Sponzorováno

Pití jablečného octa – je to bezpečné a zdravé pít jablečný ocet? 4.87/5 (15)

Jak a proč pít jablečný ocet?

Jak a proč pít jablečný ocet?

Jablečný ocet se používá v oblastech potravinářství a krásy již od dob starověkého Řecka. A i dnes je v alternativní medicíně velmi populární.

V dnešní době se jablečný ocet hojně používá pro své zdravotní přínosy, mezi které se údajně řadí vliv na hubnutí, lepší trávení a i posílení imunity.

Jablečný ocet se vyrábí z fermentovaných jablek s kvasinkami a bakteriemi, které se přirozeně tvoří během fermentačního procesu. Když cukry z jablek kvasí, vzniká kyselina octová. Předpokládá se, že tato látka má zdravotní přínosy. A jsou i studie, které to potvrzují.

Proč pít jablečný ocet? A dá se vůbec pít?

Ano, dá. Může se zdát zvláštní pomyslet na pití octa, protože jsme tak zvyklí používat ocet pouze jako dresink na salát nebo dokonce na umývání zakameněné konvice. Ale ve skutečnosti se říká, že pití jablečného octa přináší lepší zdraví – od pomoci s trávením po podporu vašeho imunitního systému a mnoho dalšího.

Tyto výhody jsou součástí toho, proč je jablečný ocet tak populární, a v důsledku toho jste možná slyšeli lidi vychvalovat přednosti denního pití jablečného octa.

Možná si však říkáte, kolik ho mám vypít? A kdy? A co je možná nejdůležitější, jak pít jablečný ocet? Můžete pít jablečný ocet rovnou? Nebo jak?

Můj článek vám níže řekne vše, co potřebujete vědět.

Kolik jablečného octa byste měli denně přijmout?

Většina studií týkajících se jablečného octa doporučuje, abyste nepřekračovali množství více než 2 polévkových lžic jablečného octe denně. Nejlepší způsob, jak začít užívat jablečný ocet, je začít v malém! Tyto dvě pravidla se pamatujte.

Zkuste nejprve 1/2 polévkové lžíce a pomalu se propracujte až ke 2.

Můžete pít jablečný ocet rovnou?

Ne. Kvůli jeho vysoké kyselosti byste neměli pít jablečný ocet přímo. Přímé pití jablečného octa by mohlo poškodit vaše zuby a krk. Vždy je tedy nejlepší jablečný ocet naředit vodou nebo ho přimíchat do nápoje či dresingu. Pití přímo není vhodné, jablečný ocet je silně kyselý.

Kdy byste měli pít jablečný ocet?

Možná se ptáte, kdy zařadit jablečný ocet do své rutiny, do svého dne. Měli byste ho užívat ráno jako součást své ranní rutiny, nebo byste ho měli užívat večer, než jdete spát? Obojí má své opodstatnění. Vysvětlím níže.

Pití jablečného octa ráno

Někteří lidé doporučují pít jablečný ocet ráno, když se probudíte, než jste něco snědli nebo vypili. Prostě nalačno.

Výhody pití jablečného octa ráno mohou být následující:

  • Svěžejší dech
  • Vzpruha pro trávicí systém
  • Pozitivní vliv na trávení

Jaké jsou důkazy? Pití jablečného octa může být účinným způsobem neutralizace zápachu z úst. Je antimikrobiální a zabíjí bakterie, které se přes noc množí ve vašich ústech a způsobují ten nepříjemný ranní dech.

Také se předpokládá, že pití jablečného octa hned po ránu má „detoxikační“ účinek na trávicí systém, když je žaludek prázdný.

Předpokládá se, že jablečný ocet obsahuje stopy pektinu, typu rozpustné vlákniny, na kterou jsou bohatá jablka, ze kterých je vyroben. Pektin působí jako přírodní projímadlo, nicméně vědecké důkazy o laxativních účincích jablečného octa chybí. Mnoho lidí má ale v tomto směru s jablečným octem pozitivní zkušenosti.

Jaký je můj verdikt? Pokud chcete hned ráno vypít několik polévkových lžic jablečného octa, nemělo by to být na škodu. Můžete zažít lepší trávení a svěžejší dech po celý den. Pokud přemýšlíte, jak pít jablečný ocet ráno kvůli silné chuti – lze jej snadno zamaskovat šťávou z citronu nebo dokonce přidat do teplého bylinkového čaje.

Jablečný ocet je kyselý a může způsobit erozi zubní skloviny a sliznice jícnu, proto jej vždy řeďte.

Pití jablečného octa po jídle

Měli byste pít jablečný ocet po jídle? Pokud ano – proč?

  • Na podporu trávení

Jaké jsou důkazy? Zakalená látka na dně lahví nefiltrovaného jablečného octa je známá jako „Matka“. Jedná se o soubor řetězců bakterií a enzymů, které působí jako prebiotika. Prebiotika podporují růst přátelských bakterií a pomáhají vám udržovat zdravou střevní flóru (známou jako mikrobiom).

Můžete pít zředěný jablečný ocet po jídle, ale myslím si, že je nejlepší pít ho před jídlem. Důvodem je to, že existují prokázané výhody pití před jídlem (jmenovitě vyrovnávání krevního cukru) a pití před jídlem by nemělo nepříznivý dopad na žádné prebiotické vlastnosti.

Přidejte jablečný ocet i do vaření. Je vynikající do dresinků, omáček a marinád, stejně jako byste použili bílý vinný ocet.

Pití jablečného octa před spaním

Jablečný ocet asi nikdy nebude před spaním tak uklidňující jako šálek heřmánkového čaje, ale může něco dobrého jablečný ocet přinést? Měli byste pít jablečný ocet před spaním?

Sponzorováno

  • Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi přes noc
  • Mohlo by to pomoci zastavit křeče nohou

Požití jablečného octa před spaním vám může pomoci probudit se se stabilní hladinou cukru v krvi. Studie publikovaná v časopise Diabetes Care zjistila, že užívání octa před spaním zmírňuje koncentraci glukózy, když se probudíte.

Nízká hladina draslíku v těle může vést ke svalovým křečím. Mnoho lidí jimi trpí v noci, takže pití jablečného octa bohatého na draslík by mohlo pomoci udržet křeče na uzdě.

Jaký je můj verdikt? Pokud máte obavy z hladiny cukru v krvi nebo pokud pociťujete noční svalové křeče, můžete si před spaním vzít dvě polévkové lžíce jablečného octa, abyste je přes noc vyrovnali.

Uvědomte si však, že kvůli kyselé povaze jablečného octa by to mohlo způsobit kyselý reflux u těch, kteří jsou náchylní k poruchám trávení, pálení žáhy nebo GERD, v takových případech byste se měli vyhnout jablečnému octu. Tak na to pozor.

Opět ho určitě nepijte rovnou, protože může poškodit vaši zubní sklovinu a jemnou výstelku jícnu. Proč místo toho zkuste přidat jablečného octa do šálku uklidňujícího heřmánkového čaje (poté si určitě vypláchnout ústa).

7 skvělých způsobů, jak pít jablečný ocet

Zařadit jablečný ocet do každodenní rutiny nebylo nikdy jednodušší. Od pití jablečného octa a medu pro sladké zpestření, po vodu s jablečným octem, existuje tolik způsobů, jak začlenit jablečný ocet do vašeho životního stylu.

Nemusíte ho totiž jen pít, existuje několik dalších lahodných způsobů, jak začlenit jablečný ocet do jídelníčku.

Níže uvádím 7 našich oblíbených způsobů, jak užívat jablečný ocet jako součást vaší stravy!

1. Jablečný ocet a med s citronem

Zjistili jsme ve článku, že užívání jablečného octa přímo pro vás není dobré. Proč tedy nezkusit smíchat jablečný ocet do nějakého lahodného nápoje? Smícháním lžíce jablečného octa s šálkem vody, šťávou z citronu a lžičkou medu vznikne chutný sladký nápoj. Můžete dokonce přidat špetku skořice pro extra chuť nebo přidat více medu, aby bylo sladší!

2. Voda s jablečným octem

Jednoduchý, ale účinný způsob, jak vzít svou denní dávku jablečného octa, je jednoduše smíchat jablečný ocet do sklenice vody. Do vody můžete přidat až 2 čajové lžičky, ale nezapomeňte začít s malým množstvím, pokud právě začínáte zavádět jablečný ocet do svého jídelníčku.

3. Přidejte jablečný ocet do zálivky na salát

Rychlý a snadný dresink na salát z jablečného octa je chutným způsobem, jak si nejen vzít denní dávku tohoto octa, ale také přidat trochu chuti do vašeho oblíbeného salátu.

Můj oblíbený recept na salátový dresink je super jednoduchý. Budete potřebovat pouze 1 polévkovou lžíci jablečného octa, 3 polévkové lžíce jakéhokoli oleje na vaření (třeba olivového), jeden prolisovaný stroužek česneku a sůl a pepř. Jednoduše vše promíchejte a pokapejte salát!

4. Jablečný ocet jako panák

Možná se to trochu liší od panáků, které si dáváte o víkendu, když si dáte jablečný ocet jako malý panák, zvláště ráno, může to opravdu nastartovat váš den.

Vše, co potřebujete, je voda, citronová šťáva, med, kurkuma a jablečný ocet. Smíchejte šťávu z citronu, 1 lžičku medu (2, pokud chcete trochu sladší), 1/4 lžičky kurkumy a 1 lžíci jablečného octa v malém šálku vody a rozmixujte na malé panáky.

Jakmile se více seznámíte s jablečným octem, můžete se propracovat až ke 2 polévkovým lžícím.

5. Zamíchejte ho do svých oblíbených receptů

Pokud chcete začít vařit s jablečným octem, existuje několik jednoduchých způsobů, jak ho přidat do některých vašich oblíbených receptů.

Pokud jste například fanouškem chutney nebo džemu, můžete do svého oblíbeného receptu přidat lžíci nebo dvě pro nádech kyselosti.

Můžete dokonce zkusit přidat jablečný ocet do omáček na vaření nebo dokonce do dušeného masa.

6. V nálevu!

Pro jemnější a sladší chuť při nakládání oblíbené zeleniny vyměňte obyčejný ocet za jablečný! Jablečný ocet je mnohem méně drsná alternativa k jiným druhům octa, takže při použití jablečného moštu v okurkách budou o něco méně kyselé.

Do nálevu můžete dokonce přidat bylinky a koření pro jedinečnou chuť, která je zcela vlastní.

7. Přidejte si ho do čaje

Zelený čaj obsahuje několik skvělých živin, které mají tolik výhod pro vaše zdraví a pohodu – zkombinujte to s kapkou jablečného octa a váš čaj bude opravdu šmrnc!

Jednoduše si uvařte zelený čaj jako obvykle a přidejte lžíci jablečného octa. Zamíchejte a voila! Pro sladší chuť můžete dokonce přimíchat lžičku medu nebo šťávu z citronu.

Ještě lepší je, že svůj zelený čaj a jablečný ocet můžete pít studený nebo horký! Pokud ho chcete pít vychlazený, vložte ji do lednice, aby se vychladil, a až budete připraveni k pití, přidejte do sklenice trochu ledu!

Používání jablečného octa pro detoxikaci, pro pití sahá tisíce let do minulosti. Někteří dokonce tvrdí, že otec medicíny, Hippokrates, podporoval jeho zdravotní vlastnosti již v roce 400 př.n.l.

Sponzorováno

Tak co, jak pomohlo pití jablečného octa vám?

A dále si o jablečném octu přečtěte

Studie zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva