Obsah článku
Sponzorováno

Jaké výhody pro zdraví má vířivka?
1. Vířivka je super na stres
Vířivka prokazatelně pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů a také vyrovnává funkce vegetativního nervového systému. Opravdu, potvrdili to mnohé studie. Teplá voda ve spojení se vzduchem vytváří proudy a tím tzv. hydromasáž. A ta je opravdu hodně příjemná. Návštěva vířivky je tak doporučována pro uvolnění mysli a v časech, které jsou pro vás nějakým způsobem stresující.
Zároveň vám vířivka může poskytnout potřebný komfort, pokud máte problémy s usínáním.
Masáž teplou vodou stimuluje tělo k uvolňování endorfinů, které přirozeně snižují stres. Kromě redukce stresu vodoléčebné trysky vířivky také dilatují krevní cévy, aby pomohly předcházet bolestem hlavy.
Pravidelné návštěvy vířivky zvyšují kvalitu vašeho spánku. Nemusíte brát prášky na spaní, teplo vody a vířivka vám pomohou zmírnit stres a napětí a podpoří zdravý spánek.
2. Super pro uvolnění svalů
Koupel v teplé vodě a zmíněná hydromasáž pomáhají uvolňovat a relaxovat svaly celého těla. Některé studie také uvádí, že se koupelí ve vířivce zvyšuje flexibilita svalstva. Svaly se totiž při koupeli zahřívají a stávají se ohebnějšími, což následně umožňuje větší rozsah pohybu, a tím můžete předejít možným zraněním.
Vířivka se tak vřele doporučuje sportovcům či všem osobám po jakémkoliv náročném tréninku.
3. Zdravé klouby
Návštěva vířivky je zdravá také pro vaše klouby. Dochází v ní totiž ke stimulaci lymfatického a krevního systému, čímž si pomůžete od oteklých i ztuhlých kloubů.
Ideální je tak vířivku zahrnout do vašeho relaxačního rituálu například po náročných vycházkách.
4. Vířivka pro silnější imunitu
Ukazuje se, že pravidelná vířivá koupel má pozitivní vliv na imunitní systém člověka. Významně pomáhá i proti cukrovce, teplá voda pozitivně působí na hojení pokožky a bojuje proti zánětlivým procesům v těle. Díky páře navíc dochází ke zklidnění plic, srdce a žaludku. Alespoň dvakrát týdně byste tak do vířivky měli zamířit během období podzimu a jara, kdy je imunitní systém nejvíce v ohrožení.
Sponzorováno
5. Při artritidě
Odborníci na artritidu dospěli k závěru, že vodoléčba teplou vodou ve správně navržených lázních může pomoci těm, kteří mají artritidu.
6. Při cukrovce
Hydroterapie ve vířivce může také pomoci kontrolovat cukrovku. Použití vířivé vany snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi.
7. Pro redukci hmotnosti i při celulitidě
Přestože za vás samozřejmě vířivka sama o sobě neshodí nadbytečné kilogramy, její návštěva vám během redukce váhy může výrazně pomoci. Napomáhá totiž restartu metabolismu a částečně zabraňuje nadměrnému ukládání podkožního tuku. Může však pozitivně působit i na celulitidu a celkově zlepšuje kondici pokožky, která se stává pružnější.
8. Výhody vířivky pro vážných onemocněních: roztroušená skleróza, mozková obrna a další
Přínosy vířivek pro uvolnění svalů a uvolnění kloubů pomáhají těm, kteří trpí depresemi, syndromem karpálního tunelu, fibromyalgií, tendonitidou, skoliózou a burzitidou. Bylo dokonce známo, že vířivky poskytují významnou pomoc těm, kteří jsou postiženi tak závažnými nemocemi, jako je roztroušená skleróza a mozková obrna.
Studie vodoléčby celkově ukázaly, že zdravotní výhody ponoření do teplé vody s masážní tryskou zahrnují uvolnění svalů, snížení krevního tlaku, uvolnění kloubních kloubů a také pomoc s kontrolou hladiny cukru v krvi a tělesné hmotnosti.
9. Výhody pro trávicí systém
Posilte svůj trávicí systém léčivou silou vířivé koupele – protože odpady a toxiny se po vířivce z těla vylučují účinněji, vaše trávení funguje efektivněji a méně trpíte takovými stavy, jako je zácpa. A to je přeci super!
10. Vířivka pro rehabilitaci a ve fyzioterapii
Vířivka se používá ve fyzioterapii zejména jako příprava před rehabilitační léčbou. Masáží proudem vody se zvyšuje prokrvení končetiny, dochází k povrchové i hluboké masáži měkkých struktur, využíváme teplotních účinků vody, dochází k uvolnění kloubních a svalových struktur.
Částečné vířivky se pak využívají po úrazech a operacích končetin, obrnách periferních nervů, polyneuropatiích, u centrálních paréz. U pacientů po cévní mozkové příhodě dochází k snížení spasticity a stimulaci ochrnutých končetin.
Vířivka pro horní končetiny je využívaná zejména pacientky po mrtvicích, zlomeninách a operacích v oblasti předloktí a ruky, syndromu karpálního tunelu.
Pamatujte: Vždy také záleží na konkrétním typu vířivky, protože každý model nabízí jiné možnosti. Více se o parametrech dočtete například v tomto návodu jak vybrat vířivku. Případně můžete vyzkoušet navštívit tuto samostatnou rubriku věnovanou vířivkám.
Sponzorováno
A co vy? Jak často chodíte na relax do vířivky? Doporučujeme 2x týdně.
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví