Sponzorováno

Okra (Ibiškovec jedlý) a jeho zdravotní benefity 4.82/5 (17)

Okra a lusky.

Lusky Okry

Okra neboli Ibiškovec jedlý má zajímavé zdravotní účinky na naše zdraví. Má třeba schopnost zlepšit trávení i kvalitu zraku, posílí zdraví kůže, chrání zdraví kojenců, umí prý zabránit určitým druhům rakoviny a posiluje kosti. Zlepšuje také kardiovaskulární zdraví, snižuje hladinu cholesterolu, napomáhá imunitnímu systému, snižuje krevní tlak a chrání zdraví vašeho srdce. Pecka že? A že nic pod názvem Okra neznáte? Přiblížíme vám tuto rostlinu blíže.

Co je vlastně ta Okra?

Okra je moc pěkně kvetoucí rostlina, která je v mnoha částech světa známá jako Ibiškovec jedlý nebo také bhindi. Je nejvíce ceněna zejména kvůli svým semenným luskům (vizte náhledový obrázek u tohoto článku). Vědecký název této zajímavé rostliny je Abelmoschus esculentus a její původ je stále nejasný. Výzkum říká, že to mohla mít jihoasijský, západoafrický a etiopský původ. Ale je to skoro jedno ne? Nás zajímají její zdravotní benefity.

Jak a kde se nejčastěji používá?

Okra se často používá v mnoha pokrmech od Karibiku do Číny – popularita této rostlinky se neustále zvyšuje, zejména kvůli jejím různým účelům, na které se dá použít. Může být použita jako nakládaná zelenina, přísada do polévek, příloha a také se použitá pro výrobu oleje, který z ní lze extrahovat a použít ho jako klasický rostlinný olej. Fantazii se prostě meze nekladou.

Co obsahuje Okra z nutričního hlediska

Okra je bohatá na obsah vitamínů a minerálů, včetně vitamínů A, B, C, E a K, jakož i vápníku, železa, hořčíku, draslíku a zinku. Okra dále obsahuje vysoké úrovně slizovitých vláken. Většina zdravotních přínosů Okry vychází právě z obsahu minerálů, vitamínů a organických sloučenin, které se v ní nacházejí.

A jak nám Okra (Ibiškovec jedlý) může pomoci v oblasti zdraví?

Nyní se budeme zabývat různými zdravotními přínosy Okry. Jak nám může pomoci?

1. Významně zlepšuje trávení

Největší přínosy má tato bylinka pro naše trávení. Zmíněná vlákna nacházející se v Okře mohou pěkně pomoci s pohybem jídla v trávicím traktu. To znamená, že pohyby střev jsou pravidelnější a dochází ke snížení gastrointestinálních problémů, jako je nadýmání, křeče, zácpa i plynatost. Také moc pěkně pomáhá předcházet průjmům. Díky vláknině, která v bylince je, může Okra pomoci s nadměrným množstvím cholesterolu v těle.

Sponzorováno

2. Má pozitivní vliv na náš zrak

Okra obsahuje velmi vysoký obsah vitaminu A. Pozitivní vliv na náš zrak mají také další antioxidační složky jako beta karoteny, xanthein a lutein. Antioxidanty jsou silné sloučeniny, které ničí nebo neutralizují volné radikály – ty jsou nebezpečnými vedlejšími produkty buněčného metabolismu. Volné radikály jsou zodpovědné za degradaci buněk v těle, a to včetně buněk odpovědných za zrak. Okra obsahuje hodně antioxidantů – můžete tak ochránit vaše oči před makulární degenerací a kataraktou.

3. Benefity i pro pokožku

Antioxidanty ve formě vitaminu A jsou také schopny chránit vaší pokožky tím, že podporují rychlejší hojení, zlepšují vzhled jizev i akné a také odstraňují vrásky. Je to proto, že antioxidanty jsou schopny neutralizovat volné radikály, které mohou poškodit vaše kožní buňky.

4. Zlepšuje imunitu

Různé další antioxidační složky Okry činí tuto bylinu velmi prospěšnou v boji proti volným radikálům. Vysoký obsah vitaminu C v této bylině ale také znamená, že má pozitivní vliv na naši imunitu. Tento vitamín může stimulovat imunitní systém ke tvorbě bílých krvinek, které mohou následně bojovat proti cizím patogenům v těle (ty pak mohou oslabit imunitní systém).

5. Snižuje krevní tlak

Okra je dobrým zdrojem jak vitamínů, tak minerálů, včetně draslíku, což je jeden ze základních minerálů pro lidské zdraví. Draslík je nezbytný pro udržení správné rovnováhy tekutin v těle, protože váže sodík. Draslík také pomáhá uvolnit krevní cévy a tepny, což snižuje krevní tlak a snižuje zátěž kardiovaskulárního systému.

Na co dávat pozor?

Sponzorováno

Je potřeba pamatovat na 2 věci v souvislosti s bylinkou Okra. Za prvé to je její vysoká hladina oxalátů. Oxaláty se vážou na stávající ledvinové a žlučové kameny a způsobují jejich růst. Nejezte proto hodně Okry najednou. Druhou věcí je smažená okra. I v této úpravě se někdy podává. A smažení není obecně dobré, což asi víte. Může totiž zvyšovat příjem cholesterolu, takže je moudré konzumovat Okru v jiných úpravách (třeba vařenou).

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Okra (Ibiškovec jedlý) a jeho zdravotní benefity”

  1. Alena napsal:

   Další parádní zelenina !! ještě malá otázka : kde se dají koupit semena ?? děkuji za odpověď, Alena

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva