Sponzorováno

Náměsíčnost dětí – může být i nebezpečná 4.71/5 (7)

Náměsíčností často trpí hlavně děti...

Náměsíčností často trpí hlavně děti…

Pokud je někdo ve vašem okolí náměsíčný, může to být na jedné straně tak trochu legrace. Ve společnosti budou jistě populární historky o tom, jak v noci pravidelně chodí po domě, obléká se, probouzí se v jiných místnostech a vůbec si na noční události nepamatuje. Na druhou stranu se však tato legrace může snadno změnit v paniku, jakmile náměsíčný člověk zvládne v noci opustit dům a vydat se prostředkem silnice do svého oblíbeného baru.

Náměsíčnost (odborně somnambulismus, anglicky výstižně sleepwalking) opravdu může být nebezpečná – pro spícího tuláka i jeho okolí. Největší riziko poranění je v domácím prostředí, např. pokud jsou běžně v dosahu nože nebo jiné ostré předměty a pak samozřejmě při opuštění bytu, otevírání oken atd. Pro jiné osoby bývají náměsíční nebezpeční výjimečně v případech, kdy jsou nešetrně buzeni a jsou následně dezorientováni.

V dětském věku, ale i v dospělosti

Tento problém se ve většině případů dotýká spíše dětí. U nich se může objevit jednorázově (při horečce, jiném fyzickém vyčerpání) nebo pravidelně. Nejčastěji se jedná o děti školního věku. Jen velmi ojediněle u nich však náměsíčnost přetrvává do dospělosti. Později se sice může také objevit, ale to spíše v kombinaci s užitím omamných látek, alkoholu, přemírou stresu nebo jinou nemocí.

Podstatnou roli při náměsíčnosti sehrávají genetické dispozice spolu s vlivem prostředí a momentálních událostí. Spouštěčem může být prožité trauma, neventilované emoce nebo se může jednat o problém sdružený s některou psychickou poruchou.

Aktivity v průběhu noci

Ve stavu náměsíčnosti je člověk schopen vykonávat celou řadu zautomatizovaných pohybů. Dokáže se svléct a obléct, dojít si na toaletu (i když třeba do jiné místnosti, než je k tomu určená), otevírat dveře, uklízet své věci nebo klidně psát textové zprávy. Při činnosti si může nesrozumitelně mumlat, zvládne odpovědět na jednoduchou otázku. Má otevřené oči, ale v obličeji vidíte jen nepřítomný strnulý výraz. Člověk takto sice vykonává pohyby, avšak při velmi nízkém stavu vědomí.

K opuštění postele obvykle dochází v první třetině spánku, nejčastěji tedy v době do půlnoci. Jedná se o fázi, kdy je spánek velmi hluboký, nezdají se při ní obvykle sny – tzv. nonREM fáze spánku. V tuto dobu nejsou ze své činnosti vyřazeny svaly, proto je možné vykonávání různých pohybů.

Péče o náměsíčného

Pokud víte o někom, kdo takto po nocích cestuje po domě, je v prvé řadě nutné zajistit jeho bezpečnost. Náměsíčnost neznamená nemoc, která by člověku něco strašného prováděla s tělem, avšak je třeba ohlídat, aby si při svých nočních výletech neublížil. Mimo dosah by měly být veškeré ostré předměty, je třeba zajistit byt tak, aby dotyčný nemohl odejít. U dětí by se v okolí postele neměly nacházet jakékoliv nebezpečné hrany nábytku, samozřejmě je nevhodné spaní na horním lůžku palandy.

Náměsíčného nebuďte

Pokud již sledujete činnosti náměsíčného, které v noci vykonává, nesnažte se jej probouzet. Docílili byste akorát jeho zmatenosti. Vůbec by netušil, co se s ním dělo, a jak se dostal mimo svou postel. Mluvte na něj klidně, netřeste s ním, ale snažte se jej pomalu odvést zpět a uložit ke spaní. Nesnažte se násilně probouzet ani dítě, i kdyby provádělo nějaké nekontrolovatelné pohyby nebo křičelo.

Sponzorováno

Pokud se nejedná o výjimečný stav a někdo je náměsíčný delší dobu, je vhodné řešit již potřebnou léčbu s lékařem. Na prvním místě je adekvátní spánková hygiena. Je třeba vyhnout se přílišnému vyčerpání, dotyčný si může chvilku vždy odpočinout i přes den. Je důležité chodit spát pravidelně. Pokud je to nutné, mohou být předepsány léky, dotyčný může problém konzultovat na psychoterapii.

Léčba náměsíčnosti

Obvykle se u dětí žádná léčba neaplikuje, protože většina dětí z problému „vyroste“. V případě agresivity jako doprovodného jevu se doporučuje vyhýbat se jakékoliv provokaci. Doporučený je zdravý spánkový režim, třeba zabránit spánkové deprivaci dítěte.

Léky pro léčbu náměsíčnosti mohou být nutné v těchto situacích:

 • je velmi reálná možnost zranění
 • při přetrvávající poruše způsobující rodinné problémy nebo zvýšenou spavost přes den

O medikamentózní léčbě vždy rozhoduje lékař.

Dá se náměsíčnosti předejít?

Lidé, kteří mají osobní zkušenost nebo odborníci, kteří pracují s somnambulickými dětmi mluví o jistém typu prevence – ten však zahrnuje v podstatě úpravu celodenního režimu, případně celé domácnosti:

1. Denní režim a návyky

Nejíst, nepít cca dvě hodiny před spaním, těsně před spaním jít na WC, více fyzické aktivity během dne, relaxace (i při hudbě) večer před spaním. Dbát na pravidelné usínání, udělat ho podle možnosti klidným.

2. Místo spánku

Vyhovující postel a matrace. K umístění postele najdete různé informace, některé se vážou k feng-shui a mluví o nasměrování postele tak, aby hlava směřovala na sever.

3. Elektromagnetický smog

Odstranit z pokoje elektrospotřebiče, nebo je alespoň vypnout ze sítě během spánku (mobily, PC, radiobudíky, přehrávače …).

4. Psychická pohoda

Protože někdy se náměsíčnost spojuje s příliš velkým stresem, je třeba zvážit, zda dítě neprožívá během dne náročné situace, se kterými si samo neumí poradit.

5. Rodinná pohoda

Ta je pro dítě extrémně důležitá. Zajistěte v rámci možností v rodině pro dítě klid a pohodu. Ať se cítí milované a v bezpečí.

Bezpečnostní opatření u náměsičnosti

Pokud se ale „náměsičnickým“ epizodám s dítětem nevyhnete, je třeba učinit jisté bezpečnostní opatření, abyste předešli úrazům:

   

 • zábrany otevírání oken, zajistit dveře tak, aby se nedaly zamknout
 • nepoužívat patrovou postel
 • kolem postele žádné ostré ani tvrdé předměty (hranaté stolky, sklo, zrcadla ..)
 • odstranit překážky z dětského pokoje, tak z celého bytu, aby se zabránilo zakopnutí nebo podvrtnutí
 • bezpečnostní zábrany na jakýchkoli schodech v bytě / domě
 • odstranit z blízkosti jedovaté věci a tekutiny, které by mohl sníst nebo vypít
 • umístit na dveře pokoje zvonek nebo zvukový signál (který ale na nich není běžně přes den a osoba něj není zvyklá)

A co vy? Máte s náměsíčností dětí nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Co je spánková paralýza a náměsíčnost?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva