Nedostatek spánku a jeho možné důsledky 4.73/5 (15)

Sponzorováno

Nedostatek spánku a jeho možné důsledky

Současná „západní“ společnost se vyznačuje kulturou „24/7“ (tj. člověk je v pracovní pohotovosti 24 hodin denně 7 dní v týdnu). V důsledku společenských tlaků, které ovlivňují kvalitu našeho spánku spával méně a zřejmě to má vliv i na riziko vzniku obezity a cukrovky.

Proč je vlastně spánek důležitý?

Spánek je pro život absolutně nezbytný. Podporuje několik fyziologické a psychologické funkce, například obnovu tkání, růst, regeneraci paměti nebo schopnost učení. Potřeba spánku dospělých lidí je různá, ale odborníci tvrdí, že méně než 7 hodin nepřetržitého spánku má negativní vliv na mozek a tělo.

Spánek a metabolismus

Při zkoumání vztahu mezi spánkem a metabolismem se většinou dá jen těžko zjistit, zda konkrétní metabolické podmínky ovlivňují spánek, nebo zda je metabolismus ovlivněn kvalitou a délkou spánku. Například tělesně aktivní lidé a osoby se zvýšenou činností štítné žlázy spí déle, což v obou případech souvisí s rychlejším metabolismem. Naopak lidem se sníženou činností štítné žlázy a osobám se zpomaleným metabolismem stačí méně hodin hlubokého spánku.

Když se na uvedený vztah podíváme z jiné strany vidíme, že nedostatek spánku souvisí s celou řadou nežádoucích změn v metabolismu. Například narůstá hladina kortizolu (hormonu odpovědného za reakci na stres) v krvi, ovlivněna je imunitní odezva, snižuje se schopnost organismu správně zacházet s glukózou a dochází k poruše ovládání touhy po jídle. Podobné změny se projevují při poruchách spánku, např. u malých dětí nebo při onemocnění. Konečným důsledkem je narušení normálního fungování organizmu, což vede k určitým metabolickým důsledkům.

Ovlivňuje nedostatek spánku naše zdraví?

Laboratorní a epidemiologické studie naznačují, že úbytek spánku může ovlivnit nárůst prevalence diabetu a obezity. Vztah mezi omezením spánku, nárůstem tělesné hmotnosti a rizikem vzniku cukrovky může být zapříčiněn změnou metabolismu glukózy, nárůstem chuti k jídlu a poklesem energetického výdeje.

Spánek a metabolismus glukózy

V obdobích kratšího spánku klesá glukózová tolerance a narůstá koncentrace kortizolu v krvi. Glukózová tolerance je výraz, kterým se vyjadřuje, jak organismus reguluje dostupnost využití krevní glukózy v tkáních a mozku. Když je ve stádiu hladu hladina glukózy a hormonu inzulínu v cirkulující krvi vysoká, znamená to, že organismus glukózu nevyužívá správně. Je dokázáno, že slabá glukózová tolerance je rizikovým faktorem cukrovky 2. typu. Výzkumníci tvrdí, že dlouhotrvající omezování spánku (<6,5 h za noc) může zapříčinit 40% pokles glukózové tolerance.

Sponzorováno

Nárůst chuti k jídlu

U velkého počtu osob se zjistila souvislost mezi zvykem krátce spát a zvýšenou hodnotou indexu tělesné hmotnosti (BMI). Krátký spánek souvisel se změnami hormonů, které regulují pocit hladu: hladiny hormonu leptinu (který snižuje pocit hladu) byly nízké, zatímco hladiny hormonu ghrelinu (který podporuje pocit hladu) byly vysoké. Vlivy se projevovaly, když lidé spávali kratší než 8 hodin. Znamená to, že nedostatek spánku je rizikovým faktorem vzniku obezity. Studia v rámci které se sledovali zdraví muži ukázala, že asi 4-hodinový spánek souvisí se významně zvýšenou chutí na energeticky bohaté potraviny s vysokým obsahem sacharidů (sladkosti, slané potraviny a škrobnaté potraviny). Lidé byli také hladovější.

Méně spánku znamená více času k jídlu a pití.

Bludný kruh

Spánkovou poruchou dýchání, syndromem spánkové apnoe, trpí asi 24% mužů a 9% žen. Jde o přestávky při dýchání během spánku, čehož výsledkem je narušení spánku a únava přes den. Mezi touto poruchou a obezitou je výrazná souvislost. Zjistilo se, že lidé se spánkovou poruchou dýchání vybočují z běžného režimu spaní, což může zhoršit metabolické poruchy související s nedostatkem spánku, např. zvyšovat pocit hladu. A tak spánková porucha zapříčiněná obezitou může zase zpětně navozovat zvýšenou chuť k jídlu a takový způsob energetického výdeje, který obezitu podporuje. Na přezkoumání těchto vztahů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Závěr

Nedostatek kvalitního spánku zřejmě ovlivňuje fyziologické mechanismy zabezpečování energetické rovnováhy, zvláště na chuť k jídlu, pocit hladu a výdej energie. Kromě toho, nedostatek spánku ovlivňuje schopnost organismu správně zacházet s glukózou a může zvyšovat riziko vzniku cukrovky 2. typu. Dosud však není objasněno, jak by se dal změněn režim spánku využít ve prospěch managementu tělesné hmotnosti a snížení souvisejících rizik onemocnění.

TIP: 5 dlouhodobých strašáků pro vaše zdraví

VIDEO: Jak vypadá únava po 48h Bláznivý pokus čt odhalil jaký vliv má nedostatek spánku na člověka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Bez komentáře u článku “Nedostatek spánku a jeho možné důsledky”

    1. […] Příčiny bolestí hlavy jsou velmi různorodé. Spolu s bolestmi končetin se často vyskytují jako průvodní jevy začínajícího nachlazení. Objevují se i po požití velkého množství alkoholu či vykouřených příliš mnoho cigaret, jakož i při nedostatku spánku. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva