Sponzorováno

10 zdravotních účinků a benefitů vířivky 4.91/5 (11)

 • Vířivka, také známá jako vířivá vana nebo jacuzzi, může mít několik potenciálních benefitů pro zdraví a pohodu.
 • Je super pro uvolnění svalů: Vířivka používá trysky, které vytvářejí proudy vody a vzduchu, aby masírovaly svaly. Tento masážní efekt může pomoci uvolnit napětí a ztuhlost svalů, což je užitečné pro lidi trpícími bolestmi zad nebo svalovým napětím.
 • Snížení stresu a úzkosti: Pobyt v teplé vířivce s relaxačním prostředím může pomoci snížit stres a úzkost. Tato relaxace může mít pozitivní vliv na celkovou pohodu.
 • Zlepšení cirkulace krve: Vířivka může zvýšit cirkulaci krve díky teplé vodě a masáži. To může pomoci přinášet více kyslíku a živin do svalů a tkání.
 • Zmírnění bolesti: Díky kombinaci tepla a masáže může vířivka pomoci zmírnit bolesti, včetně bolesti zad, artritidy a svalových zranění.
 • Zlepšení kvality spánku: Relaxace ve vířivce před spaním může pomoci uvolnit tělo a připravit ho na dobrý spánek. To může být užitečné pro lidi trpícími nespavostí nebo problémy se spánkem.
 • Detoxikace těla: Teplá voda může pomoci otevřít póry kůže a podporovat pocení, což pomáhá odstraňovat toxiny z těla.
 • Zmírnění otoků: Vířivka může pomoci snížit otoky tím, že podporuje lymfatický odtok a odplavuje nadbytečnou tekutinu z těla.
 • Zlepšení pohyblivosti kloubů: Díky uvolňujícímu efektu vířivky může dojít ke zlepšení pohyblivosti kloubů.
 • Účinky na psychiku: Pro některé lidi má relaxace ve vířivce psychické výhody, jako je zlepšená nálada a pocity pohody.
 • Je důležité používat vířivku s rozvahou a konzultovat s lékařem, pokud máte zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby nebo vysoký krevní tlak, které by mohly ovlivnit vaši schopnost bezpečně využívat vířivku. Dále je důležité udržovat vířivku čistou a hygienickou, aby se zabránilo infekcím a problémům s kůží.

Jaké výhody pro zdraví má vířivka?

Jaké výhody pro zdraví má vířivka?

Zatímco před pár lety se na vířivku často nahlíželo jako na zbytečný luxus, dnes se již jedná o cenově dostupné zboží, do kterého investuje stále více lidí. Pravidelná návštěva vířivky má totiž hned několik pozitivních zdravotních účinků, a navíc je její pořízení a instalace jednodušší, než byste si mysleli. V čem konkrétně vám ale může vířivka být prospěšná? Právě to si dneska projdeme v tomto článku.

1. Vířivka je super na stres

Vířivka prokazatelně pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů a také vyrovnává funkce vegetativního nervového systému. Opravdu, potvrdili to mnohé studie. Teplá voda ve spojení se vzduchem vytváří proudy a tím tzv. hydromasáž. A ta je opravdu hodně příjemná. Návštěva vířivky je tak doporučována pro uvolnění mysli a v časech, které jsou pro vás nějakým způsobem stresující.

Zároveň vám vířivka může poskytnout potřebný komfort, pokud máte problémy s usínáním.

Masáž teplou vodou stimuluje tělo k uvolňování endorfinů, které přirozeně snižují stres. Kromě redukce stresu vodoléčebné trysky vířivky také dilatují krevní cévy, aby pomohly předcházet bolestem hlavy.

Pravidelné návštěvy vířivky zvyšují kvalitu vašeho spánku. Nemusíte brát prášky na spaní, teplo vody a vířivka vám pomohou zmírnit stres a napětí a podpoří zdravý spánek.

2. Super pro uvolnění svalů

Koupel v teplé vodě a zmíněná hydromasáž pomáhají uvolňovat a relaxovat svaly celého těla. Některé studie také uvádí, že se koupelí ve vířivce zvyšuje flexibilita svalstva. Svaly se totiž při koupeli zahřívají a stávají se ohebnějšími, což následně umožňuje větší rozsah pohybu, a tím můžete předejít možným zraněním.

Sponzorováno

Vířivka se tak vřele doporučuje sportovcům či všem osobám po jakémkoliv náročném tréninku.

3. Zdravé klouby

Návštěva vířivky je zdravá také pro vaše klouby. Dochází v ní totiž ke stimulaci lymfatického a krevního systému, čímž si pomůžete od oteklých i ztuhlých kloubů.

Ideální je tak vířivku zahrnout do vašeho relaxačního rituálu například po náročných vycházkách.

4. Vířivka pro silnější imunitu

Ukazuje se, že pravidelná vířivá koupel má pozitivní vliv na imunitní systém člověka. Významně pomáhá i proti cukrovce, teplá voda pozitivně působí na hojení pokožky a bojuje proti zánětlivým procesům v těle. Díky páře navíc dochází ke zklidnění plic, srdce a žaludku. Alespoň dvakrát týdně byste tak do vířivky měli zamířit během období podzimu a jara, kdy je imunitní systém nejvíce v ohrožení.

5. Při artritidě

Odborníci na artritidu dospěli k závěru, že vodoléčba teplou vodou ve správně navržených lázních může pomoci těm, kteří mají artritidu.

6. Při cukrovce

Hydroterapie ve vířivce může také pomoci kontrolovat cukrovku. Použití vířivé vany snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

7. Pro redukci hmotnosti i při celulitidě

Přestože za vás samozřejmě vířivka sama o sobě neshodí nadbytečné kilogramy, její návštěva vám během redukce váhy může výrazně pomoci. Napomáhá totiž restartu metabolismu a částečně zabraňuje nadměrnému ukládání podkožního tuku. Může však pozitivně působit i na celulitidu a celkově zlepšuje kondici pokožky, která se stává pružnější.

8. Výhody vířivky pro vážných onemocněních: roztroušená skleróza, mozková obrna a další

Přínosy vířivek pro uvolnění svalů a uvolnění kloubů pomáhají těm, kteří trpí depresemi, syndromem karpálního tunelu, fibromyalgií, tendonitidou, skoliózou a burzitidou. Bylo dokonce známo, že vířivky poskytují významnou pomoc těm, kteří jsou postiženi tak závažnými nemocemi, jako je roztroušená skleróza a mozková obrna.

Studie vodoléčby celkově ukázaly, že zdravotní výhody ponoření do teplé vody s masážní tryskou zahrnují uvolnění svalů, snížení krevního tlaku, uvolnění kloubních kloubů a také pomoc s kontrolou hladiny cukru v krvi a tělesné hmotnosti.

9. Výhody pro trávicí systém

Posilte svůj trávicí systém léčivou silou vířivé koupele – protože odpady a toxiny se po vířivce z těla vylučují účinněji, vaše trávení funguje efektivněji a méně trpíte takovými stavy, jako je zácpa. A to je přeci super!

10. Vířivka pro rehabilitaci a ve fyzioterapii

Vířivka se používá ve fyzioterapii zejména jako příprava před rehabilitační léčbou. Masáží proudem vody se zvyšuje prokrvení končetiny, dochází k povrchové i hluboké masáži měkkých struktur, využíváme teplotních účinků vody, dochází k uvolnění kloubních a svalových struktur.

Částečné vířivky se pak využívají po úrazech a operacích končetin, obrnách periferních nervů, polyneuropatiích, u centrálních paréz. U pacientů po cévní mozkové příhodě dochází k snížení spasticity a stimulaci ochrnutých končetin.

Vířivka pro horní končetiny je využívaná zejména pacientky po mrtvicích, zlomeninách a operacích v oblasti předloktí a ruky, syndromu karpálního tunelu.

Pamatujte: Vždy také záleží na konkrétním typu vířivky, protože každý model nabízí jiné možnosti. Více se o parametrech dočtete například v tomto návodu jak vybrat vířivku. Případně můžete vyzkoušet navštívit tuto samostatnou rubriku věnovanou vířivkám.

Sponzorováno

A co vy? Jak často chodíte na relax do vířivky? Doporučujeme 2x týdně.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva