Delfínoterapie neboli terapie s delfíny – jaké může mít účinky na zdraví? 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Delfíni mohou pomoci s uzdravováním či se zdravotními stavy, jako je Downův syndrom a podobně.

Delfíni mohou pomoci s uzdravováním či se zdravotními stavy, jako je Downův syndrom a podobně.

Delfínoterapie (anglicky Dolphin Assisted Therapy – DAT) se používá jako alternativní terapeutický přístup ke zlepšení řeči a motorických dovedností u pacientů s vývojovými, fyzickými a emocionálními zdravotními stavy, jako je Downův syndrom a autismus.

Viděli jste někdy děti a dospělé, kteří na sobě mají záchranné vesty a šťastně si plavou s delfíny v bazénu? Můžete si hned všimnout, jak jsou tito lidé šťastni. Jak se usmívají, jsou bezprostřední. A právě toto jsou jedny z pozitivních účinků delfínoterapie.

Terapie pomocí delfínů je jednou z variant animoterapie (tj. terapie se zvířaty) a spočívá v interakci mezi delfíny a lidmi (pacienty). Terapie s delfíny je často doporučována lidem trpícími různými fyzickými nebo psychickými chorobami. Tato léčba je vhodná pro děti i dospělé s fyzickým, emočním a duševním postižením.

Lidé, kteří zažili terapii s delfíny, popisují tuto zkušenost jako „absolutně kouzelnou a nezapomentelnou“ a říkají, že zlepšuje kvalitu jejich života.

Delfíni, kteří jsou v rámci této terapie používáni, jsou vycvičeni ke společenskému styku s lidmi. Právě jejich společnost, zaměřená na společné plavání lidí a delfínů, má pozitivní vliv na zdraví pacientů – lidé pozorují triky a kousky delfínů, komunikují spolu. Z tohoto pohledu se delfíni vlastně stávají terapeuty.

Například Judith Simon Prager, autorka několika knih na toto téma, uvádí, že bylo pozorováno značné zlepšení u lidí s Downovým syndromem nebo mozkovou obrnou a obecně se mnozí lidé domnívají, že plavání s delfíny má mimořádné výsledky na zdraví pacientů s jakýmkoliv problémovým zdravotním stavem.

Zkušenost z praxe

Žena jménem Betsy Smith, začala tuto praxi v sedmdesátých letech minulého století poté, co pozorovala zajímavou interakci mezi svým bratrem, který byl duševně nemocný, a delfínem. V roce 1987 vědci provedli případovou studii, ve které se delfíni používali k povzbuzení autistického dítěte ke komunikaci s lidmi. Výsledky Betsy přesvědčily, že tento druh terapie s těmito inteligentními a přátelskými zvířaty může být něco jako nový lék pro léčbu lidí.

Od té doby různá centra, delfinária a akvária začaly nabízet terapii s delfíny pro všechny typy lidí, včetně těhotných žen – ano, z přítomnosti delfínů prý mohou mít prospěch těhotné ženy i jejich děti. Delfínoterapie je v současné době velmi populární a žádaná aktivita po celém světě, nabízená jako alternativní léčebná metoda. Obecně se podle zdravotního stavu pacienta doporučuje série několika relací, aby se výsledky terapie dostatečně projevily.

Poznámka: Betsy Smith se v devadesátých letech minulého století přestala věnovat terapii s delfíny – po přehodnocení etických důsledků této praxe.

Je na delfínoterapii něco kontroverzního nebo neetického?

Teorie uvádí, že bezpodmínečná láska a podpora, kterou delfíni lidem nabízí, pomáhá dětem a ostatním pacientům s jejich zdravotními problémy. Mnozí lidé dokonce věří, že delfíni mají lidské emoce a soucit, že zvyšují sebedůvěru a sociální dovednosti u dětí a dalších pacientů, kteří tyto schopnosti postrádají.

Delfínoterapie je jakákoli léčba nebo služba, která zahrnuje delfíny. Existuje mnoho druhů terapie s delfíny. Nejjednodušší je, aby dítě plavalo s delfínem a jakkoli s ním komunikovalo.

Sponzorováno

Už od dob svého zavedení se však terapie s delfíny stala velmi kontroverzním tématem. Teorie naznačují, že tato terapie je pouze program, který pracuje na změně chování jednoduše tím, že pacienta odměňuje plaváním s delfínem za účelem provedení požadované akce (často delfínoterapie probíhá tak, že odborný asistent chce po pacientovi, aby něco udělal a pak si může za to delfína pohladit). Jiní si však myslí, že sonar delfínů může vyvolat proces hojení tím, že zvyšuje množství T-buněk a endorfinů v těle.

Etický problém je také v tom, že lidé se sami rozhodli, že se stanou terapeuty nebo lékaři. Delfíny se sami určitě nerozhodli. Máme právo chytat (ano, někteří se sice narodili v zajetí, někteří jsou však chyceni ve volné přírodě) inteligentní zvířata s komplexním společenským životem a sofistikovanými komunikačními systémy a přeměnit je na terapeuty našich dětí? Předpokládáme, že tato praxe by mohla být ospravedlněna, kdyby tato zvířata měla skutečně zvláštní léčebné schopnosti. Ale takové důkazy chybí. Jde spíš stále o odhady.

Kritici delfínoterapie však tvrdí, že nákup malého domácího mazlíčka pro dítě bude mít stejný účinek a jiní tvrdí, že držení delfínů v zajetí pro to, co považují za „rekreační účely“, by mělo být považováno za krutost vůči zvířatům. Vědci také pochybují o schopnosti delfína cítit a zaměřit konkrétní tkáň pomocí sonaru.

Účinky delfínoterapie

Mezi běžné účinky, které pozorují pacienti po delfínoterpii patří:

  • velká úleva od bolesti,
  • zlepšování pozornosti,
  • zlepšení učení,
  • zlepšení motorických dovedností a koordinace u dětí i dospělých.

Lidé zaznamenali následující výhody po delfínoterapii:

  • 90% z nich se zklidnilo a více zvýšilo svoji pozornost
  • 80% dětí s autismem začalo vyslovovat slova a výrazy a obecněji začaly komunikovat lépe
  • 75% rodičů dětí s autismem udalo, že došlo ke zlepšení očního kontaktu, usmívání se dětí
  • 75% zlepšilo emocionální chování, důvěru a sebeúctu po terapii s delfínem.

Možná nebezpečí

Delfíni mohou být někdy agresivní, dokonce i na děti, které mají léčit. Několik lidí v průběhu práce se zvířaty z terapeutického hlediska utrpělo traumatické zranění, účastníci programů léčby s delfíny byli plácnuti, kousnuti, štípnuti, bouchnuti (což mělo za následek třeba zlomené žebro a propíchnuté plíce). Objevily se dokonce nákazy různým kožním onemocněním od těchto zvířecích terapeutů.

Kromě toho jde také o finanční náklady. Připravte si řádově desítky tisíc korun, pokud něco takového chcete vyzkoušet.

Zatímco výzkum týkající se léčby pomocí delfínů pokračuje, mělo by být zřejmé, že delfínoterapie není zázračný lék a lidé by se měli vyhnout jakékoli organizaci, která slibuje takový druh léčby. Je vhodné to brát spíše jako alternativní a doprovodnou terapii pro konvenční léčbu onemocnění.

K dispozici jsou alternativy k delfínoterapii za mnohem nižší finanční náklady a bez možných rizik.

Je tedy na vás, jak se rozhodnete. Mnoho lidí udává pozitivní účinky při terapii s delfíny. Mělo by však jít spíše o doprovodnou metodu. Výzkumy na toto téma ještě nejsou na 100% ukončeny a vyhodnoceny.

Sponzorováno

Jak se k delfínoterapii stavíte vy? Je vám sympatická? Nebo ji spíše zavrhujete? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    2 Komentářů u článku “Delfínoterapie neboli terapie s delfíny – jaké může mít účinky na zdraví?”

    1. Krystyna napsal:

      I am interested in dolphin therapy. I was diagnosed in epilepsy. Where is it? How long and the price please>
      Also, is it swimming with the wild dolphins?

      Krystyna

      • Osobně mohu doporučit: delfinoterapie u společnosti DolphinWorld Makadi Bay, která se nachází v blízkosti města Hurghada v Egyptě.

        I can recommend: dolphin therapy at DolphinWorld Makadi Bay, located near the city of Hurghada, Egypt.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva