Sponzorováno

Pozor na slunce. Takto se před ním nejlépe ochráníte 4.68/5 (25)

Jak se chránit proti slunci? Poradíme vám.

Jak se chránit proti slunci? Poradíme vám.

Konečně je tu počasí, které je teplé a které je spojeno také se slunečními paprsky. A to se může jevit jako dobrá zpráva. Slunce dokáže zvednou náladu, dokáže zajistit příjemné opálení, nebo produkci důležitých látek ve vaší kůži. Stejně tak ale musíme říci, že slunce může být i celkem nebezpečné. Je proto třeba se před ním chránit. Jak na to? Těchto několik rad byste si měli zapamatovat i vy sami.

Takže jak na ochranu před sluncem?

Speciální minerální tyčinky

Není problém pořídit je v drogériích, a to primárně v sekci sluneční ochrany. Jsou určené pro použití primárně na obličej. Jejich unikátem je to, že díky svému složení dokáže podpořit přirozenou ochranu proti slunci. Je tedy rychlým a účinným pomocníkem hlavně v případě rychlé pomoci. Pro své rozměry je vhodné mít danou tyčinku v případě potřeby v kabelce nebo v kapse. Oceníte její menší rozměry, stejně jako rychlost aplikace. Je dokonalou volbou hlavně na místa, jako:

 • Rty
 • Nos
 • Uši

Použití je možné i na krku, oblasti ramen, nebo v dekoltu. To málokdo ví. Zde ale nutno počítat s tím, že jde přece jenom o větší plochu a tak by vám obsah daný tyčinky mohl celkem rychle dojít.

Klasický přípravek s ochranným faktorem

Klasický přípravek s ochranným faktorem, klasicky krém, to je naprostý základ, pokud chcete svou kůži chránit přede sluncem. V době jara a následně léta je vhodné mít ho doma připravený k okamžitému použití. A pokud plánujete být venku delší dobu, rozhodně si ho vezměte s sebou. Nejenom, že dokáže vaši kůži ochránit před spálením. Zapomínat rozhodně nelze ani na to, že vám dokáže pomoci i v rámci ochrany před nebezpečným UV zářením. Produktů je na trhu více než dost. Liší se nejenom konkrétní výší svého ochranného faktoru, ale liší se i tím, v jakém jsou skupenství. Vybrat můžete:

 • Krémy
 • Emulze

Aplikujte krém na opalování 30 minut předtím, než jdete ven, aby měla kůže čas ho absorbovat.

Nepoužívejte opalovací oleje. Neochrání vás před sluncem a mohou zvýšit šance, že budete mít spáleniny.

Hydratační krémy

Kromě toho, že může slunce vaši kůži nepříjemně spálit, může dojít i k tomu, že ji vysuší. A na toto je dobré dát pozor a zachovat se tak, abyste zajistili její náležitou ochranu. Na co nezapomínat? Rozhodně je to hydratační krém, který ji opět dodá vláhu, kterou potřebuje. Zde samozřejmě není nezbytné nosit daný krém sebou. Pokud vyrážíte ven, doporučujeme aplikovat lehkou vrstvu, než vyjdete. Následně aplikujte krém po vašem příchodu. Tím zajistíte, že se slunce s ohledem na vysoušení vaší kůže na kráse nijak výrazně negativně nepodepíše.

Produkty s vitamínem D

Jaký vitamín je pro pokožku jedním z nejdůležitějších? Jestliže se pravidelně věnujete své kráse, potom musíte téměř stoprocentně vědět, že kromě vitamínu E se jedná o vitamin D. Ten dokáže napomáhat její přirozené ochraně, a tak by ho vaše kůže měla mít více než dost. Jak ho získat? Možným řešením je strava bohatá na tento vitamín, popřípadě potravinové doplňky ve formě tablet. Když však chcete, aby se dostal tam, kde má být co nejrychleji, zvolte produkty ve formě krémů, které obsahují jeho zvýšené množství. Stačí je rozetřít na vaši kůži a daný vitamin se ihned začne vstřebávat.

Samoopalovací krém

Ano, i přípravek pro samoopalování musíme zařadit jako přípravek, který dokáže pomoci k tomu, že budete před sluníčkem více chráněni. Pokud nějaký doporučujeme, tak ten kvalitní, spojenou s některou ze známých značek, na které jsou jenom pozitivní recenze. Ty moderní mohou být i ve formě pěny. A jak fungují? Dokážou kůži skutečně dopřát efekt lehkého opálení. A tento stav vede nejenom k vaší kráse, ale i k ochranné funkci. To proto, že kůže má nejenom určitý základ opálení, ale má i jemnou vrstvu, která dokáže dobře chránit v případě situace, kdy na vaši kůži bude sluníčko svítit v plné síle.

Sponzorováno

Pudr s ochranným faktorem

Něco pro ženy. Líčíte se a nedokážete vyjít nenalíčená ven? Pokud je tomu tak, je vhodné s nástupem prvních slunečních paprsků doplnit vaši kosmetiku a líčidla speciálním pudrem. Ten umí v první řadě to, co se od něho očekává. Dokáže nabídnout jistotu toho, že s ním, výrazným způsobem podpoříte svou krásu. Ty nejlepší však obsahují i ochranný faktor, který dokáže vaši kůži chránit podobně, jako opalovací krém. Mazat si ho na nalíčený obličej by bylo poměrně problémové. Takto vyřešíte problém jak s vaším líčením, tak s ochrannou.

I když se však budete líčit klasicky, neuděláte chybu. I běžný make-up je dobrým pomocníkem v případě ochrany před sluncem. Jedná se totiž o krycí vrstvu vaší kůže, která dovolí, aby k ní prostoupil jenom zlomek slunečních paprsků. Sice ji ochráníte, ale také počítejte s tím, že obličej může být méně opálen, než ostatní odkryté a logicky nenalíčené další části vašeho těla.

Chraňte děti opalovacími krémy SPF nejméně 15, dbejte na to, ať si hrají ve stínu a oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi. Děti mladší 6 měsíců by neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření a měly by mít vždy klobouk a oblečení, které je chrání před UV zářením.

Hodinky

Ano, skutečně to myslíme vážně. Dalším pomocníkem, kterého vám doporučujeme jako ochranu před sluncem, jsou hodinky. Dejte na rady odborníků a lékařů a hlídejte čas. Nejenom dobu, po kterou budete vystaveni přímému slunci, ale i to, v kolik hodin na vás bude svítit. Nedoporučuje se vystavovat kůži slunci během poledne, kdy má největší sílu a kdy hrozí největší problémy. V tuto dubu se snažte zdržovat ve stínu, nebo se snažte chránit. Hlavu například kloboukem a svá ramena prodyšným šátkem, který mnoho slunečních paprsků zastaví a přitom bude vaše kůže stále dýchat a tak se nemusíte obávat ani nadměrného tepla.

Chraňte citlivá místa, třeba uši

Příliš často zapomínáme na ochranu citlivých míst, jako jsou uši, výstřih „V“ na hrudníku, krk, nos a i ruce. Nadace proti rakovině kůže říká, že 80 procent rakoviny kůže se objevuje na hlavě, krku a rukou. Proto se doporučuje nosit klobouk vyrobený z pevně tkané látky, spíše než klobouk ze slámy. A také natřete tato zmíněná místa ochranným krémem.

Neopalujte se

Lékaři s oblibou říkají, že neexistuje taková věc jako „zdravé opálení“. Opalování je to obzvláště špatný nápad pro lidi s citlivou pletí. Takže pozor na to.

Neopalujte se ani v soláriu

Při hledání „bezpečného“ opalování se mnoho lidí uchýlí k soláriím. Ty vám budou opalování vychvalovat, samozřejmě. Ve skutečnosti UVA paprsky v soláriích pronikají do kůže ještě hlouběji než paprsky UVB. Časem může expozice UVA paprskům způsobit suchost a zvrásnění pokožky a zvýšit riziko rakoviny kůže.

Příliš velká expozice slunce může přispět k suché, vrásčité kůži, hnědým skvrnám a nejhorší ze všech je rakovina kůže.

Sponzorováno

A pamatujte toto: Buďte velmi opatrní kolem vody, na sněhu a písku. Tyto povrchy odrážejí škodlivé paprsky slunce, které mohou zvýšit vaše šance na spálení.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva