Sponzorováno

Jak předejít bolesti zad? Máme pro vás TOP 8 rad a triků pro prevenci bolesti zad 4.59/5 (59)

Cvičení patří k nejlepším metodám při prevenci bolestí zad.

Cvičení patří k nejlepším metodám při prevenci bolestí zad.

Bolesti zad jsou velkým zdravotním problémem, který vás může na dny, ale i týdny vyřadit z běžného života. Pokud se bolesti zad objeví a jsou dlouhodobé, je vhodné navštívit lékaře a jít cestou kombinace různých druhů léčby. Sem se řadí hlavně:

 • Injekce a obstřiky
 • Léky tlumící bolest
 • Masáže (v některých případech)

Je vidět, že bolest zad rozhodně není nic příjemného a tak je vhodné vědět, jak se dá daným problémům předcházet. Podívejte se s námi na několik tipů, díky kterým si můžete být stoprocentně jista, že se vám budou dané problémy celkem vyhýbat. Poradíme vám, jak se na prevenci bolesti zad.

1. Posilujte

Mnoho lidí si myslí, že nejlepší cestou jak se vyhnout bolesti zad, je snaha o to, že je budete šetřit. Opak je ale pravdou. Tím, že je nevystavíte žádné námaze, budou vaše svaly výrazně ochabovat. To se následně negativně podepíše právě na tom, že se objeví bolest. A ta bude spojena jak s namoženými svaly obecně, tak bude spojena také s tím, že vás záda doslova vyřadí z provozu.

Ideální pomocí, jak se dá bolesti zad předcházet, je tedy pravidelné cvičení. Ideální jsou posilovací viky, díky kterým budou vaše svaly silnější a to znamená, že se lze vyhnout i případné bolestivosti.

Při zvedání zátěže mějte tělo ve správné poloze

Mnoho lidí si za potíže se zády může samo. Pokud pracujete v místech, kde je nutné zvedat těžší břemena, je třeba si tento pohyb natrénovat. Špatné držení těla v kombinaci s vyšší zátěží může znamenat problém, který bude spojený s určitým poškozením vašeho pohybového aparátu a tedy s tím, že záda začnou výrazně bolet. Správné zvedání těžších věcí by mělo být založeno nejlépe na tom, že zapojíte i další části těla a jiné svalové skupiny. Tím výrazným způsobem rozdělíte celou zátěž do více svalů a tedy dojde k tomu, že záda nebudete namáhat tak, že to nevydrží.

Zvedněte těžké předměty správně. Dokonce i když jste mladí a silní, můžete si stále zranit dolní část zad, pokud zvednete těžký předmět nesprávně.

2. Naučte se správně sedět

Pokud si myslíte, že když nemáte manuální práci, tak se vás problémy se zády nemusí týkat, je opak pravdou. Bolesti se mohou objevit i u těch lití, kteří mají práci kancelářskou a doslova od rána do večera sedí u stolu a u počítače. V takovém případe je nutné zaměřit se na to, abyste seděli skutečně správně. Jaká je ona poloha, které je nutné docílit?

Vaše tělo by mělo mít perfektní oporu, a tak je třeba nastavit židli na:

 • Správnou výšku s ohledem na typ postavy
 • Správný sklon opěrky
 • Dostatečnou oporu bederní páteře

Roli v tomto směru hraje také typ židle. Pokud pracujete doma, zaměřte se na využívání té opravdu kvalitní. Pokud v práci, argumentujte u nadřízeného tím, že investice do kvalitní židle je menším výdajem, než náklady na léčbu spojené s tím, že kvůli zádům budete na neschopence i několik týdnů.

Slova lékaře: „Lidé, kteří sedí u svého počítače sedm nebo osm hodin denně, mě živí. Lidé sedí u svých počítačů a koukají do svých telefonů, když píšou smsky, a neuvědomují si škodu, kterou páchají na svých zádech.“

3. Kde a jak spíte?

Že může mít na bolest zad vliv také spánek? Ano, je tomu skutečně tak. A rozhodně se nejedná o nic neobvyklého. Jistě se vám několikrát stalo, že jste se probudili s doslova nesnesitelnou bolestí za krkem. Tedy s nesnesitelnou bolestí krční páteře. A tu už spojujeme s pohybovým aparátem a pochopitelně i se zády. Vliv na kvalitní spánek má nejenom poloha těla a to, kolik a jakých polštářů máte pod hlavou. Vliv na to má hlavně matrace. Ta správná dokáže zajistit, že vaše páteř bude v jakékoliv poloze víceméně v rovině, což eliminuje její namáhání během spánku. Díky tomu nebude tolik zatěžována a není důvod obávat se bolesti.

Sponzorováno

4. Vyhýbejte se všemu nepřirozenému

Pro člověka je charakteristická vzpřímená chůze, spánek v leže a také odpočinek v sedavé poloze. Toto všechno jsou pro člověka přirozené polohy, ke kterým je uzpůsobený jeho pohybový aparát. Kdykoliv se rozhodnete pro jinou polohu, bude nejenom značně nepříjemná a nepohodlná, ale může mít vliv na nepřirozenost pro váš pohybový aparát. K čemu to následně vede, je celkem jasné. Opět k tomu, že se objeví bolesti zad.

Proto se snažte udržovat vaše tělo v té poloze, která je pro něho zcela přirozená a ve které se budete i vy cítit nejlépe.

I proto se už v dětství snaží lékaři o to, aby zajistili u dětí správné držení těla. Jakékoliv anomálie se snaží nejenom podchytit, ale v době, kdy se organismus vyvíjí, je také napravit. To jenom potvrzuje naše slova o tom, že jakákoliv nepřirozená poloha je pro lidské tělo špatná a v konečném důsledku hlavně bolestivá.

5. Pozor na stálou rutinu

Ta může být velkým problémem. Rutinou je třeba to, že několik hodin sedíte na židli stále ve stejné poloze, stejně jako je rutinou třeba i to, že stále několik hodin v kuse opakujete stejný pohyb, spojený s vaší prací. V praxi to znamená, že určitá část vašeho těla je namáhána až extrémně, zatímco jiná v podstatě vůbec.

Vaším cílem by mělo být danou rutinu co nejvíce narušit. Jak na to? Třeba tím, že se budete po několika desítkách minut protahovat. Tím zapojíte i nenamáhané svalové skupiny a zároveň uvolníte ty, které jsou namáhané. Zkrátka a jednoduše, ať už pracujete kdekoliv, je dobré dát si čas od času pauzu a prospět svým svalům, hlavně potom svým zádům.

6. Správně jezte

Pokud si zachováte dobré stravovací návyky, budete si nejen udržovat zdravou váhu, ale také nebudete nadměrně stresovat vaše tělo. Nekvalitní a nezdravá strava může napnout váš nervový systém, což může ve finále způsobit problémy zad. A naopak zdravá výživa plná čerstvého ovoce a zeleniny, kvalitního libového masa, kvalitní mléčné výrobky a celozrnné produkty udržují váš trávicí trakt zdravý. Pokud vaše střeva fungují správně, bude může to pomoci udržet vaši páteř v kondici, protože vaše vnitřní a vaše vnější spolu souvisí.

Lékař: „Zjistil jsem, že mnoho lidí, kteří se stěžují na bolesti v dolní části zad, mají také podrážděné střevo.“

7. Fakt pozor na stres

Pravděpodobně si neuvědomujete, jak stres může mít vliv na vaše záda a jejich zdraví. Stres způsobuje napnutí vašich svalů a neustálé napětí tohoto druhu může způsobit bolesti zad. Jakákoli činnost, která pomáhá snížit stres, pomůže předejít bolesti zad. To si pamatujte. Činnosti spojené s omezením stresu mohou zahrnovat třeba jógu, meditaci, hluboké dýchání, tai chi a další.

8. Přestňte kouřit

Určitě to víte. Je všeobecně dobře známo, že kouření zvyšuje vaše riziko onemocnění srdce a rakoviny, včetně rakoviny plic a tlustého střeva. Ale většina lidí si neuvědomuje, že kouření může být příčinou přetrvávající bolesti zad. Výzkum také ukazuje, že kouření může zhoršit existující bolest zad. Není zcela jasné, jak kouření ovlivňuje tuto část vašeho zdraví, ale jednou možností je, že za to může zúžení krevních cév. Zúžené krevní cévy vedou k menšímu dodání kyslíku a živin, které se dostanou k páteři, a tím se stane toto místo náchylnějším na zranění a pomalejší k regeneraci.

Co si ještě přečíst o bolesti zad?

VIDEO: Cviky při bolesti v zádech – Helptobefit podle Ludmily Mojžíšové

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak předejít bolesti zad? Máme pro vás TOP 8 rad a triků pro prevenci bolesti zad”

  1. Soňa napsal:

   Děkuji, moc zajímavé informace. Mě záda trápí už 5 let, tam je asi na pravenci pozdě :(

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva