Sponzorováno

Ukliďte si v těle – jak na detoxikaci těla? 4.77/5 (13)

Ukliďte si v těle - jak na detoxikaci těla?Nedostatek pohybu v zimě a nadměrné přejídání vedou k oslabení správného fungování jater a žlučníku. I proto už naši předkové doporučovali každoroční „očistnou kúru“ a za ideální dobu považovali právě období před létem. Tato staletími ověřená tradice je prevencí vzniku různých onemocnění a zároveň instinktivní podpůrnou metodou na posílení imunity.

Detoxikace po staru

Její efekt je stejný jako účinky toho, čemu dnes říkáme detoxikace: „Základem je vyčištění trávicího traktu od nestrávených zahnívajících zbytků potravy, toxinů, a přemnožených plísní, celkové pročištění tkání a vyplavení nepotřebných látek. Pokud se tělo toxinů nezbaví, můžete mít zažívací potíže, trpět alergiemi a cítit únavu. Pokud nepročistí trávicí trakt, pak vaše tělo nemůže vhodně využívat ani vitamíny a minerály, které přijímáte – dojde jen k dalšímu hromadění a ucpávání nestráveným odpadem metabolismu“ vysvětluje diplomovaná zdravotní sestra a fytoterapeutka Venuše Studničková a dodává: „Detoxikace se neprovádí pouze na jaře. Lehké ‚předčištění‘ se doporučuje také v případě, pokud se chystáte na nějaký zákrok, trpíte nadměrnou únavou nebo máte zdravotní potíže. Jestliže máte chronické onemocnění a chcete nasadit doporučenou bylinnou léčbu, je detoxikace namístě, například při opakovaných mykózách. Když tělo nejprve ‚předčišťovat‘ a až potom začnete užívat bylinný čaj nebo kapky, bude mít léčba větší efekt.“

Prostředky na detoxikaci Existuje množství prostředků, jak postupně vyloučit z těla všechny balastní látky, které se v něm nahromadily: „Detoxikaci je možné provádět pomocí speciálního bylinného čaje na odkyselení, který vyrovná pH jednotlivých orgánů těla. Čaj se užívá podle potřeby tři až šest týdnů. K snadnějšímu čištění je vhodný i list břízy v podobě čaje, kapek nebo tinktury“ říká odbornice a doporučuje po celou dobu detoxikace omezit jednoduché cukry a vyloučit ze stravy bílou mouku, tedy rohlíky, koláče a knedlíky, dále kořeněná jídla, uzeniny a čokoládu. V neposlední řadě pak upravit pitný režim.

Sponzorováno

Voda odplavuje toxiny

Pokud poskytnete tělu dostatek tekutin, nejenže povzbudíte trávení, ale posílíte i obranyschopnost svého těla. Pitný režim je třeba dodržovat, příjem tekutin však není dobré zbytečně zvyšovat, ale ani snižovat: „Jsou lidé, kteří se například hodně potí nebo v zaměstnání omezují pití, aby nechodili často na toaletu. Zde bych chtěla připomenout, že kdo pije málo, potí se stejně a musí vylučovat moč. Rozdíl je pouze v tom, že jeho pot silnější zapáchá a moč je hustší, tmavá a má také typický zápach, který signalizuje právě nedostatek tekutin. Takže pitný režim stačí opravdu jen dodržovat a volit vhodné nápoje“ vysvětluje fytoterapeutka a připomíná: „Mnohé nápoje obsahují látky, které mají zcela jinou funkci než pokrytí potřebného množství tekutin v buňkách. Některé zesilují tvorbu moči a zároveň zahušťují krev, jiné povzbuzují psychické funkce, další jsou vhodné pouze při velké fyzické zátěži nebo jako přechodný podpůrný prostředek při léčbě zdravotních potíží.“

Každá tekutina startuje vlastní chemický program, ať už je to káva, kakao, mléko, černý a ovocný čaj, alkohol, džus nebo limonáda. Ideální jsou pramenité neperlivé vody s nízkým obsahem minerálů, poměrem vápníku a hořčíku 2:1 a mírně zásaditým pH, které jsou určeny na běžné každodenní pití. Co se týče pitného režimu, pijte průběžně od rána v malých množstvích, doporučuje se pít 15 min. až půl hodiny před jídlem. Poslední dávku tekutin doplňte během večera, malý pohár i před spaním. Pokud vás trápí problémy s krevním oběhem, je to prý zároveň nejlepší prevence proti srdečně-cévním příhodám, ke kterým často dochází právě během spánku. Příjem tekutin by se měl pohybovat kolem 2 – 2,5 litru denně, adekvátní zvýšení množství by mělo nastat při sportu nebo nadměrné fyzické aktivitě.

Průběh čištění těla

Detoxikaci mohou doprovázet různé reakce našeho těla, případně se mohou také zaktivizovat chronické ložiska, které mohou být v počáteční fázi detoxikace výraznější než původní. Tyto detoxikační reakce v žádném případě neohrožují funkce orgánů člověka. Naopak – znamená to, že se tělo čistí, protože detoxikací se látky do těla nepřidávají, ale odstraňují. Zpočátku může docházet k častějšímu vyprazdňování, můžete pozorovat častěji smrkání a vykašlávání, dokonce i změnu barvy moči. Proto je nutné dodržovat právě pitný režim, abyste co nejvíce látek vyloučili močí. „Délka detoxikace je individuální, ideálně však alespoň šest týdnů, aby měl organizmus možnost zareagovat na pročištění a doplnění blahodárných složek. Doporučuji obrátit se na odborníka, který vám s ohledem na vaše zdravotní problémy a životní styl nabídne přírodní přípravky na posílení organismu a detoxikaci orgánů“ dodává V. Studničková.

Nezapomeňte!

Každá minuta strávená pohybem vám pomůže nepodlehnout únavě – přemozte se a jděte alespoň na krátkou procházku nebo si zaplavte.

Spánek podporuje regeneraci vašeho organismu. Pokud jste po obědě unavení, dá-li se, klidně si na dvacet minut zdřímněte. Pokud to není možné, jděte na čerstvý vzduch a pár minut relaxujte. Dobré také je, pokud se naučíte chodit spát ve stejnou hodinu.

Pozitivní myšlení je základem úspěchu. Snažte se ve všem najít něco, co vás může inspirovat nebo potěšit a zbytečně se nestresujte.

VIDEO: Základy detoxikace těla

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva