Olej z rýžových otrub – jaké má zdravotní benefity? 4.9/5 (20)

Sponzorováno

Jak může olej z rýžových otrub pomoci vašemu zdraví?

Jak může olej z rýžových otrub pomoci vašemu zdraví?

Olej z rýžových otrub má schopnost snižovat hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém, zlepšuje zdraví kůže, pomáhá při hubnutí, zmírňuje symptomy menopauzy, chrání vaše srdce, zvyšuje kognitivní sílu a snižuje alergické reakce. Může toto umět jeden olej? Mrkněme se na olej z rýžových otrub trošku blíž.

Olej z rýžových otrub je u nás stále populárnější rostlinný olej. Oproti standardním rostlinným olejům nabízí docela hodně zdravotních benefitů. Rýže je jednou z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších potravin na planetě a olej z rýžových otrub je extrahován právě z klíčků a lusků jader rýže. Má velmi vysoký kouřový bod vzplanutí, což je důvod, proč se běžně používá při vysokoteplotních způsobech vaření, jako je třeba smažení. Pokud jde o podobnost s ostatními rostlinnými oleji, má podobné složení jako arašídový olej. Ale oproti tomuto oleji má přeci jen pár výhod navíc.

Olej z rýžových otrub je nejčastěji používán v asijských kulturách, třeba v Japonsku a Číně, především proto, že rýže je již v těchto kuchyních základní potravina. Olej z rýžových otrub je však stále více populární i v jiných částech světa kvůli mnoha zdravotním výhodám, které přicházejí v ruku v ruce s jeho použitím při přípravě jídla.

Co obsahuje? Má vysoký obsah vitaminu E, je v něm ideální rovnováha mastných kyselin, má jisté antioxidační schopnosti a může také snižovat hladinu cholesterolu.

Zdravé přínosy a benefity oleje z rýžových otrub

Podívejme se teď trochu blíže na některé z jeho přínosů pro naše zdraví. Takže, co umí?

1. Super na příznaky menopauzy

Výzkum byl proveden na extraktu rýžového otrubového oleje z hlediska toho, jak ovlivňuje ženy v období menopauzy. Více než 90% žen, které užívaly přípravek s tímto olejem, zaznamenalo výrazné snížení výskytu návalů horka a dalších dráždivých příznaků menopauzy, kterými v určitém období trpí všechny ženy.

2. Kontrola cholesterolu v těle

Světová zdravotnická organizace uvedla, že olej z rýžových otrub má nejlepší složení mononenasycených, polynenasycených a nasycených tuků ve srovnání se všemi ostatními rostlinnými oleji. Tato rovnováha mastných kyselin znamená, že hladiny cholesterolu ve vašem těle mohou být skutečně účinně sníženy. Je to proto, že prospěšné formy cholesterolu skutečně inhibují „špatné“ formy cholesterolu. Tato skutečnost může pomoci zlepšit různé nemoci, jako je ateroskleróza a další následné postižení jako jsou srdeční záchvaty a mrtvice.

Sponzorováno

3. Prevence rakoviny

Olej z rýžových otrub je bohatým zdrojem antioxidantů. A to jak v různých formách vitaminu E, tak i ve formě sloučenin, jako je oryzanol. V oleji z rýžových otrub je opravdu hodně vitamínu E, včetně forem tohoto vitamínu jako je tokoferol a tokotrienol (to je u rostlinných olejů velká výjimka). Vitamin E působí jako antioxidant, což znamená, že neutralizuje volné radikály v těle. Volné radikály jsou nebezpečné vedlejší produkty buněčného metabolismu, které mohou způsobit přeměnu zdravých buněk na rakovinné. Je proto dobré udržet příjem antioxidantů na určité hodnotě.

4. Proti předčasnému stárnutí

Vitamin E je známý více než jen díky tomu, že pomáhá předcházet rakovině. Vitamin E (tokoferol) jsou přímo spojen se zdravím a dobrým stavem pokožky. V tomto článku zmíněno volné radikály mohou napadnout kožní buňky a zvýšit známky předčasného stárnutí. Olej z rýžových otrub může zvýšit hladinu vitamínu E v těle, což následně může urychlit hojení ran, zvýšit regeneraci buněk, pomáhá to vyhladit pokožku, snižuje to vrásky. Vitamin E pomáhá také zvýšit ochrannou kvalitu kožních buněk a pomáhá bojovat proti cizím toxinům a patogenům vstupujícím do pokožky.

TIP: Znáte olej ze žraločích jater? Je plný skvalenu.

5. Je hypoalergenní

Olej z rýžových otrub je hypoalergenní – nezpůsobuje žádné alergické reakce. Také zabraňuje hypersenzitivitě na jiné alergeny.

6. Má neutrální chuť

Vnější vrstva rýžového zrna se nazývá otruba – z ní se tento olej extrahuje. Má mírnou a neutrální chuť. Proto ho můžete dokonce použít i v cookies a koláčích. Jim může dodat mírně oříškovou chuť. Může být používán při grilování, na marinády a je skvělý i v salátových dresincích. Je lehký a poměrně všestranný.

7. Obsahuje dobré tuky

Obecně lékaři i výživoví poradci doporučují oleje, které mají stejný podíl nasycených mastných kyselin, mononenasycených tuků a polynenasycených tuků. Olej z rýžových otrub má téměř vyrovnanou kompozici mastných kyselin, která se blíží tomuto poměru. Je bohatý na mononenasycené a polynenasycené tuky + neobsahuje trans-tuky.

8. Je méně mastný

Olej z rýžových otrub je méně viskózní, což znamená, že se nelepí na jídlo. To následně proto absorbuje méně oleje, musíte tak úplně dávat pozor na jeho množství, které používáte.

7. Bohatý na vitamín E

O tom jsme již v tomto článku mluvili. Je bohatý na vitamín E, který je silným antioxidantem a má antimutagenní vlastnosti, které zabraňují rakovině. Vitamin E také pomáhá zvyšovat imunitu.

8. Dobrý pro vaši pokožku

Sponzorováno

Skvalen je sloučenina, která je přítomná v oleji z rýžových otrub. Je snadno vstřebáván pokožkou a udržuje ji měkkou, pružnou a hladkou.

O kterých dalších zajímavých olejích si můžete přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva