje oregano v 30 ml sladkého mandlového oleje, rozehřátého kokosového oleje nebo olivového oleje. V této směsi by se měl na několik minut namočit tampon, poté zavést a vyměnit každé 2-4 hodiny během dne. Ženy by neměly nechávat léčivý tampon déle než 6 hodin. Před použitím je dobré otestovat alergii na olej z oregana na předloktí.

Kdy ne? Kdy se vyhnout domácí léčbě kvasinek?

Mnoho domácích prostředků je bezpečných pro většinu lidí s kvasinkovými infekcemi. Následující lidé by se však neměli pokoušet léčit sami:

 • těhotné ženy
 • každý, kdo byl vystaven pohlavně přenosné infekci
 • lidé s opakovanou kvasinkovou infekcí
 • lidé, kteří si nejsou jisti, zda jsou jejich příznaky způsobeny kvasinkovou infekcí

Prevence kvasinkové infekce

Vaginální kvasinkové infekce jsou vlastně celkem běžným problémem, kterému lze předejít přijetím jednoduchých preventivních opatření. Toto je vhodná prevence kvasinkové infekce:

 • nosit volné oblečení a bavlněné spodní prádlo
 • vyhýbejte se upnutým džínům a punčocháčům, protože kvasinkám se daří ve vlhkém a teplém prostředí
 • co nejdříve se převlékněte z mokrých plavek nebo oblečení, které nosíte do fitka / tělocvičny
 • vyhýbejte se vaginálním sprejům, parfémům a mlékům, které mohou dráždit vagínu a způsobit nerovnováhu bakterií a kvasinek
 • po sprchování nebo koupání důkladně osušte oblast genitálií
 • vyhýbejte se výplachům
 • používejte lubrikant na vodní bázi při pohlavním styku
 • sprchujte po pohlavním styku a orálním sexu
 • zkuste užívat probiotika nebo jíst potraviny bohaté na probiotika
 • snižte spotřebu cukru, protože kvasinky se cukrem živí
 • berte antibiotika pouze v nutných případech, protože narušují rovnováhu bakterií a kvasinek v těle
 • zvolte dobrou metodu antikoncepce, protože antikoncepce na bázi estrogenu může podporovat růst kvasinek

Příznaky kvasinkové infekce

Mezi příznaky kvasinkové infekce patří:

 • bolest, svědění nebo pálení v pochvě nebo kolem ní
 • vaginální pálení při močení
 • bolestivý styk
 • vyrážka
 • hustý bílý poševní výtok připomínající tvaroh
 • zarudnutí
 • otok
 • kožní trhliny nebo vředy

U mužů jsou příznaky patrné na hlavě penisu a zahrnují:

 • zarudnutí
 • podráždění
 • svědění

Kdy už navštívit lékaře

I když domácí prostředky mohou vyřešit mnoho případů kvasinkové infekce, nejsou určitě účinné ve všech situacích.

Je důležité, aby lidé vyhledali lékařské ošetření, pokud:

 • jde o těhotné ženy
 • je to jejich první kvasinková infekce, protože je nutná lékařská diagnóza
 • kvasinková infekce je závažná nebo jsou v místě trhliny nebo vředy
 • infekce se stále opakují, objevují se 4x a vícekrát ročně
 • příznaky se nezlepší během několika dnů po této přírodní léčbě
 • máte další problémové zdravotní stavy, jako je cukrovka nebo oslabený imunitní systém

Sponzorováno

Máte nějaké rady, jak se dají léčit kvasinkové infekce přírodně? Napište nám je do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva