Samovolný únik moči – inkontinence – trpí zejména starší populace 4.54/5 (13)inkontinence

Samovolný únik moči (inkontinence) se týká všech lidí, mužů, žen všech věkových kategorií. Nejčastěji je problém úniku moči nebo stolice spojován s populací ve starším věku. Inkontinencí moči trpí 25% lidí starších 60 let a 55,6% lidí ve věkové skupině 80 let a více. Občanské sdružení InkoFórum se snaží pomoci lidem trpícím únikem moči nebo stolice. I letos je sdružení zapojeno do celosvětové kampaně, kterou organizuje Mezinárodní společnost pro kontinenci. Cílem kampaně je “odtajnění” tématu inkontinence a aktivizace zájmu lidí o vlastní zdraví, vyhledání odborné pomoci.

Nepříjemná inkontinence

V současném moderním a vyspělém světě, který nabízí převratné možnosti léčby různých druhů onemocnění, lidstvo nezaznamenává tak vysokou mortalitu jako během předchozích generací a stává se dlouhověké. Proto můžeme pozorovat i fakt, že únikem moči nebo stolice trpí stále více seniorů. S vyšším věkem jsou spojeny změny organismu, zvyšuje se výskyt urologických potíží, přičemž jednou z nejzávažnějších je samovolný únik moči (inkontinence). Inkontinence moči postihuje až do 34% seniorů žijících v domácnosti a 40-70% v zařízeních pro staré lidi (domovy důchodců, léčebny dlouhodobě nemocných atd.). Obecně platí, že inkontinencí moči ve starším věku trpí více žen než mužů (u mužů – 3-11%, u žen 30-50%).

“Charakteristickými rysy úniku moči u seniorů jsou jeho multifaktoriální příčiny, vyšší výskyt inkontinence než u jiných skupin obyvatelstva, vyšší výskyt komplikací a chronických případů při problému s únikem moči, funkční postižení, závislost na pomoci jiných, vysoké náklady spojené s léčením inkontinence, tzn. výraznější sociální dopad, malá informovanost ze strany pacientůkonstatuje prof. MUDr. Štefan Krajčík, CSc. geriatr, místopředseda Odborného výboru InkoFóra na Slovensku.

“Důležitým předpokladem pro úspěšnost léčby inkontinence moči u starších lidí je aktivní zájem ze strany lékařů, ale i zájem o řešení problému ze strany pacienta, či spíše rodinné příslušníky, kteří nejlépe znají chování, návyky i denní režim svých příbuzných – seniorů,” vysvětluje předseda slovenského InkoFóra Doc. MUDr. Ján Švihra, PhD.

Problémy s inkontinencí

Obecně platí, že únik moči představuje i společenský, hygienický a ekonomický problém. Proto je důležité tento problém řešit a řešit ho adekvátně. Vyhledání lékařské pomoci je základním předpokladem úspěchu. I když tímto problémem pacient trpí, neznamená to, že se má uzavřít, zůstávat doma, přerušit kontakty s lidmi. Existuje množství hygienických zdravotnických prostředků, které jsou plně hrazeny pojišťovnou. Absorpční pomůcky umožňují i ​​starším pacientům se samovolným únikem moči realizovat oblíbené aktivity (výlety, návštěvy, procházky …), pacienti se nemusejí cítit sociálně izolovaní. Inkontinence – samovolný únik moči nebo stolice je problém, který se dá řešit.

Léčba inkontinence?

Léčba inkontinence moči u seniorů je interdisciplinární (vyžaduje přístup více specialistů – urologa, gynekologa, neurologa, geriatrie) a měla by být individuálně přizpůsobena aktuálnímu psychickému / fyzickému stavu seniora (převážně se volí konzervativní postupy v léčbě). Významný důraz se klade na režimová opatření: úprava prostředí – osvětlení, odstranění překážek, optimalizace pitného režimu, dostatečná fyzická aktivita, zajištění dostupnosti toalety (WC křeslo, láhev), pomůcky usnadňující mobilitu, zjednodušení oblečení. Seniorovi při léčbě inkontinence pomáhají i behaviorální techniky, zaměření se na zlepšení, obnovení porušené kontroly močení ze strany centrální nervové soustavy, trénink měchýře, močení podle rozvrhu. Důležitá je i rehabilitace, která přináší velmi pozitivní výsledky u seniorů trpících samovolným únikem moči.

TIP: Jak na inkontinenci po porodu?

VIDEO: Cvičením proti inkontinenci

VIDEO: Příčiny a projevy inkontinence – 1. část

VIDEO: Příčiny a projevy inkontinence – 2. část

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Bez komentáře u článku “Samovolný únik moči – inkontinence – trpí zejména starší populace”

  1. […] Vědecké studie dokazují, že ženy, které po porodu začnou s vhodným pohybem, jsou méně ohroženy poporodní depresí. Díky cvičení organismus také rychleji regeneruje a pomáhá zamezit dalším obtížím – například bolestem zad nebo problémům s udržením moči. […]

  2. […] Vydržte tak deset sekund a uvolněte. Opakujte pětkrát za sebou. Tento cvik pomáhá i při inkontinenci. Posílené svaly udrží více. I […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva