Zdraví na podzim – jak být zdraví i v tomto sychravém období? 4.8/5 (5)

Sponzorováno

Jak si na podzim udržet zdravé tělo i ducha?

Jak si na podzim udržet zdravé tělo i ducha?

Pro mnoho z nás je podzim jedno z nejhorších období v roce. A to z důvodu, že je spojeno s celou řadou problémů, které mohou být jak fyzického, tak mohou být také psychického rázu. Pokud chcete celý podzim přežít ve zdraví, podívejte se společně s námi na několik našich tipů, se kterými to zaručeně zvládnete.

Jezte s ohledem na činnost vašeho těla

Věděli jste, že jsou vnitřní orgány, které dostávají během podzimního období výrazně zabrat? Pokud ne, rozhodně si tento fakt zapamatujte, jedná se jak o vaše plíce, tak se jedná také o vaše tlusté střevo. Je správnou volbou přizpůsobit právě těmto orgánům svou stravu. Pokud jste byli zvyklí hlavně během léta jíst především lehce, určitě na tomto principu postavte i základ podzimního jídelníčku. Tak těmto dvěma orgánům, a vlastně i celému vašemu tělu rozhodně výrazným způsobem prospějete. A co máme za tipy? Třeba:

 • Lehce stravitelné bílkoviny
 • Zdravé sacharidy
 • Dostatek minerálů

Začít je vhodné mořskou rybou, kterou do jídelníčku zařaďte alespoň třikrát týdně. Tu doplňte zeleninou a jako dezert použijte čerstvé ovoce. Chcete-li i něco unikátního, potom se nebojte mořských řas. I ty můžeme zařadit do skupiny potravin, které jsou během podzimního období jasnou volbou, která nezklame.

Otužujte své tělo

V čem je podzim nevyzpytatelný? Jsou to hlavně změny teploty. Zatímco v létě jsou vysoké a v zimě nízké, podzim je obdobím, které je spíše přechodové. Mohou být dny, kdy teploty stoupnou nad 20 a bude krásně slunečno. Potom budou dny, kdy teplota klesne pod 10 a bude deštivo a větrno. Na tyto výkyvy je třeba své tělo náležitým způsoben připravit. Jak nejlépe? Není to zase až tak složité. Důležité je hlavně otužování. Proto zkuste během následující sprchy studenou vodu. Nebojte se ale ani návštěvy sauny, a to jak klasické finské sauny, tak moderní infrasauny. Oba dva postupy jsou pro otužování vašeho těla a pro zvládnutí podzimu jasnou volbou.

Zlepšete svou obranyschopnost

Na podzim se více než kdy jindy objevují různé druhy nachlazení. Není to ani tak tím, že byste se nachladili přímo z daného počasí, ale je to dáno tím, že chlad a vlhkost přispívá k tomu, že se viry výrazně šíří. Posilování obranyschopnosti je jednou z nutností, se kterou je dobré začít už nyní. Až vypukne případná epidemie, tak budete dokonale připraveni. Jaké látky jsou pro zvýšení obranyschopnosti nejlepší? Doporučujeme začít vitamíny. Mezi trojici základních patří:¨

 • Vitamín C – osvědčená klasika
 • Vitamín E
 • Vitamínu skupiny B

Pokud se rozhodnete svou obranyschopnost zvýšit na maximální možnou úroveň, neměli byste opomíjet ani to, že je vhodné do svého těla dostat i minerály. Osvědčený je zinek, stejně jako selen. A jak mít všeho dostatek? Správná strava, nebo na trhu dobře dostupné doplňky stravy. Lepší je ale přirozená strava. Třeba ovoce, zelenina, libové maso, celozrnné potraviny, kvalitní mléčné výrobky a podobně.

Sponzorováno

Nošení správného oblečení

Během podzimních dní není nic výjimečného, že během rána se objeví přízemní mrazíky, zatímco odpoledne svítí slunce a je na krátký rukáv. Jak s tímto problémem bojovat? Správné oblečení je základ. Není nic jednoduššího, než použít princip vrstvení. Než si vzít jeden kus teplého, nebo běžného oblečení, vezměte si na sebe několik vrstev. Ty během dnes postupně odkládejte a večer je zase oblékejte. Díky tomu zajistíte, že budete vždy připraveni na jakoukoliv teplotu. Když se obléknete jenom teple, budete během dopoledne trpět. Když už ráno budete svým outfitem myslet na odpoledne, hrozí jasné riziko vašeho nachlazení.

Vyčistěte své tělo

Dvě slova: podzimní detoxikace. Jedná se o pojem, který není mnoha z nás, kdo vyznávají zdravý životní styl, jakkoliv cizí. Není se čemu divit, jelikož jde o poměrně osvědčený postup, jak tělo dokonale vyčistit. Od čeho? Přeci od různých chemických látek, ale i od volných radikálů, těžkých kovů, nebo například také od parazitů. To vše se v těle může hromadit a to vše tělo nejenom oslabuje, ale nabourává to jeho fungování.

Cesta, jak být během podzimu zdraví, vede právě tudy. Dobrou volbou tak mohou být třeba různé zeleninové a ovocné šťávy, které se stanou vitamínovou bombou. K tomu už jenom hodně vody, aby se vše nežádoucí vyplavilo klasickými cestami. Doporučujeme absolvovat hned ten nejbližší volný víkend.

Vyhledávejte dostatek světla, to je důležité

Podzim je problémové období i v důsledku klesajícího množství světla. A to se může negativně podepsat především na vaší psychické kondici. Nejenom, že se vám nebude chtít nic dělat, ale můžete se cítit i podrážděně a u některých žen se objeví dokonce i typická podzimní deprese. Jak proti těmto problémům, které souvisí také s vaším zdravím, ideálně bojovat? Je to celkem jednoduché. Pomůže vám světlo. Snažte se vyhledávat taková místa, která jsou světlá a jsou spojena se zajímavými barvami. Ty mají na lidskou psychiku blahodárný vliv a pomohou vám zapomenout, že venku za oknem je šero a ošklivo.

Také se nebojte doma svítit. Pokud denní světlo není schopné prosvítit váš interiér v domě nebo bytě, stiskněte ovladač a rozsviťte žárovku. Zvláště, pokud používáte moderní LED technologii. Nejenom, že kvalita světla nebude nijak unavovat vaše oči, ale navíc spotřeba elektřiny u daného svícení je opravdu minimální. Na psychické problémy je světlo balzámem.

Co si dále o podzimu přečíst?

VIDEO: Podzimní únava a vyčerpání – jak na ně?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva