Sponzorováno

Nedostatek spánku a jeho možné důsledky 4.73/5 (15)

Nedostatek spánku a jeho možné důsledky

Současná „západní“ společnost se vyznačuje kulturou „24/7“ (tj. člověk je v pracovní pohotovosti 24 hodin denně 7 dní v týdnu). V důsledku společenských tlaků, které ovlivňují kvalitu našeho spánku spával méně a zřejmě to má vliv i na riziko vzniku obezity a cukrovky.

Proč je vlastně spánek důležitý?

Spánek je pro život absolutně nezbytný. Podporuje několik fyziologické a psychologické funkce, například obnovu tkání, růst, regeneraci paměti nebo schopnost učení. Potřeba spánku dospělých lidí je různá, ale odborníci tvrdí, že méně než 7 hodin nepřetržitého spánku má negativní vliv na mozek a tělo.

Spánek a metabolismus

Při zkoumání vztahu mezi spánkem a metabolismem se většinou dá jen těžko zjistit, zda konkrétní metabolické podmínky ovlivňují spánek, nebo zda je metabolismus ovlivněn kvalitou a délkou spánku. Například tělesně aktivní lidé a osoby se zvýšenou činností štítné žlázy spí déle, což v obou případech souvisí s rychlejším metabolismem. Naopak lidem se sníženou činností štítné žlázy a osobám se zpomaleným metabolismem stačí méně hodin hlubokého spánku.

Když se na uvedený vztah podíváme z jiné strany vidíme, že nedostatek spánku souvisí s celou řadou nežádoucích změn v metabolismu. Například narůstá hladina kortizolu (hormonu odpovědného za reakci na stres) v krvi, ovlivněna je imunitní odezva, snižuje se schopnost organismu správně zacházet s glukózou a dochází k poruše ovládání touhy po jídle. Podobné změny se projevují při poruchách spánku, např. u malých dětí nebo při onemocnění. Konečným důsledkem je narušení normálního fungování organizmu, což vede k určitým metabolickým důsledkům.

Ovlivňuje nedostatek spánku naše zdraví?

Laboratorní a epidemiologické studie naznačují, že úbytek spánku může ovlivnit nárůst prevalence diabetu a obezity. Vztah mezi omezením spánku, nárůstem tělesné hmotnosti a rizikem vzniku cukrovky může být zapříčiněn změnou metabolismu glukózy, nárůstem chuti k jídlu a poklesem energetického výdeje.

Spánek a metabolismus glukózy

V obdobích kratšího spánku klesá glukózová tolerance a narůstá koncentrace kortizolu v krvi. Glukózová tolerance je výraz, kterým se vyjadřuje, jak organismus reguluje dostupnost využití krevní glukózy v tkáních a mozku. Když je ve stádiu hladu hladina glukózy a hormonu inzulínu v cirkulující krvi vysoká, znamená to, že organismus glukózu nevyužívá správně. Je dokázáno, že slabá glukózová tolerance je rizikovým faktorem cukrovky 2. typu. Výzkumníci tvrdí, že dlouhotrvající omezování spánku (<6,5 h za noc) může zapříčinit 40% pokles glukózové tolerance.

Sponzorováno

Nárůst chuti k jídlu

U velkého počtu osob se zjistila souvislost mezi zvykem krátce spát a zvýšenou hodnotou indexu tělesné hmotnosti (BMI). Krátký spánek souvisel se změnami hormonů, které regulují pocit hladu: hladiny hormonu leptinu (který snižuje pocit hladu) byly nízké, zatímco hladiny hormonu ghrelinu (který podporuje pocit hladu) byly vysoké. Vlivy se projevovaly, když lidé spávali kratší než 8 hodin. Znamená to, že nedostatek spánku je rizikovým faktorem vzniku obezity. Studia v rámci které se sledovali zdraví muži ukázala, že asi 4-hodinový spánek souvisí se významně zvýšenou chutí na energeticky bohaté potraviny s vysokým obsahem sacharidů (sladkosti, slané potraviny a škrobnaté potraviny). Lidé byli také hladovější.

Méně spánku znamená více času k jídlu a pití.

Bludný kruh

Spánkovou poruchou dýchání, syndromem spánkové apnoe, trpí asi 24% mužů a 9% žen. Jde o přestávky při dýchání během spánku, čehož výsledkem je narušení spánku a únava přes den. Mezi touto poruchou a obezitou je výrazná souvislost. Zjistilo se, že lidé se spánkovou poruchou dýchání vybočují z běžného režimu spaní, což může zhoršit metabolické poruchy související s nedostatkem spánku, např. zvyšovat pocit hladu. A tak spánková porucha zapříčiněná obezitou může zase zpětně navozovat zvýšenou chuť k jídlu a takový způsob energetického výdeje, který obezitu podporuje. Na přezkoumání těchto vztahů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Závěr

Nedostatek kvalitního spánku zřejmě ovlivňuje fyziologické mechanismy zabezpečování energetické rovnováhy, zvláště na chuť k jídlu, pocit hladu a výdej energie. Kromě toho, nedostatek spánku ovlivňuje schopnost organismu správně zacházet s glukózou a může zvyšovat riziko vzniku cukrovky 2. typu. Dosud však není objasněno, jak by se dal změněn režim spánku využít ve prospěch managementu tělesné hmotnosti a snížení souvisejících rizik onemocnění.

TIP: 5 dlouhodobých strašáků pro vaše zdraví

VIDEO: Jak vypadá únava po 48h Bláznivý pokus čt odhalil jaký vliv má nedostatek spánku na člověka

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Nedostatek spánku a jeho možné důsledky”

  1. […] Příčiny bolestí hlavy jsou velmi různorodé. Spolu s bolestmi končetin se často vyskytují jako průvodní jevy začínajícího nachlazení. Objevují se i po požití velkého množství alkoholu či vykouřených příliš mnoho cigaret, jakož i při nedostatku spánku. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva