Sponzorováno

Polední a odpolední spánek u dětí či batolat – co jim přináší? 4.83/5 (6)

 • Polední a odpolední spánek může být pro děti a batolata velmi prospěšný. Spánek je klíčový pro růst, vývoj a obnovu energie u dětí, a děti obvykle potřebují více spánku než dospělí. Jaký je ideální režim spánku, závisí na věku dítěte.
 • Batolata (do 2 let): Batolata obvykle potřebují spát hodně během dne i v noci. U batolat je běžné, že mají dvě až tři dřímoty denně. Obvykle to bývá krátký spánek po probuzení a poté jedna nebo dvě delší dřímoty v průběhu dne. Délka těchto spánků může být různá.
 • Děti (2 až 5 let): Děti v tomto věku stále potřebují dostatek spánku, ale mohou postupně snižovat počet dřímot. Mnoho dětí v této věkové skupině stále spí v poledne nebo odpoledne, ale množství spánku bude záviset na konkrétním dítěti. Některé děti budou spát celý odpoledne, zatímco jiné budou spát jen krátce.
 • Starší děti až dospívající (6 až 18 let): S věkem se potřeba spánku zpravidla snižuje. Starší děti a dospívající mají tendenci mít delší noční spánek a méně dřímoty během dne. Nicméně, i v této věkové skupině mohou být krátké odpolední spánky prospěšné, pokud je dítě unavené nebo má náročný den.
 • Je důležité brát v úvahu individuální potřeby dítěte. Některé děti mohou potřebovat více spánku než jiné, a proto je vhodné respektovat jejich signály únavy. Krátký spánek během dne může pomoci dítěti zregenerovat a zvládnout své denní aktivity. Je však také důležité zajistit, aby děti měly dostatek spánku v noci, protože noční spánek je pro obnovení energie nejefektivnější.
 • Celkově platí, že děti mají různé spánkové potřeby a je vhodné se řídit signály a potřebami konkrétního dítěte.

spanek-detiOdpolední spánek není téma, která by se zdála být příliš aktraktivním a nad kterou bychom kdykoliv přemýšleli. Podle více výzkumů by však měla být. Rychlý životní styl začal spánek vytlačovat na okraj naší pozornosti. Jeho nedostatek však může mít vážný dopad na vývoj našich dětí. Děti jsou od útlého věku zahrnuty množstvím úkolů, zájmových aktivit, musí se přizpůsobovat režimu rodičů. Díky tomu se zkracuje odpolední spánek a rána jsou hektická.

Mnohým rodičům se nelíbí povinné „školkařské spávání“. Učitelé musí rodiče často přesvědčovat, že pro jejich dítě je velmi dobré, pokud si odpoledne ve školce zdřímne a odpočine.

Co říkají výzkumy o odpoledním spánku dětí

V rámci výzkumu byl použit paměťový test pomocí hry pexeso. Porovnávala se schopnost zapamatování dětí, které spali v průměru 77 minut a těmi, které nespali. Děti, které spaly, podávaly o 10% lepší výsledky v hledání pexesa jak druhá skupina.

Sponzorováno

U dětí předškolního věku výzkum prokázal, že právě spánek během dne podpoří jejich pozdější akademické výsledky a osvojování si nových znalostí. Výsledky také ukázaly, že odpolední spánek má vážný dopad na posílení paměti a také osvojování si nových informací. Dětem pomáhá lépe si zapamatovat, co se ve školce učili.

TIP: Koncept kontinua – výchovný model dětí pro dosažení optimálního fyzického, duševního a citového vývoje u dětí

Spánková absence a co může přinést negativního

 • Pokud dětem chybí odpolední spánek, nejsou schopny si jej nahradit během nočního spánku.
 • Odpolední spánek má značný vliv na celkové fungování dětí během dne.
 • Děti mezi 4 a 5 rokem, které nespávaly, prokazovaly vysoký stupeň hyperaktivity, úzkosti a depresí oproti dětem, které v tomto věku spávaly.
 • Unavení školkaři jsou nešťastní, více vystresovaní a podstupují vyšší riziko celoživotních psychických problémů.
 • Studie také ukázala, že pokud dětem chybí byť jen jeden odpolední spánek, způsobuje to, že jsou více negativní a klesá jejich zájem o poznávání.

Spánek školkařů

 • odpolední spánek u školkařů by měl trvat 1 až 2 hodiny
 • děti předškolního věku potřebují spát v noci 11 až 12 hodin
 • dítě by mělo odpočívat na tichém a klidném místě, s dobrým větráním
 • spánek přináší dítěti regeneraci celého organismu
 • dětský organismus zbavuje únavy a dodává energii
 • zlepšuje imunitu organismu
 • vyspané a klidné dítě snadněji zvládá stresové situace
 • po pátém roce přirozeně potřeba spánku klesá

A co si také přečíst?

A náš tip na konec? Zkuste na spaní matraci z paměťovou pěnou. Spí se na ni opravdu dobře.

A dále si přečtěte

VIDEO: Kojenec/batole nechce spát aneb jak se konečně vyspat

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva