Sponzorováno

Akupresurní masážní podložka – jak ji používat, jaké má účinky, výhody a kontraindikace 4.83/5 (18)

 • Podložky založené na akupresuře vycházejí z principů tradiční čínské medicíny, zejména z akupresurní terapie. Akupresura se zabývá tlakem na specifické body na těle, které jsou spojeny s energetickými dráhami (meridiány) a které ovlivňují různé aspekty zdraví a pohody.
 • Zastánci akupresurních podložek tvrdí, že tlak na tyto body může pomoci uvolnit napětí, zlepšit průtok energie, snížit stres, podporovat relaxaci a dokonce i zmírnit bolest.
 • Používání akupresurní podložky může být prováděno několika způsoby: Ležení na podložce: Klasickým způsobem použití je ležení na akupresurní podložce s hroty směrem nahoru. Tlak hrotů na tělo může stimulovat akupresurní body. Aplikátory: Některé podložky mohou mít i samostatné aplikátory, které umožňují cíleně působit tlak na určité body. Stání nebo chůze: Některé lidé mohou využívat akupresurní podložky také stáním nebo chůzí po ní.

Akupresurní masážní podložka - jak ji používat, jaké má účinky, výhody a kontraindikaceAkupresurní podložky jsou navrženy tak, aby dosahovaly podobných výsledku jako akupresurní masáž. Jejich působení v souladu s tradiční čínskou medicínou spočívá ve vyvíjení tlaku na jednotlivé části těla v blízkosti meridiánů, tedy energetických kanálů, kterými se pohybuje životní energie „čchi“. Jeho uvolňování má zmírnit bolest. Akupresurní podložka se poslední roky stává hitem a mnoho lidí ji používá k úlevě od bolesti zad a hlavy.

Co je akupresurní podložka?

Akupresurní podložka je nástroj pro autoterapii svalového napětí a bolesti. Skládá se z velké podložky z měkkého materiálu, ke které jsou připevněny četné ostré plastové hroty ve tvaru pyramidy nebo kovové, tupé jehly. Tyto hroty jsou dostatečně ostré, aby vyvolaly pocit silného tlaku, ale bez propíchnutí kůže. Jsou postaveny v podobě postele poseté hřebíky, které používají indičtí mudrci. Moderní verze akupresurní podložky vznikla v 80. letech 20. století v Rusku a od té doby její obliba roste po celém světě.

Plastové hroty ve tvaru pyramidy v akupresurní podložce

Plastové hroty ve tvaru pyramidy v akupresurní podložce

 

Výhody a účinky použití akupresurní podložky

Největší výhodou akupresurních podložek je, že je může používat každý. Není zapotřebí žádné školení ani odborné znalosti.

Mezi obecné výhody a účinky používání akupresurní podložky patří:

 • zmírnění stresu a úzkosti,
 • zvýšení krevního oběhu,
 • zlepšení úrovně okysličení,
 • snížení svalového napětí,
 • stimulace produkce endorfinů,
 • snížení nespavosti,
 • tělesné vzrušení,
 • relaxace.
Akupresurní podložka, známá také jako jehelní podložka nebo jehelní matrace, je terapeutický nástroj, který je navržen tak, aby stimuloval určité body na těle pomocí tlaku. Tato podložka je obvykle vyrobena z látky s mnoha malými plastovými hroty, které jsou umístěny na matraci. Tyto hroty jsou navrženi tak, aby se při ležení na podložce působilo tlakem na určité body na těle, což má za cíl poskytovat různé zdravotní a relaxační výhody.

Akupresurní podložka, známá také jako jehelní podložka nebo jehelní matrace, je terapeutický nástroj, který je navržen tak, aby stimuloval určité body na těle pomocí tlaku. Tato podložka je obvykle vyrobena z látky s mnoha malými plastovými hroty, které jsou umístěny na matraci. Tyto hroty jsou navrženi tak, aby se při ležení na podložce působilo tlakem na určité body na těle, což má za cíl poskytovat různé zdravotní a relaxační výhody.

 

Výhody a účinky akupresurní podložky známe, ale co kontraindikace, jsou nějaké?

Kontraindikace akupresurní podložky

Akupresurním podložkám by se měli vyhnout osoby s poruchou srážlivosti krve nebo užívající antikoagulancia (léčiva snižující srážlivost krve), s kožními chorobami, s poškozenou nebo zranitelnou pokožkou, se smyslovou přecitlivělostí, dále těhotné a kojící ženy.

Mezi méně zřejmé kontraindikace patří také srdeční choroby, rakovina, revmatoidní artritida, epilepsie, akutní zánětlivá nebo infekční onemocnění.

Kterou podložku si mám vybrat?

Na trhu jsou k dispozici desítky akupresurních podložek či rohoží ve velkém cenovém rozpětí. Liší se druhem použitého materiálu a kvalitou zpracování. Podložky lze prodávat jednotlivě nebo v sadě s polštářem – ty se doporučují především lidem, kteří hledají relaxaci pro oblast hlavy a krku. Podložky s plastovými hroty jsou k tělu šetrnější než ty s kovovými jehlami. Podložky z přírodních materiálů s přírodní výplní mají lepší ventilační vlastnosti a jsou hypoalergenní. Vždy se vyplatí koupit podložku z bezpečného evropského zdroje, který zaručuje certifikaci a schválení pro kontakt s pokožkou. Některé produkty mají také status zdravotnického prostředku.

Existují i akupresurní podložky s terapeutickými jehlovými vložkami

Existují i akupresurní podložky s terapeutickými jehlovými vložkami

 

Pokud jste fyzioterapeut a potřebujete podložku, kterou bude střídavě využívat mnoho lidí, vyzkoušejte podložky od společnosti Ljapko / Lyapko. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, umožňuje snadnou dezinfekci. Podložky navržené Nikolayem Lyapkem zahrnují celou rodinu nástrojů různých tvarů. Najdete mezi nimi i jehlový váleček nebo třeba terapeutický pás. Pokud se chcete zaměřit na stlačování akupresurních bodů na chodidlech, zvolte terapeutické jehlové vložky.

Sponzorováno

Pokud však hledáte akupresurní podložku pro osobní použití, pak je výběr opravdu obrovský. Cena akupresurních podložek se pohybuje cca od 350 Kč – 9 400 Kč (celé sety). Pokud jde o společnost, můžete ji ignorovat, ale stojí za to věřit ověřeným výrobcům a recenzím vyzkoušených produktů.

Ekologická akupresurní podložka – Pranamat ECO

Pranamat ECO se liší od ostatních akupresurních produktů především tím, že je vyroben z ekologických materiálů – je to kombinace lnu a bavlny i přírodního kokosového vlákna a pohankových slupek. Jeho originální masážní rozety ve tvaru lotusu jsou naopak vyrobeny z bezpečného, antialergického HIPS plastu, který je samozřejmě i recyklovatelný.

Ekologická akupresurní podložka Pranamat ECO si získává stále větší oblibu mezi lidmi, kteří hledají přírodní řešení. Vyniká perfektní kvalitou, ostrými výstupky a zárukou 5 let.

Jak používat akupresurní podložku?

Akupresurní podložky mohou mít různé velikosti a tvary (ve formě polštářků, válečků nebo lokálních aplikátorů). Podle zvoleného tvaru lze podložku položit na bolestivé místo nebo na ní ležet celým tělem.

Vyberte si vhodné místo pro umístění podložky. Začátečníci často používají akupresurní podložku rozloženou přes postel nebo pohovku. Středně pokročilí a zkušení uživatelé mohou svou podložku přesunout na podlahu.

Na podložku se můžete i posadit nebo se o ni opřít položením na židli, aby hýždě a spodní část zad měly přímý kontakt s akupresurní podložkou.

Zkuste si obléknout jen lehkou košili nebo tričko z tenkého materiálu, pomůže to na hroty aklimatizovat se na dotek podložky. Nejlepší jsou však výsledky, když je podložka přímo v kontaktu s jejich holou pokožkou.

Na podložku se pokládejte pomalu. Lehněte si s vahou rovnoměrně rozloženou na podložku.

Nekývejte a nepohybujte se na podložce, protože se může stát, že vám hroty poškrábou pokožku. Při změně polohy jednejte velmi opatrně.

Chvíli trvá, než si na podložku zvyknete, ale opravdu fungují. Chce to čas, než se projeví první pozitivní účinky.

Výrobci doporučují strávit na podložce během jednoho sezení / ležení asi 15 – 40 min.

Akupresurní podložka na bolesti zad

Nejčastějším využitím akupresurních podložek je zmírnění bolestí zad. Při bolestech zad položte podložku nejprve na rovnou plochu. Poté je dobré si sednout k základně podložky a pomalu si lehnout na záda. Akupresura páteře přinese okamžité léčivé teplo do vašich zad, protože se krevní oběh zvyšuje. Pokud cítíte bolest v kříži, zkuste srolovat ručník a dát ho pod podložku, čímž vytvoříte křivku, která obepíná páteř.

Akupresurní polštář na bolesti krku

K dispozici jsou různé tvary a modely, najděte si ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Lehněte si na rovnou plochu nebo si najděte židli či pohovku s vysokým opěradlem. Polštář položíte za krk a upravíte, dokud vám to nebude příjemné. Polštář používejte po dobu 20 minut nebo dokud bolest neustoupí.

TIP PRO ŽENY! Věděli jste, že akupresurní podložka má pozitivní účinky i na redukci celulitidy?

Akupresurní podložka na celulitidu

Akupresurní podložka může pomoci redukovat nebo eliminovat celulitidu při pravidelném používání. Jde o to, že zvýšené prokrvení dané oblasti pomáhá redukovat celulitidu. Oblasti těla, kde lze podložku proti celulitidě použít jsou nohy, stehna, hýždě a břicho.

Pokud vykonáváte sedavou práci u stolu, můžete si na židli položit akupresurní podložku a při práci na ní sedět. Je třeba mít na paměti, že ke snížení celulitidy je důležitá také zdravá strava a cvičení. Použití akupresurní podložky vyzkoušejte po dobu 15 – 30 minut na oblast, kde vás trápí celulitida.

Podívejte se na video ukázku, která vám ukáže všechny různé způsoby použití akupresurní podložky:

Stále nevíte, kterou akupresurní podložku koupit?

Máme pro vás 3 tipy akupresurních podložek, které stojí za zvážení:

Pranamat ECO – základní masážní set – akupresurní podložka ručně vyrobená z ekologických materiálů v Lotyšsku. Set se skládá z podložky a polštáře. Vybrat si můžete z několika barevných provedení, ideální i jako dárek pro vaše blízké.
Cena: 5 700 Kč

Ljapko koberec jehlový velký – patří mezi nejlepší volbu za super peníze. Podložka Ljapko může při správném používání vydržet až 7 let. Má velkou dopadovou plochu, která pozitivně ovlivňuje kvalitu masáže.
Cena: 2 590 Kč

Iplikátor Klasik velký – přijatelná cena, ostré hroty a spousty pozitivních názorů. Provedení této varianty je buď základní (vhodná na měkčí povrchy) nebo s magnetem (doplňuje Iplikátor o neodymové magnety působící na ošetřovanou oblast).
Cena: 1 125 Kč

Akupresurní podložka je relativně levná pomůcka pro samostatné použití, proto může stát za zvážení jako doplněk ke klasické fyzioterapii.

Nejčastěji se používá při svalovém napětí, nespavosti a nepohodlí. Většina z nás se chce se zdravotními problémy vypořádat z pohodlí domova. Abyste si však pomohli sami, vyplatí se nejprve zajít za odborníkem, který vám dá přesná doporučení.

Přejeme vám příjemný zážitek při relaxaci a stimulaci akupresurních bodů na vámi vybrané akupresurní podložce.

Máte s akupresurní podložkou nějaké zkušenosti? Napište je dolů do komentářů. Naši čtenáři budou rádi za recenze a zkušenosti.

VIDEO: 6700 akupresurních bodů, to je Akupresurní set na tělo Trigger Points

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Akupresurní masážní podložka – jak ji používat, jaké má účinky, výhody a kontraindikace”

 1. Eva napsal:

  Pekny den, rada bych se zeptala na podrobnosti ke kontraindikace pri poruchách srazlivosti krve. Kde najdu prosim vice informaci? Mam leidenskou mutaci hezerozygot, dosud se nekecam s trombozami – pouze prevence v tehotenstvi.
  Moc dekuji:)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva