5 dlouhodobých strašáků pro váš organismus 4.92/5 (13)

Sponzorováno

Dlouhodobý stres je pro vaše zdraví prostě problém.

Dlouhodobý stres je pro vaše zdraví prostě problém.

Celkovou kvalitu života vám často sužují mnoho dlouhodobé faktory, z nichž většinu lze ovlivnit. Jejich dlouhodobé působení má negativní vliv na funkci organismu i psychiku. Jednotlivé body spolu v různých pohledech souvisejí. Zní to možná jako klišé, ale dlouhodobé působení těchto vlivů mohou způsobit nemalé potíže.

1. Alkohol, kouření, návykové látky

Patrně netřeba dodávat více. O škodlivosti konzumace alkoholu, kouření a požívání jiných návykových látek je napsáno tisíce studií po celém světě. Dlouhodobé působení na játra, plíce a celková degenerace organismu se podepíše na stárnutí, špatné psychice, apod. Nejlepší je vůbec nezačít. Je to vyloženě cesta do pekel, kvůli které v extrémních případech dochází k depresím i sebevraždám z důvodu rozvrácení rodiny, vztahů, dluhy, atd.

2. Práce v extrémních podmínkách

Dalším klíčovým faktorem, který může váš organismus ovlivňovat dlouhodobě, je druh práce. Práce v příliš hlučném, prašném či jinak extrémním prostředím se může podepsat na stavu organismu fyzicky i psychicky. Patří sem například práce v lomech, kde je vysoká prašnost, hluk a extrémní fyzická námaha. Totéž například práce v dole. Nepřemýšleli jste o změně práce, je-li to možné? Možná že změna Vám pomůže k lepšímu stavu organismu, pokud se cítíte příliš vyčerpaní fyzicky i psychicky. Působení hluku, prachu, nečistot i fyzická námaha spolu nese negativní účinky. Naopak sedavé zaměstnání spolu nese vliv nedostatku pohybu, viz bod 5.

Sponzorováno

3. Nedostatek spánku

Ač se to nezdá, dlouhodobý spánkový deficit může významně ovlivnit váš organismus. Cítíte se oslabení, podráždění a unavení? Možná je příčinou právě nedostatek spánku, který tělo potřebuje. Je pravdou, že někomu stačí méně hodin a někdo je ospalý i po 9 hodinách spánku. Pravdou je, že neustálé ponocování a brzké vstávání Vám na pohodě nepřidá. Budete v práci ospalí, unavení. Tím více, pokud pracujete náročné práci, viz bod 2. Tím více je potřeba kvalitního spánku. Ideální je chodit spát přibližně ve stejnou dobu a dodržovat tak pravidelnou délku spánku.

4. Stres

Žijeme ve stále více stresující době. Máte-li pocit, že nic nezvládáte, jste pořád naštvaní a práce Vám nejde, stres je dlouhodobý strašák. Neustálé stresování, uhánění se a přepínání může být zdrojem nejrůznějších problémů. Únava, vyčerpání, oslabená imunita, apod. Zkuste občas vypnout, pročistit si hlavu třeba procházkou a nedívat se na hodinky. Pokud to jde, relaxujte každý den, udělejte si chvilku pro sebe v klidu a pohodě. U zapálené svíčky s čajem, procházkou nebo třeba jen tak si zdřímnout. Stanovujte si úkoly, které zvládnete a snažte se čas zorganizovat efektivně.

Někdy stačí jen chvilka. Nestresujte se zbytečně věcmi, které ani nemůžete ovlivnit, nehádejte se kvůli nepodstatným věcem. Zkuste být více v klidu, věci řešit s nadhledem a zkusit najít cestu, jak stres omezit.

5. Nedostatek pohybu

Osm hodin sezení v práci, sednout do auta, dojet domů a sednout k TV nebo si číst. Každý den. Nejen že Vám hrozí postupná obezita, ale rovněž infarkt myokardu. Pohyb je důležitý. Zkuste někdy místo MHD jít pěšky nebo s autem někde zastavit a projít se. Případně se projít po návratu domů. Každý den pohyb je ideální. Samozřejmě k tomu přispívá i vyvážená strava a další faktory.

Nedostatek pohybu je pro organismu zátěží. Velice dobrou cestou je běhání, každý den stačí kousek, nemusíte lámat rekordy orientačních běhů. Pokud však pracujete fyzicky, není tolik potřeba další pohyb, spíše naopak po práci odpočinek. Vše záleží na Vašich aktivitách, práci a možnostech. Každopádně pohyb je důležitý a prospěšný pro celé tělo.

Těmto 5 věcem se ve svém životě rozhodně vyhněte. Vaše zdraví a vaše tělo vám za to rozhodně poděkují.

VIDEO: Jak se zbavit stresu?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva