Sponzorováno

Jak na pálení žáhy (reflux)? 4.73/5 (60)

Na pálení žáhy jsou skvělé mandle nebo sklenka mléka...

Na pálení žáhy jsou skvělé mandle nebo sklenka mléka…

Co je to vůbec pálení žáhy? Pálení žáhy je způsobeno žaludečními šťávami, které se dostanou z vašeho žaludku zpět do jícnu tehdy, když jícnový svěrač nefunguje úplně správně. Nejčastěji tento nepříjemný pocit v hrudi postihuje těhotné ženy, ale pokud pálením žáhy trpíte jen občas, vám může pomoci i změna životního stylu.

Pálivá bolest na prsou bývá důsledkem nevhodně zvolené stravy, ale také může značit vážné problémy. Nepříjemná bolest nebo pálení za hrudní kostí, jež směřuje vzhůru do krku, tak by se dalo popsat pálení žáhy neboli pyróza s tím, že bolest v oblasti hrudníku někdy bývá tak silná, že může být zaměněna za infarkt myokardu. To se opravdu stává.

Příčinou pálení žáhy je tzv. reflux, tedy vniknutí kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu. To vede k podráždění sliznice jícnu a následně k bolestem v této oblasti. Občasné pálení žáhy zná každý a není třeba se ho obávat, obzvlášť po konzumaci určitých potravin. Pokud se však tato nepříjemná bolest objevuje často a navíc bez zjevné příčiny, je dobré se nechat vyšetřit lékařem, může jít o refluxní chorobu jícnu či chronický zánět jícnu, jež může vyústit až v rakovinu. Je-li totiž sliznice jícnu dlouhodobě drážděna kyselým obsahem žaludku, dochází k jejímu vážnému poškození a může se objevit vřed nebo v horším případě zhoubný nádor.

Pálení žáhy může mít řadu příčin

Je to tak. Mezi nejčastější příčiny patří:

Strava – tučná, smažená, kořeněná či kyselá jídla obvykle vyvolávají reflux. Oslabení dolního jícnového svěrače a tudíž i proniknutí žaludečních šťáv do jícnu také způsobuje čokoláda, alkohol a nápoje obsahující kofein.

Kouření – vdechované látky, které vznikají při spalování cigarety, narušují správné fungování dolního svěrače jícnu a pak dochází k nežádoucímu refluxu.

Brániční kýla – při kýle v této oblasti obvykle dochází k vysunutí části žaludku nad bránici. To anatomicky narušuje správné dovírání jícnového svěrače a dochází k unikání obsahu žaludku do jícnu.

Těhotenství – zejména ve třetím trimestru těhotenství je zde na vině zvýšený tlak v dutině břišní a zároveň produkce těhotenských hormonů, jež mají za následek povolování svalů a tedy i dolního svěrače jícnu. Pálení žáhy obvykle zmizí s příchodem miminka na svět.

Nadváha – kilogramy navíc logicky působí i větší tlak na žaludek, kde pak dochází k povolení dolního jícnového svěrače a následně k refluxu.

Stres – při dlouhodobém a neřešeném stresu dochází ke stahování žaludku a tudíž i k unikání žaludečního obsahu do jícnu.

Léky – pálení žáhy může způsobovat užívání některých medikamentů. V takovém případě je dobré informovat lékaře.

Jak tedy na pálení žáhy?

Lžička sody pomůže

Lžička hydrogenuhličitanu sodného, ​​nebo pokud chcete sody, je snad nejvyhledávanějším pomocníkem při problémech s žhnoucí žáhou. Má totiž pH vyšší než 7,0, a tedy nejefektivněji neutralizuje žaludeční kyseliny. Neutralizace kyselin znamená, že pokud i váš jícnový svěrač neplní svou úlohu, kyseliny, které se dostanou zpět do jícnu, by vám neměly způsobovat problémy.

Návod – jak na to:
Smíchejte tedy 1 čajovou lžičku jedlé sody ve sklenici čerstvé vody a pijte dle potřeby. Příjem tohoto nápoje by však neměl přesáhnout jeden týden, protože soli obsažené v sodě by mohly mít nežádoucí účinky, způsobit otok či nevolnost.

Dejte si zázvorový čaj

Zázvor vám může pomoci zmírnit celou řadu žaludečních potíží, od lehčích nevolností až po nepříjemnosti s žaludečními šťávami. Zázvor má totiž schopnost chránit žaludek a trávicí trakt tím, že blokuje žaludeční kyselinu a má také antibakteriální a protizánětlivé účinky. Zázvor můžete připravit na množství způsobů, stačí ho jednoduše zařadit do svého jídelníčku.

Jak připravit zázvorový čaj:
Na přípravu zázvorového čaje například potřebujete asi 3 větší plátky zázvoru a 2,5 dcl vařící vody. Kousky zázvoru nechte louhovat alespoň třicet minut. Čaj bude sice o něco silnější, ale o to více aktivních látek tím do tebe dostanete. Po vyluhování odstraňte kousky zázvoru a nápoj vypijte asi 20 minut před jídlem.

Chce to více kyseliny

Pálení žáhy, které způsobuje právě kyselina, byste asi jen těžko napravovali právě přísunem další kyseliny, ale ta vám opravdu může pomoci. Je to totiž právě ona, která způsobí stažení dolního jícnového svěrače. Při dalších nepříjemnostech s pálením žáhy tak zkuste smíchat 3 čajové nebo 1 polévkovou lžíci nefiltrovaného jablečného octa a 2 dcl čerstvé vody.

Sponzorováno

Takto připravený nápoj můžete pít před každým jídlem, tak totiž efektivnější docílíte výsledky, ale můžete tak činit i před spaním. Pokud však máte pocit, že se reflux (pálení žáhy) zhoršuje, nepokračujte dál v pití tohoto nápoje.

Pomůže i hořčice

Hořčice patří mezi alkalizující potraviny, což ocení nejen vaše žáha, ale i játra, která produkuje žluč potřebnou na rozklad mnoha nežádoucích látek. Kromě toho je hořčice bohatá na minerální látky a obsahuje slabou kyselinu díky octu, který se používá na její výrobu. Díky svým alkalizovým vlastnostem vám pomůže neutralizovat kyseliny a zároveň zmírnit nepříjemný pocit pálení žáhy. Jako prevence však není vhodná, největší účinek má hořčice právě tehdy, když vás žáha právě začala pálit, nebo vás už nepříjemnosti nějakou chvíli trápí.

Jezte mandle

Přírodním lékem v boji proti refluxu jsou i mandle. Vysoký obsah tuku v nich pomáhá neutralizovat žaludeční šťávy. Mandle zároveň urychlují trávení, takže působí i preventivně. 10 až 20 mandlí denně pomohou zahnat příznaky natrvalo.

Pijte šťávu z aloe vera

Tato rostlina se používá zejména na popáleniny či jiné problémy s pokožkou. Zároveň však působí i při pálení žáhy, protože šťáva z aloe snižuje tvorbu kyseliny, snižuje zánět a zmírňuje bolesti. Pokud se u vás tedy znovu objevili nepříjemnosti v oblasti hrudníku, vypijte ¼ až ½ šálku šťávy z aloe vera. Mějte však na paměti, že aloe může působit i jako projímadlo.

TIP: 13 přírodních tipů jak na pálení žáhy

Jezte ovoce a pijte čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

Zejména banány, které obsahují látky zvané antacida, které neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, mohou působit uvolňujícím způsobem na vaši žáhu. Dalším ovocem, které mají podobné účinky, jsou i kiwi, červený meloun nebo meruňky. Vysoký obsah vlákniny v nich totiž urychluje trávení a omezuje vylučování žaludečních kyselin. Pomáhá i pití čerstvých šťáv z ovoce (kromě citrusových plodů).

Mléko pomůže

Na pálení žáhy pomůže sklenka mléka (neutralizuje kyselinu v jícnu). Podívejte se na nejlepší babské rady na pálení žáhy.

A co dál?

Na trhu je k dostání mnoho preparátů a léků, které od pálení žáhy pomohou, existuje ale také celá řada potravin, bylin, přírodních doplňků a zaručených “babských” rad, které tento nepříjemný pocit zmírní:

  • sklenice vlažné vody je nejzákladnější metodou
  • zastihne-li vás pálení žáhy v leže, raději se přesuňte do polosedu tak, aby horní polovina vašeho těla byla výš, než ta dolní
  • žvýkání žvýkačky zvyšuje produkci slin a ty neutralizují kyselost, která vyvolává pálení
  • lžíce jablečného octa pomůže urychlit trávení a tedy i ukončit tvorbu kyselých šťáv v žaludku
  • lžička jedlé sody rozpuštěná ve sklenici vody zklidní nepříjemný pocit v ústech a uleví od pálení
  • důkladně rozkousejte malou oloupanou bramboru, škrob z ní poskytne okamžitou úlevu
  • pokud vás pálení žáhy budí ze spánku, odpočívejte na levém boku, žaludeční šťávy se nemohou tak snadno dostávat do jícnu

K pálení žáhy nemusí dojít

Pálení žáhy se dá obvykle dobře předcházet úpravou jídelníčku a životního stylu. Obecně je doporučováno stravovat se pravidelně v malých dávkách, nehladovět a ani se nepřejídat. Z jídelníčku by měla být vyloučena tučná a těžce stravitelná jídla, a to hlavně večer. Mělo by také dojít k omezení konzumace stravy, která podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tedy kořeněných pokrmů, alkoholu a nápojů s kofeinem. Nedílnou součástí zdravého životního stylu je dostatečná relaxace, jež působí proti stresu a pravidelný pohyb, který nejen přispívá ke správnému trávení, ale také v boji s nadváhou.

Co říci na závěr? Hledejte příčinu…

Obecně je nejlepší se zaměřit na příčinu pálení žáhy a tuto příčinu léčit a snažit se o její odstranění. Potíže je možné odstranit také volně prodejnými léky, jako je třeba Gaviscon. A pokud možno se také nechejte vyšetřit u odborníka, který vám může předepsat i další účinné medikamenty a vyloučí také jiné, třeba i vážnější příčiny problémů.

A co si o pálení žády dále přečíst?

VIDEO: Jak si poradit s pálením žáhy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva