Sponzorováno

Sonické zubní kartáčky – jak vyčistí naše zuby? 4.88/5 (16)

Sonické zubní kartáčky - jak vyčistí naše zuby?Moderní technologie neobešly ani péči o zuby. Vybrat si můžete nejen klasický, či elektrický zubní kartáček, které již na našem trhu sídlí pár roků, ale už i kartáček sonický. Stojí však několikanásobně více než obyčejná kartáček. Na jakém principu funguje a komu se vyplatí koupit si ho?

Sonické kartáčky na bázi ultrazvukového kmitání

Tak právě to je princip na jakém funguje sonický kartáček. Jde o nejmodernější typ zubního kartáčku, který nevyužívá rotační pohyb, tak jak to znáte u elektrického zubního kartáčku, ale pracuje na principu ultrazvuku. A to tak, že rozkmitá nejen vlákna kartáčku, ale i sliny a vodu smíchanou se zubní pastou v okolí kartáčku, přičemž dochází k odstraňování zubního plaku, nečistot a bakterií. Největší odlišností oproti ostatním kartáčkům (kromě mezizubního) je fakt, že částečně odstraní nečistoty a povlak i z těžko dostupných mezizubních prostor. Tento kartáček velmi účinně odstraňuje zubní plak.

Čištění zubů jde i bez tlaku

Zatímco při klasickém mytí zubů obyčejným kartáčkem, nebo elektrickým kartáčkem, musíme na důkladné vyčištění vynaložit sílu a na zubech musíme cítit tlak, u sonického kartáčku je to právě naopak. Při čištění zubů sonickým kartáčkem netlačte. Jen co na zuby přitlačíte, štětinky na kartáčku přestanou kmitat. Kromě toho rozkmitaná tekutina v ústech v prvních dnech „lechtá“. Proto mohou mít někteří lidé problém při přecházení na sonický kartáček a nemusí si na něj tak snadno zvyknout. Vše je věc vůle, ale pokud potřebujete kartáček na zubech cítit, sonický kartáček vám asi nebude až tak vyhovovat. Je však o něco bezpečnější než elektrická, u kterého si můžete zranit dásně, protože ani tehdy, pokud silně tisknete se nezastaví, což však sonický ano.

TIP: Jak vybělit zuby

Pro koho se sonický kartáček hodí?

Zubní lékaři ji doporučují těm, kteří chtějí své zuby vyčistit co nejlépe. Je vhodný i pro děti od 6 let, které zvládnou motoricky čištění, avšak měly by být pod dohledem rodičů.

Sponzorováno

Pomoci může pacientům s problémovými dásněmi, ale i pacientům s ortodontickými pomůckami, či implantáty. Sonický kartáček se doporučuje i pro lidi se sníženými psychickými nebo fyzickými schopnostmi a také pro ty, kteří nevěnují čištění zubů dostatek pozornosti a nepoužívají mezizubní kartáčky, protože sonický kartáček vyčistí do velké míry i mezizubní prostory.

Výhody sonického kartáčku:

 • lépe odstraní plak a nečistoty ze zubů
 • odstraňuje i nežádoucí pigmentaci
 • je šetrný k dásním
 • dostane se i do těch prostor, kam se nedostane klasická, ani elektrický kartáček
 • pracuje 100 krát rychleji než klasický kartáček a 10 krát rychleji než elektrický kartáček, dosahuje 30 000 až 40 000 kmitů za minutu

Nevýhody sonického kartáčku:

 • chybějící pocit tlaku na zuby, ve srovnání s klasickým čištěním
 • pocit šimrání v ústech v první fázi navykání si na ni
 • vyšší cena
 • je potřebná speciální nebo nepěnivá zubní pasta

Zainvestujete, nebo jen zkusíte?

Jelikož ceny kvalitnějších sonických kartáčků se mohou pohybovat i kolem 5000 Kč, ne všichni si mohou tento risk dovolit. Risk, protože jak jsme již zmínili, sonický kartáček pracuje na zcela jiném principu mytí zubů, než je ten, na jaký jste zvyklí. Namísto tisku a klasického drhnutí zubů se naopak tlačit nesmí a v ústech vás navíc může v začátcích obtěžovat jakési lechtání, na to si nemusí každý zvyknout.
Zkuste si na začátek koupit levnější sonický kartáček (seženete i za cenu do 1000 Kč) a vyzkoušejte si, zda by vám takový způsob čištění vyhovoval. Pokud ano, pak si na trvalé čištění pořiďte kvalitnější kartáček, který už ale stojí o něco více.

Sponzorováno

Pokud by vám tento systém nevyhovoval, alespoň vás nebude mrzet, že jste za ni dali hodně peněz, ale budete rádi, že vás tento pokus vyšel jen na pár korun.

A co si ještě o čištění zubů přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Sonické zubní kartáčky – jak vyčistí naše zuby?”

  1. […] TIP: Znáte sonické zubní kartáčky? […]

  2. JARMILA napsal:

   Dobrý den mám sonický kartáček na zuby a mám dotaz dnes mi pan doktor připevnil ve spodní části zuby na šest implantátu .Prosím pěkně musím pouívat i na čištění mezizubní kartáčky nebo stačí již zmíněný sonický kartáčk .MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚD JK

   • Je důležité dbát na pečlivou ústní hygienu po zavedení implantátů. Sonický kartáček na zuby je skvělý nástroj pro čištění povrchu zubů, ale pro čištění mezizubních prostorů a kolem implantátů bude pravděpodobně také třeba použít mezizubní kartáčky nebo zubní nit.

    Implantáty mohou být náchylnější na hromadění plaku a zubního kamene, a proto je důležité udržovat je co nejčistší. Mezizubní kartáčky a dentální nit jsou účinné nástroje pro čištění těchto obtížně dostupných prostorů mezi zuby a kolem implantátů. Doporučil bych vám konzultovat tuto otázku s vaším zubařem nebo hygienistou, kteří vám mohou poskytnout konkrétní rady a doporučení pro správnou ústní hygienu po zavedení implantátů, aby se minimalizovalo riziko komplikací a udrželo zdraví implantátů.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva