Sponzorováno

Kolonoskopie – jak probíhá a na co se připravit? 4.76/5 (33)

Kolonoskopie - jak probíhá a na co se připravit?

Kolonoskopie – jak probíhá a na co se připravit?

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

S přibývajícím věkem a zdravotními problémy je třeba absolvovat stále více lékařských vyšetření, od klasických, až po ty nepříjemnější. Mezi ty nepopulární se dozajista řadí i obávaná kolonoskopie. Jak se na ni správně připravit a co očekávat od tohoto zákroku?

Co je to kolonoskopie

Kolonoskopie je metoda, pomocí které se tlusté střevo vyšetřuje zevnitř. Lékař pronikne přístrojem zvaným kolonoskop (asi 1 cm silná ohebná hadička) přes konečník do tlustého střeva, přičemž je možné vyšetřit dále i část tenkého střeva, podle potřeby. Název kolonoskopie pochází z latiny a znamená „prohlížení tlustého střeva“. Pokud se vyšetřuje pouze konečník, jedná se o vyšetření s názvem rektoskopie.

Jak probíhá příprava na kolonoskopii?

Dva dny před kolonoskopií se doporučuje jíst zejména kašovitou stravu. Tři dny před vyšetřením byste měli na minimum omezit stravu s jádry, peckami a slupkami. Každý pacient dostane před kolonoskopií speciální projímadlo na vyčištění střeva, které užije den před vyšetřením. „Je důležité, aby zároveň s projímadlem, nebo těsně po něm, začal pacient pít vodu, alespoň 3 litry. Pít je třeba, dokud si pacient nevšimne, že místo stolice už z konečníku vytéká pouze čistá voda (může být trochu nahnědlá, což je způsobeno požitým projímadlem),“ vysvětluje gastroenterolog. V den vyšetření by se nemělo už nic jíst ani pít. V případě velké žízně si můžete dát velmi malé množství vody.

Na vyšetření si přineste ručník a toaletní papír

Někdy se může stát, že projímadla nezaberou tak, jak mají a vy nebudete na vyšetření dostatečně vyčištěn. V tomto případě bude nutné kolonoskopii přeložit a opakovat příště. „Po takové zkušenosti s přípravou na vyšetření by měl pacient tři dny před vyšetřením konzumovat jen tekutou stravu. Dostane i jiné projímadlo, které mu individuálně určí lékař podle celkového zdravotního stavu a funkčnosti dolního trávicího traktu, resp. hloubky střeva, do jaké plánuje vyšetření realizovat,“ ozřejmuje MUDr. Jozef Klíč z gastroenterologické ambulance v Nových Zámcích.

Sponzorováno

Zákrok trvá od 20 do 60 minut

Závisí to na několika okolnostech. Pokud jde všechno hladce a přechod přístrojem není ztížen ostrými ohyby střeva, může zákrok trvat pouze 20 minut. V případě, že je střevo problematičtěji průchodné, případně se provádějí další úkony, může vyšetření trvat klidně i hodinu. „Samotné vyšetření celého tlustého střeva trvá nejčastěji asi 30-45 minut, v závislosti na zkušenosti vyšetřujícího lékaře, ale v neposlední řadě záleží i na tom, jak má pacient tlusté střevo uložené a zda v břišní dutině nebo na tlustém střevě nebyl v minulosti dělán chirurgický zákrok,“ upřesňuje odborník na gastroenterologii. Během kolonoskopie vám může lékař provést biopsii, tedy odběr tkáně, nebo polypektomii, tedy odstranění nebezpečných polypů.

Vyšetření se nebojte, mohou vás uspat

Vyšetření se provádí vleže na levém boku. Konečník musí být obnažený, avšak s respektem ke vaší intimitě je povoleno, abyste měli oblečené kalhoty, resp. umělé kalhotky z lékárny, na kterých si v oblasti konečníku doma vytvoříte otvor. „Okolí konečníku a konec přístroje se potře gelem, aby jeho zavádění bylo hladké. Pacientům někdy podáváme injekci na uklidnění se a proti bolesti, nebo se na přání pacient během výkonu uspí. Anestezii však pojišťovny zatím nehradí,“ vysvětluje specialista na tuto problematiku.

 

Bolest způsobuje zejména vzduch

Do střeva, které je po projímadlu prázdné a někdy může být i k sobě „přilepená“, se musí vehnat vzduch, což může způsobovat nepříjemné pocity, pro někoho až křečovité. „Břicho pacienta bývá při vyšetření nafouknuté, protože musíme přes přístroj do střeva vhánět vzduch, abychom získali co nejlepší obraz. To však může vyvolávat tlak, někdy až bolest. Tu vyvolává i přechod přístroje přes určité úseky tlustého střeva, zejména přes esovité kličky (sigma), nebo jiné úseky tlustého střeva, kdy dochází k tahu za okruží – blánu, kterou je střevo přirostlé k pobřišnici,“ podává vysvětlení gastroenterolog.

Přijďte raději s doprovodem

V případě, že šlo jen o klasickou kolonoskopii, bude vám po vyšetření doporučeno jít na toaletu, kde byste se měli snažit vypustit do střeva vehnané plyny. „Po vyšetření je vhodné pobýt asi 20-30 minut v čekárně nebo v sledovací místnosti zdravotnického zařízení. Pokud již pacient necítí výraznější tlak v břiše, může odejít domů, případně se nechat odvézt v doprovodu blízké osoby. Doprovod a odvoz se v každém případě doporučuje, pokud pacient absolvoval vyšetření v celkové anestézii,“ uvádí doktor. Po kolonoskopii se doporučuje začít stravovat lehce stravitelnými jídly a stravu přidávat postupně.

VIDEO: Kolonoskopické vyšetření

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Kolonoskopie – jak probíhá a na co se připravit?”

  1. […] i sigmoskopií. Další vyšetření zahrnují rentgenových metod s kontrastní látkou nebo kolonoskopií – vyšetření tlustého střeva s použitím ohebné kolonoskopie. Tato vyšetření […]

  2. […] pacienta na další vyšetření týkající se tlustého střeva, čili rektoskopie, irigoskopie, kolonoskopie. Jde o vyšetření, při kterých se střevo naplní nejprve baryovou suspenzí a pak i […]

  3. […] kolonoskopie – endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva pomocí speciálního […]

  4. Luboš napsal:

    Pěkný den.
    Prosím kolik stojí uspání na provedení kolonoskopie ? Děkuji za info Hynek

Zanechat komentář ke článku

Zpráva