Sponzorováno

10 tipů jak odvrátit syndrom ADHD! 4.9/5 (10)

syndrom ADHDDiagnostikovali vašemu dítěti poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou? Prozradíme vám několik změn ve výchově, které mohou pomoci a dokonce odvrátit syndrom ADHD. Někdy stačí malé změny v domácnosti a ve výchově vašeho dítěte, které výrazně pomohou poradit si se syndromem ADHD. Nesnažte se je však udělat všechny najednou, ale postupně.

1. Klidně a důsledně zaveďte disciplínu

Naučte se mluvit rázně NE vašemu dítěti. Oba rodiče by se měli shodnout na jasných pravidlech, jako je například čas jít do postele, kolik má dítě strávit sledováním televize nebo hraním videoher a podobně. Tato pravidla dodržujte důsledně, klidně a bez hněvu. Váš potomek musí pochopit, že to opravdu myslíte vážně, jinak bude stále zkoušet, kde jsou vaše hranice.

2. Ujistěte se, že vaše dítě má dostatek pohybu venku

Děti potřebují svou energii prostě vybít. A ty, které trpí syndromem ADHD jí mají opravdu na rozdávání. Dejte svému dítěti dostatek času pro hru venku. Zkuste kolektivní sporty a když je samotář, vyzkoušejte karate, golf nebo tenis.

3. Nehádejte se před dětmi

V živých dětských představách se mohou zdát jednoduché výměny názorů mezi rodiči výraznější, než ve skutečnosti jsou. Každou hádku prožívají intenzivněji. V dětské duši to vyvolává stres. U těch starších i obavy před rozvodem. Tento strach způsobuje úzkost a dítě potřebuje upoutat na sebe pozornost. Nejčastěji přehnaně hyperaktivním chováním.

4. Sbohem moje videohro

Omezení elektronických obrazovek může zvýšit schopnost dítěte soustředit se. Nedávný výzkum prokázal, že rychlý děj videohry i programů v televizi dokáže ovlivnit dětský mozek a dítě se stává nepozorným i nervózním. Snažte se omezit koukání televizoru a nedávejte ho do dětského pokoje. Kromě hyperaktivity hrozí i obezita, špatné školní výsledky, poruchy spánku či agresivita.

5. Ujistěte vaše dítě, že ho milujete a že je dobré

Řekněte vašemu dítěte, že je dobré, snažte se ho vždy za něco pochválit. Například mu pochvalte obrázek, které nakreslilo a podobně. Dítě potřebuje vědět, že ho milujete takové jaké je, a že ho neopustíte. Pokud ztratí jistotu ve vaši lásku, jeho projevy syndromu ADHD se dost zhorší.

Sponzorováno

6. Dejte pozor na potravinové alergeny

Některé děti mají citlivost na potravinářská barviva nebo konzervační látky. Omezení nebo odstranění lepku, mléka a mléčných výrobků či cukru z dětské stravy může mít zklidňující účinky na vaše dítě. Navíc se ujistěte, zda některé dráždivé látky v jeho stravě nejsou hlavními viníky jeho hyperaktivity. Čerstvé ovoce, zelenina a zdravé bílkoviny – představují pro vaši ratolest nejvhodnější jídlo.

7. Pečujte o své manželství

Stejně jako většina z nás, i děti jsou citově zdravější, když je obklopují lidé, kteří mají zdravé vztahy. Proto pro pozitivní atmosféru v rodině jsou důležité nejen společné rodinné výlety, ale i čas, kteří strávíte bez dětí a věnujete se jeden druhému.

8. Dejte vašemu dítěti odklad školní docházky

Týká se to zejména těch, které se narodily v létě. Dítě se pak cítí jistěji, je sebevědomější a zralejší. Někdy totiž hrozí, že stres způsobený nástupem do školy výrazně zhorší jeho projevy hyperaktivity a poruch pozornosti.

9. Nepokládejte na vašeho potomka přehnané nároky

Ne každé dítě dozrává ve stejném tempu. Některé se učí číst už ve čtyřech letech, některé, když mají pět či šest a některé (jako Einstein), i později. Nebojte se, pokud vaše dítě potřebuje trochu více času na učení. To ještě nic neznamená. Snažte se nepřetvořit radostné dětství na závod, kdo je lepší a šikovnější. Nechte své dítě růst a učit se tempem, které mu vyhovuje.

10. Zaveďte pravidlo společné rodinné večeře

Každé dítě potřebuje určitý denní stereotyp, který tvoří jeho identitu a dává mu tak pocit jistoty. Například zaveďte společnou rodinnou večeři ve stejném čase a zlepšíte tím i jeho stravovací návyky.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Jak na dítě s ADHD

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva