Sponzorováno

Nejdůležitější akupresurní body pro bolesti zad – kde jsou a jak je použít? 4.83/5 (107)

 • Existuje několik akupresurních bodů, které mohou být cíleny při léčbě bolesti zad. Je důležité si uvědomit, že každý jedinec může reagovat na akupresuru individuálně, a proto může být potřeba vyzkoušet různé body, aby se zjistilo, které konkrétní body vám mohou pomoci.
 • V tomto článku najdete některé z nejdůležitějších akupresurních bodů, které jsou často spojovány s úlevou od bolesti zad.
 • Mingmen (GV4): Tento bod se nachází v páteřní jamce mezi dolními dvěma hrudními obratli. Může se stimulovat tlakem prsty nebo masáží, a pomáhá uvolnit napětí v dolní části zad.
 • Yao Yan (GV2): Nachází se těsně pod páteřní jamkou. Tlak na tento bod může podpořit uvolnění svalů a zmírnit bolesti zad.
 • Da Chang Shu (BL25): Tento bod se nachází mezi dolními dvěma bederními obratli. Stimulace tohoto bodu může pomoci zmírnit bolesti v oblasti beder a kříže.
 • Wei Zhong (BL40): Tento bod se nachází na středové linii mezi Achillovým šlachou a lýtkem. Stimulace tohoto bodu může pomoci zmírnit bolesti zad a uvolnit svaly.
 • He Gu (LI4): I když je tento bod spíše na ruce než na zádech, jeho stimulace může mít pozitivní vliv na zmírnění bolesti zad. Tento bod se nachází mezi palcem a ukazováčkem.
 • Zhong Bai (SJ6): Tento bod se nachází na zadní straně předloktí. Jeho stimulace může pomoci zmírnit bolesti zad a zlepšit cirkulaci v této oblasti.
 • Při samoléčbě akupresurou je důležité používat mírný a postupný tlak. Pokud trpíte chronickými nebo závažnými bolestmi zad, měli byste se poradit s lékařem nebo kvalifikovaným terapeutem, než začnete provádět akupresuru na těchto bodech.

Akupresura vám může pomoci s bolestí zad.

Akupresura vám může pomoci s bolestí zad.

Trpíte křečemi a častými bolestmi zad? Sedíte v kanceláři po celé hodiny a hodně vás bolí záda záda? Nejste rozhodně sami. Bolest zad je běžným zdravotním problémem dneška na celém světě.

Kromě konvenční fyzikální terapie může i akupresura poskytnout velkou úlevu od této bolesti. Je to vynikající volba pro ty, kteří chtějí přirozenou léčbu nezahrnující léky proti bolesti a jejich vedlejší účinky.

Co je to akupresura? V rychlosti

Akupresura je jemná, neinvazivní forma terapie, která řídí bolest působením tlaku na určité nervové body v těle. Zahrnuje použití palců, prstů a loktů, aby se na tyto body aplikovalo konzistentní a správné množství tlaku.

Tato starobylá čínská praxe akupresury funguje na léčbu zad lépe než cokoli z moderního lékařství – opravdu, studie to dokázaly. Studie z roku 2006, publikovaná v britském lékařském časopise, uvádí, že akupresura byla účinná při snižování bolesti dolní části zad. Studie trvala po dobu šesti měsíců.

V roce 2012 studie zveřejněná v magazínu o doplňkové a alternativní medicíně zjistila, že 7 dní léčby akupresurou vedlo ke snížení bolesti u pacientů s chronickou bolesti dolní části zad.

Kromě toho existuje i mnoho dalších výhod akupresury. Pomůže vám při relaxaci, při lepším spánku a budete se celkově lépe cítit. Akupresura může být jednoduše provedena doma, pokud víte, kde aplikovat tlak. Můžete také oslovit odborníka na akupresuru.

Zde tedy uvádíme důležité akupresurní body pro léčbu bolesti zad.

1. Body v dolní části zad (akupresurní bod „Moře vitality“)

Několik akupresurních bodů, které se nacházejí v dolní části zad, může být použito k léčbě záchvatů bolesti zad – např. jako je bolestivá zadní část zad nebo bolesti ischiasu. Tyto akupresurní body v dolní části zad jsou také nazávané „Moře vitality“.

Jsou umístěny v horizontální lince v úrovni pasu. Přesná poloha je mezi druhým a třetím bederním obratlem (tj. L2 a L3). Bederní obratle – to je pět páteřních obratlů (kostí), které leží mezi hrudním košem a pánvovou kostí – tvoří vlastně páteř v dolní části zad.

Zde jsou body "moře vitality"

Zde jsou body „moře vitality“

Použití správného tlaku na spodní body B 23 a B 47 na obou stranách těla (tj. pravá i levá polovina) uvolní bolesti dolní části zad, ischias a další související zdravotní problémy.

 1. Začněte jemným stisknutím B 23 a B 47 po obou stranách vašich zad, po dobu až 1 minuty.
 2. Zhluboka se nadechněte při aplikaci tlaku a pomalu zvyšujte tlak při výdechu.
 3. Zastavte zvyšování tlaku poté, co dosáhnete prahu bolesti.
 4. Pokračujte v aplikaci stálého tlaku po dobu 1 minuty.
 5. Opakujte podle potřeby, dokud se vaše bolest zad nezlepší.

Alternativně můžete použít horní stranu rukou k masáži této oblasti několikrát denně pro dosáhnutí úlevy od bolesti dolní části zad.

Upozornění: Tato technika akupresury není pro ty z vás, kdo máte slabá záda. Vždy se poraďte s lékařem, než budete tlačit na spodní části zad.

2. Bod u žaludku (akupresurní bod „moře energie“)

Žaludeční bod nebo CV 6, také známý jako bod „moře energie“, je obzvláště užitečný pro léčbu bolesti zad. Tento bod se nachází ve vzdálenosti dvou prstů nebo 1 a 1/2 palce pod pupíkem.

Zde najdete akupresurní bod "moře energie"

Zde najdete akupresurní bod „moře energie“

Aplikujíce pevného a stabilního tlaku na tento bod poskytne jak krátkodobé, tak dlouhodobé úlevy od bolesti – je to tím, že posiluje svaly ve spodní části těla mezi pasem a boky.

 1. Na pravé ruce spojte ukazováček, prostředníček a prsteníček dohromady. Umístěte tyto tři prsty přímo pod pupík směrem dolů.
 2. Pevný bod, který cílíte s prsteníčkem, je bod 6 CV. Použijte stálý tlak na tomto místě s prsty po dobu až 1 minuty.
 3. Opakujte 2 nebo 3 krát v 10minutových intervalech k léčbě bolesti zad.

Upozornění: Starším lidem a těhotným ženám je doporučeno, aby při používání této techniky byli opatrní. Pokud máte slabé žaludeční svaly nebo trpíte jakýmikoliv žaludečními onemocněními, použijte tlak dlaní namísto prstů.

Sponzorováno

3. Bod na ruce

Různé akupresurní body na dlani a ruce mohou být také stimulovány, aby se snížila bolest zad a uvolnili se ztuhlé svaly v dolní a horní části zad.

Zde najdete akupresurní bod LI 4.

Zde najdete akupresurní bod LI 4.

U bolesti zad by měl být stimulován bod LI 4, který leží mezi ukazováčkem a palcem. Když tak učiníte, hormony jako endorfiny a serotonin se pěkně uvolňují v těle. Endorfiny jsou přírodní lék na zvládnutí bolesti a serotonin vám zase pomáhá cítit se dobře.

 1. Musíte si ležet na zádech, aby tato akupresurní technika správně pracovala.
 2. Vezměte si ruku a spojte k sobě ukazováček a palec dohromady. Ruční bod LI 4 se nachází v oblasti, která se zvedá, když spojíte palec a ukazováček dohromady.
 3. Pomocí druhé ruky zatlačte palcem a ukazováčkem dolů na nejvyšší bod této zvýšené oblasti.
 4. Aplikujte tlak na 5 až 10 sekund, poté pusťte.
 5. Opakujte 2 nebo 3 krát pro úlevu od bolesti zad.
 6. Prováděné pravidelně toto moc pěkně snižuje napětí a tuhost zadních svalů.

4. Body kyčelní kosti

Jak jistě můžete snadno odhadnout z názvu, tyto body se nacházejí poblíž kyčelních kostí. Leží přesně uprostřed mezi horní částí kyčelních kostí a hýžděmi. Jejich anatomické názvy jsou B 48 a GB 30 – najdete je na obou, na pravé i levé polovině těla.

Akupresurní body v oblasti hýždí.

Akupresurní body v oblasti hýždí.

Jemné stisknutí těchto bodů může poskytnout úlevu od bolesti dolní části zad, bolesti kyčlí a od pánevního stresu.

 1. Najděte body B 48 a GB 30 a zatlačte je směrem dovnitř, směrem ke středu pánve.
 2. Pevně udržujte na nich tlak asi 5 minut a postupně uvolněte.

5. Kolenní body v zadní části

Body zadní části kolena jsou umístěny na zadní straně obou kolen a mohou být použity k léčbě bolesti kolen i zad.

Body v zadní části kolene.

Na každé noze jsou umístěny dva body, B 53 a B 54. Bod B 54 je umístěn v přesném středu záhybu kolenního kloubu. Bod B 53 je umístěn na vnější straně ve stejné úrovni, tj. bod, kde záhyb končí, když jsou kolena ohnuta.

Použití silného tlaku na tyto body snižuje bolest zad, tuhost a bolestivost zadních svalů a poskytuje úlevu od artritidy zad.

 1. Aplikujte stálý tlak na body B 53 a B 54 po dobu 30 sekund, současně na obou nohách.
 2. Možná to budete muset dělat po dobu 10 až 15 minut s pravidelnými přestávkami pro úlevu od bolesti zad.

6. Akupunkturní body na noze

Bod nohy, známý také jako LIV 3, Tai Chong nebo Great Rushing point, se používá k léčbě bolesti zad při akupresurní terapii.

Bod LIV 3 na nohou.

Bod LIV 3 na nohou.

 1. Bod LIV 3 se nachází mezi palcem a prstem vedle (asi 3 centimetry od okraje). Najděte spoj mezi těmito prsty, kde se obě kosti setkávají.
 2. Aplikujte jemný tlak na oblast po dobu 30 sekund, poté uvolněte.
 3. Střídavě tlačte na body obou nohou, opakovat 3 nebo 4 krát.
 4. Aplikujte tlak na tento bod denně po dobu jednoho týdne k léčbě bolesti zad.

7. Loketní akupresurní bod

Loketní bod LU 5 se nachází uprostřed loktů. Je užitečný pro zmírnění chronické bolesti dolní části zad.

Akupunkturní bod LU 5

Akupunkturní bod LU 5

 1. Použijte pravý palec, abyste lokalizovali bod LU 5 na levé ruce, v ohybu loketního kloubu a na bod vytvořte pevný a stálý tlak po dobu 30 sekund.
 2. Udržujte stálý tlak a pomocí palce zatlačte tento bod směrem k vnější straně záhybu po dobu 30 sekund.
 3. Opakujte proces na pravém lokti levým palcem.

Sponzorováno

A co vy? Jak s bolestí dolní části zad bojujete vy?

Co si dále přečíst o akupresuře a bolesti zad?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Nejdůležitější akupresurní body pro bolesti zad – kde jsou a jak je použít?”

 1. Jaroslava napsal:

  Dobrý den, věřím v tuto metodu a mám vyzkoušeno, že pomáhá.
  Díky

 2. jarek napsal:

  Škoda, že se to neučí doktoři

 3. Ján Valent napsal:

  vlastním knihu Aku koga asi 20 rokov, veľmi zaujímavá kniha, Vaša stránka je výborne doplnenie knihy a pomáha v orientácii v knihe

Zanechat komentář ke článku

Zpráva