Sponzorováno

Tipy a triky, jak se zbavit bolestí hlavy 4.8/5 (10)

Tipy a triky, jak se zbavit bolestí hlavyZnepříjemňují nám život, snižují pracovní nasazení a kazí pěkné chvíle s rodinou. Bolesti hlavy se pro mnohé staly již součástí života, ale netřeba za každých okolností sahat po osvědčené růžové tabletě. Existuje mnoho možností, jak se bolestí hlavy zbavit a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Na každého člověka a každý typ bolesti zabírá něco jiného. Vyzkoušejte proto na vlastní kůži alespoň některé z našich rad a tipů, případně do diskuse přidejte své ověřené recepty.

Něco málo o bolestech hlavy

Příčiny bolestí hlavy jsou velmi různorodé. Spolu s bolestmi končetin se často vyskytují jako průvodní jevy začínajícího nachlazení. Objevují se i po požití velkého množství alkoholu či vykouřených příliš mnoho cigaret, jakož i při nedostatku spánku.

Bolesti hlavy jsou také časté u lidí bojujících s nízkým tlakem. Zapříčiňovat je může však i ztuhlost svalstva, především v oblasti šíje. Viníky mohou být i duševní problémy či stres. Bolesti mohou být bušící, táhlé, bodavé, dunivé, vŕtavé nebo tupé. Postihují celou oblast hlavy nebo jen čelo, spánky, záhlaví a šíji.

Dříve než se bolesti hlavy objeví, můžete jim předcházet vydatným spánkem, pravidelným pohybem, relaxováním, vzpřímenou chůzí a správným dýcháním.

Co dělat proti bolestem hlavy?

1. Pitný režim

Bolesti hlavy někdy mohou pramenit z dehydratace. Snažte předcházet a vypijte denně alespoň dva litry vody, dopřejte si šťavnaté ovoce a na oběd nevynechejte polévku. Když vás hlava rozbolí, pořádně se napijte. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří si při bolestech hlavy dají kávu, vynechejte ji, pokud jste během dne málo pili. Káva vás totiž dehydratuje ještě více.

2. led

Při prvních příznacích je dobré přiložit si na čelo a šíji sáček s ledem zabalené v látkovém obalu. Pokud není nic po ruce, poslouží i sáček zmrazené zeleniny.

3. zahřejte se

Je to pomoc zejména pro ty, kteří bolestmi hlavy trpí dlouhodobě. Teplo totiž uvolňuje svalstvo a zvyšuje prokrvení. Je dobré vyzkoušet elektricky vyhřívané polštářky, sprchování horkou vodou nebo horký vanová koupel s heřmánkovým olejem. Můžete si také na šíji přikládat ručník, který jste předtím namočili do horké vody.

Sponzorováno

4. léčivé čaje

Vyzkoušejte čaj z vrbové kůry, který je velmi účinný na tlumení bolesti. Uveďte pomalu do varu čtvrt litru vody s jednou kopcovitou čajovou lžičkou posekané vrbové kůry. Tu byste měli sehnat v každé lékárně. Potom odvar sundejte z ohně, nechejte pět utratí louhovat a sceďte. Při bolestech hlavy způsobených nervozitou a stresem pomůže čaj z meduňky lékařské.

5. Šátkem kolem hlavy

Podle „receptů babičky“ je dobré uvázat si těsně kolem hlavy šátek. Ta dokáže snížit průtok krve v záhlaví a ztlumí bolest. Stejný efekt může mít taková čelenka těsně stažena kolem čela.

6. Masáž

Třeba si masírovat hlavu špičkami prstů podobně, jako při mytí vlasů. Pokud máte vlasy krátké, může se pomalu v malých kruzích masírovat oblast spánků a čelo kartáčem z přírodních štětin. Před osprchováním můžete použít při masáži mandlový nebo sezamový olej. Naolejujte si i tvář, přičemž postupujte od nosu směrem k uším. Nechte olej působit 15 minut, pak si umyjte vlasy.

7. Oleje

I mnozí odborníci se shodují, že potírání spánků mátovým olejem může mít stejně dobrý účinek jako tabletka proti bolesti. Provoňte si obydlí olejem, který na vás příjemně působí. Při bolestech hlavy vám udělá dobře eukalyptový olej, ale vhodný je i levandulový, z citronové trávy, meduňkový nebo rozmarýnový.

8. Káva s citronem

Ověřeným ačkoli ne velmi proslulým nápojem při bolestech hlavy je silná káva bez cukru s citronovou šťávou. Jak jsme již zmínili v prvním bodě, vynechejte ji, pokud může být příčinou vašich bolestí dehydratace.

9. Pomerančová šťáva po opici

Bolesti hlavy po prohýřené noci může zastavit vymačkaná šťáva z pomeranče se špetkou soli. Tělo tehdy totiž potřebuje vitamin C, tekutinu a minerální látky.

10. Dělejte grimasy

Při prvních příznacích bolestí hlavy vyzkoušejte speciální cvičení – zvedněte nejprve obě obočí a poté každé zvlášť. Přimhuřte nejdříve obě oči a poté každé zvlášť. Zamračte se a zeširoka zívněte. Pohněte dolní čelistí ze strany na stranu. Pokrčte nos a pokračuje improvizace v dalších grimasu. Zkuste obličejovou gymnastiku.

Kdy je třeba jít k lékaři?

Při často se opakujících silných bolestech hlavy, zvláště pokud jsou spojeny s dalšími doprovodnými příznaky, byste určitě měli navštívit lékaře, aby mohl vyloučit nějaké vážné onemocnění či migrénu. Pokud máte potíže s páteří, tím správným odborníkem může být ortoped. Neodkládejte návštěvu odborníka, pokud vaše bolest pravděpodobně pramení z nedávného poranění či sražení hlavy.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si také tento článek o tom, jak se zbavit bolesti hlavy.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva