Sponzorováno

Akupresura a akupresurní masáž a její účinky – na co je dobrá? 4.79/5 (19)

  • Akupresura je terapeutická technika, která využívá tlaku na specifické body na těle s cílem podpořit zdraví a pohodu. Tato metoda má své kořeny v tradiční čínské medicíně a souvisí s konceptem průtoku energie nazývaného "qi" (či čchi) po meridiánech, které jsou energetickými cestami v těle. Tímto tlakem se má údajně odstranit překážky v toku energie a podpořit přirozenou samoregulaci organismu.
  • Akupresura se provádí aplikací tlaku prsty, dlaněmi nebo speciálními nástroji na konkrétní akupunkturní body na těle. Každý akupunkturní bod je spojen s určitými orgány, systémy nebo funkcemi v těle. Tímto tlakem na body se může ovlivnit energetický tok a stimulovat přirozené uzdravovací procesy.
  • Akupresurní masáž je jednou z forem akupresury, při které se tlak na akupunkturní body provádí masážními pohyby. Může se provádět prsty, palcem nebo speciálními nástroji. Akupresurní masáž může být aplikována na celé tělo nebo na konkrétní partie podle potřeby. Cílem této masáže je uvolnit napětí, zlepšit cirkulaci, stimulovat svaly a nervový systém a podpořit celkovou pohodu.

V tomto článku se dozvíte vše, co jste kdy chtěli vědět o akupresurní masáži. Je to forma masážní terapie, jenž se používá pro vše, od podpory imunity až po úlevu od úzkosti či bolesti.

Pokud jste si někdy pro úlevu svírali kůži mezi prsty nebo nosili náramek proti nevolnosti, pak jste právě použili akupresuru, ať už jste si to zrovna uvědomovali nebo ne. Komentované grafy lidské anatomie mohou způsobit, že akupresura vypadá docela složitě, a také je. Ale je to také velmi dostupné v tom, že téměř kdokoli může začít s vlastním cvičením. A protože zahrnuje celé tělo, tradiční čínská medicína jej spojuje s téměř jakýmkoli zdravotním přínosem, na který si vzpomenete. Zaujalo vás to? Zde je to, co byste měli vědět o akupresurní masáží.

Co je akupresurní terapie?

Akupresura je tisíce let stará forma masážní terapie, která znamená působení tlaku na určité body na těle k řešení potíží. Podle tradiční čínské medicíny mají lidé meridiány neboli kanály v celém těle. Po těchto meridiánech probíhá čchi (Qi), která je chápána jako život udržující energetická síla. Qi se může zaseknout v některých bodech podél meridiánů a cílem akupresury je udržet (popohnat) proudění energie pomocí tlaku v určitých bodech. Západní medicína nezná existenci meridiánů, takže akupresura zde není součástí běžné lékařské léčby.

Akupresura je tedy tradiční forma alternativní medicíny, která využívá tlak na určité body na těle s cílem stimulovat přirozené uzdravovací procesy. Tato technika má kořeny v tradiční čínské medicíně a je podobná akupunkturě, s tím rozdílem, že se nepoužívají jehly, ale místo toho se provádí tlak prsty, dlaněmi nebo speciálními nástroji na akupunkturní body.

Při akupresuře jsou body na těle zvoleny podle jejich spojení s konkrétními orgány, funkcemi nebo problémy. Tlak může být prováděn různými způsoby – od jemného tlaku po silnější masáž, a to buď přímo prsty nebo speciálními pomůckami.

Akupresura může být používána k uvolňování napětí, zmírnění bolesti, zlepšení cirkulace, podpoře relaxace a celkovému zlepšení pohody. Nicméně je důležité si uvědomit, že vědecké důkazy o účinnosti akupresury jsou smíšené a neexistuje jednoznačná shoda v lékařském společenství ohledně jejího účinku. Před zahájením jakékoli formy alternativní léčby, včetně akupresury, je vhodné vše konzultovat se svým lékařem.

Účinky – k čemu se používá akupresura?

Na těle jsou stovky akupresurních bodů, odpovídajících ostatním částem těla. Například na vaší ruce je bod pro ledviny. Takže tato praxe má přirozeně mnoho souvisejících výhod. Jako u každé formy masáže je obrovskou výhodou akupresury relaxace, kterou můžete zažít, i když pochybujete o existenci meridiánů.

Akupresura se často používá k úlevě od bolesti a studie naznačují, že může pomoci v boji proti bolestem zad, menstruačním křečím a bolestem hlavy. Tato praxe se používá i k mnoha dalším účelům, které byly méně studovány, včetně podpory imunitního systému a trávení.

Akupresurní masáž, podobně jako akupunktura, může tedy mít řadu potenciálních výhod a přínosů. Nicméně je důležité si uvědomit, že účinnost akupresurní masáže není zcela jednoznačně prokázána vědeckými studiemi a záleží na individuálních reakcích těla. Níže uvádím některé možné benefity a výhody, které jsou někdy spojovány s akupresurní masáží:

Relaxace a snížení stresu: Masáž akupresurními body může stimulovat uvolňování endorfinů a serotoninu, což jsou hormony spojené s relaxací a zlepšením nálady. Tímto způsobem může akupresura pomoci snížit stres a napětí.

Zlepšení cirkulace: Tlak na určité body může podporovat lepší průtok krve a lymfy v těle, což může zlepšit krevní oběh a přispět k regeneraci tkání.

Zmírnění bolesti: Akupresura může být účinná při zmírňování bolesti, například bolesti hlavy, záda, kloubů nebo menstruační bolesti. Stimulace akupunkturních bodů může podporovat uvolňování endorfinů, což jsou přírodní analgetika.

Podpora relaxace svalů: Masáž akupresurními body může pomoci uvolnit napjaté svaly a zlepšit jejich flexibility.

Podpora imunitního systému: Některé studie naznačují, že akupresura může stimulovat imunitní systém a posílit tělo proti infekcím.

Zlepšení spánku: Někteří lidé uvádějí zlepšení kvality spánku po pravidelné akupresurní masáži.

Podpora trávení: Akupresura může pomoci uvolnit napětí v trávicím traktu a podpořit normální trávení.

PAMATUJTE: Reakce na akupresurní masáž může být individuální a účinnost se může lišit. Před zahájením jakékoli formy alternativní léčby, včetně akupresury, je vhodné konzultovat vše s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy.

Měli byste se rozhodnout pro akupunkturu nebo akupresuru?

Akupunktura, která je hodně oblíbená, vychází z akupresury. Jsou založeny na stejném systému meridiánů a používají se k dosažení podobných výsledků. Na rozdíl od akupunktury, se můžete sami uklidnit pomocí akupresury, kdykoli ji potřebujete. Akupresura je něco, co můžete dělat v letadle, v autobuse, na gauči při sledování zpráv, prostě ať děláte cokoli.

Kde by měli začátečníci začít?

Rezervace léčby v lázních nebo masážním terapeutickém centru je dobrým místem, kde začít s vaším prvním kontaktem s akupresurou. I když neexistuje certifikace pro praktikování akupresury kromě toho, že se stanete licencovaným masážním terapeutem, můžete se zeptat, zda se váš terapeut specializuje na čínskou medicínu. Pokud ano, pravděpodobně se vyzná v akupresuře. Může vám také navrhnout body, které by mohlo být užitečné masírovat, nebo které si můžete masírovat sami mezi sezeními, pokud vědí, čeho byste chtěli dosáhnout.

Sponzorováno

Pokud léčba s odborníkem v zádech není ve vašich možnostech, můžete začít sami s průvodcem, jako je Velký atlas akupresury. To je moc dobrá kniha. Jakmile víte, na jakém bodě chcete pracovat, můžete začít tím, že na několik minut použijete pevný, ale ne bolestivý tlak. Pokud se snažíte něco snížit nebo něco uklidnit, měli byste masírovat proti směru hodinových ručiček, a pokud chcete něco posílit nebo vytvořit více energie, pohybovat byste měli po směru hodinových ručiček. Např. tlak proti směru hodinových ručiček pro snížení nervozity nebo ve směru hodinových ručiček pro podporu trávení.

Vše, co potřebujete, jsou vaše ruce, ale různé pomůcky mohou pomoci s těžko dostupnými místy. Třeba tenisový míček, golfový míček nebo Thera Cane (masážní hák) mohou být v některých případech užitečné. Jsem také fanouškem akupresurní podložky. To chodíte po špičatých plastových pyramidách. Není to ve skutečnosti akupresura sama o sobě (nezaměřují se na konkrétní bod, ale na obecnou oblast), ale mám je rád.

Které jsou hlavní akupresurní body?

Existuje jich mnoho, ale zde jsou některé z nejpozoruhodnějších:

  • ST 36: Najděte kostěný bod přímo pod čéškou, poté se mírně posuňte mimo koleno, abyste našli malou prohlubeň. To je ST 36 (bod pro žaludek) a používá se při poruchách trávení, nevolnosti, zácpě atd.
  • LI 4: Pokud jste někdy vyvíjeli tlak na nejvyšší bod mezi ukazováčkem a palcem, masírovali jste LI 4 (bod pro tlusté střevo). Je to jeden z nejoblíbenějších akupresurních bodů pro bolesti hlavy a migrény. Také se předpokládá, že vyvolává porod během těhotenství.
  • GB 21: GB 21 (bod pro žlučník) je dobře známý bod používaný k uvolnění napětí krku a ramen od nadměrného stresu. Nachází se na zadní straně obou ramen, mezi krkem a bodem, kde se vaše paže setkává s ramenem.
  • Yin Tang: Pokud vás váš učitel jógy někdy nechal masírovat své „třetí oko“ mezi obočím, hnětli jste bod Yin Tang. Mírný tlak na bod údajně podporuje úlevu od stresu a relaxaci.
  • PC 6: Perikard 6 se nachází na vnitřní straně zápěstí a používá se pro těhotenskou nevolnost nebo kinetózu. To je bod, na který tlačí náramky proti kinetóze.
Yin-tang (bod třetího oka, VG 24,5) - mezi obočím v depresi na křižovatce čelních kostí a kořenem nosu

Yin-tang (bod třetího oka, VG 24,5) – mezi obočím v depresi na křižovatce čelních kostí a kořenem nosu

 

Na 14 meridiánech je 361 tlakových bodů. Body jsou stejné jako ty, které se používají v akupunktuře.

Například tlakový bod Neiguan (P-6) se primárně používá k léčbě nevolnosti a zvracení. Chcete-li ji najít, otočte ruku dlaní nahoru. Umístěte palec do středu místa, kde se ruka setkává se zápěstím. Posuňte palec na šířku dvou prstů směrem k lokti. Bod je mezi dvěma velkými šlachami, které byste měli cítit, když vyvíjíte tlak.

Mezi další běžně používané tlakové body patří:

Lie Que (LU-7) je na palcové straně vašeho zápěstí může pomoci stimulovat váš imunitní systém.
Qu Chi (LI-11) je na lokti a používá se při horečce, zvracení, průjmu a bolestech břicha.
Zu San Li (ST-36) pod kolenama se používá pro ztrátu chuti k jídlu, kyselý reflux a zácpu.
He Gu (LI-4) na ruce může snížit vedlejší účinky chemoterapie, menstruační bolesti a bolesti hlavy.
Shen Shu (UB-23) na spodní části zad se používá při bolestech dolní části zad.
Liang Qiu (ST-34) nad kolenem se může ukázat jako užitečný při osteoartróze bolesti kolene.

Mapa akupresurních bodů na těle

Akupresurní body – pohled na tělo zepředu

Základní akupresurní body - přední pohled

Základní akupresurní body – přední pohled

 

Akupresurní body – pohled na tělo zezadu

Základní akupresurní body - zadní pohled

Základní akupresurní body – zadní pohled

 

Akupresurní body – pohled na tělo z boku

Základní akupresurní body - boční pohled

Základní akupresurní body – boční pohled

 

Nyní už znáte malé základy akupresury. Začnete ji u sebe aplikovat a zkoušet?

A dále si přečtěte v našem magazínu

VIDEO: Akupresurní body na tlak, imunitu a oběhový systém

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva