Sponzorováno

Jak správně rehabilitovat po operaci kolene? 4.86/5 (14)

Právě jste podstoupili operaci náhrady kolena. Váš lékař opravil, co bylo špatně, ale zpočátku budete stále cítit trochu bolesti a ztuhlosti. Nyní, když je chirurgický zákrok hotový, je řada na vás, abyste dosáhli toho, že operace bude naprostý úspěch. To znamená pracovat na obnovení síly a pohyblivosti kolena.

Velmi důležitých je 12 týdnů období rekonvalescence po náhradě kolenního kloubu. Zavázat se k plánu a povzbudit se, abyste každý den udělali co nejvíce, vám pomůže rychleji se uzdravit. Rehabilitace začíná hned po probuzení po operaci.

Ještě v nemocnici

Proces rehabilitace začíná den po operaci. Budete na nohou, pravděpodobně s pomocí hole, berlí, bradel nebo chodítka. Setkáte se s fyzioterapeutem, který vás provede řadou cvičení pro zlepšení pohybu a zvýšení průtoku krve do nohou a chodidel. To je důležité, protože to zabraňuje srážení krve.

Váš fyzioterapeut vám také ukáže, jak vstát z postele a jak používat berle nebo chodítko. Zdravotní sestra nebo ergoterapeut vám ukáže, jak se nejlépe oblékat, koupat a používat toaletu.

Vaše koleno bude silnější, když budete pokračovat v pohybu. Váš terapeut vás může požádat, abyste chodili nahoru a dolů po nemocniční chodbě nebo venku. Může vám pomoci při chůzi po schodech. Než budete připraveni jít domů, měli byste být schopni ohnout koleno v úhlu 90 stupňů, sami se koupat a oblékat a používat pomůcky pro chůzi (jen střídmě).

Rehabilitace po kloubní náhradě kolenního kloubu

Když máte po operaci totální náhrady kolenního kloubu (neboli totální endoprotéza kolenního kloubu), klíčovou fází je zotavení a rehabilitace. V této fázi se postavíte na nohy a vrátíte se k aktivnímu životnímu stylu.

Každý chirurg může mít různé protokoly a zotavení každého člověka je jedinečné. Tento článek popisuje obecný harmonogram obnovy, regenerace a rehabilitace.

12 týdnů po operaci je tedy velmi důležitých pro zotavení a rehabilitaci. Pokud se zavážete k plánu a povzbuzujete se, abyste každý den udělali co nejvíce, pomůže vám to rychleji se vyléčit z operace a zlepší vaše šance na dlouhodobý úspěch.

Čtěte dále a zjistěte, co můžete očekávat během 12 týdnů po operaci a jak si stanovit cíle pro své uzdravení.

Rehabilitace po operaci kolene – Den 1

Rehabilitace začíná hned po probuzení po operaci.

Do 24 hodin po operaci vám fyzioterapeut pomůže vstát a chodit pomocí pomocného zařízení. Mezi pomocná zařízení patří chodítka, berle a hole. Sestra nebo ergoterapeut vám pomůže s úkoly, jako je výměna obvazu, oblékání, koupání a použití toalety.

Fyzioterapeut vám ukáže, jak správně vstát z postele a jak se pohybovat pomocí pomocného zařízení. Může vás požádat, abyste se posadili na okraj postele, ušli pár kroků.

Stroj na kontinuální pasivní pohyb

Fyzioterapeut vám také pomůže používat stroj s nepřetržitým pasivním pohybem (CPM). Toto zařízení po operaci pomalu a jemně pohybuje kloubem. Pomáhá předcházet ztuhlosti kloubů.

Pravděpodobně budete stroj CPM používat v nemocnici a možná i doma. Někteří lidé opouštějí operační sál s nohou již v přístroji.

Po operaci kolene se očekávají určité bolesti, otoky a modřiny. Pokuste se použít koleno co nejdříve, ale vyhněte se přílišnému tlačení na čas, aby to nebylo příliš brzy. Váš lékař vám pomůže stanovit realistické cíle.

Co můžete v této fázi dělat?

Dopřejte si dostatek odpočinku. Váš fyzioterapeut vám pomůže vstát z postele a dojít na krátkou vzdálenost. Pracujte na ohýbání a narovnávání kolena a v případě potřeby použijte stroj CPM.

Rehabilitace po operaci kolene – Den 2

Druhý den můžete na krátkou dobu chodit pomocí pomocného zařízení. Jak se zotavujete po operaci, úroveň vaší aktivity se bude postupně zvyšovat.

Jak se sprchovat po operaci kolene

Pokud chirurg použil voděodolné ošetření rány, můžete se sprchovat den po operaci. Pokud ne, budete muset se sprchováním počkat 5–7 dní a vyhnout se delšímu namáčení po dobu 3–4 týdnů, aby se řez úplně zahojil.

Fyzioterapeut vás může požádat, abyste zkusili používat běžnou toaletu, a požádá vás možná také o to, abyste se pokusili zdolat několik schodů najednou. I nadále budete muset stále používat stroj CPM.

V této fázi pracujte na dosažení plné extenze kolena (narovnání kolena). Zvyšte flexi (ohnutí) v koleni, pokud je to možné, alespoň o 10 stupňů.

Co můžete v této fázi dělat?

Druhý den můžete vstát, sedět a změnit místo. S pomocí vašeho fyzioterapeuta můžete dojít o něco dále a vystoupat pár schodů.

Pokud máte voděodolné ošetření rány, můžete se sprchovat den po operaci. Fyzioterapeut vás může požádat, abyste použili běžnou toaletu v rámci přípravy na návrat ke svým každodenním činnostem.

Den propuštění

Pravděpodobně zůstanete v nemocnici 1 až 3 dny po operaci, ale to může být mnohem déle v závislosti na tom, jak dobře (špatně) se u váš vše hojí.

Kdy můžete opustit nemocnici, závisí do značné míry na fyzické terapii, kterou potřebujete, na tom, jak rychle jste schopni postupovat, na vašem zdraví před operací, vašem věku a jakýchkoli zdravotních problémech.

Lidé, kteří mají více souběžných onemocnění nebo jsou vystaveni vyššímu riziku komplikací, mohou být déle hospitalizovaní a zůstat v nemocnici déle. Jiní mohou mít totální náhradu kolenního kloubu jako ambulantní zákrok a brzy po zákroku opustí nemocnici.

Nyní by mělo být vaše koleno silnější a budete moci zvýšit dávky cvičení a další aktivity. Budete pracovat na dalším ohýbání kolena s nebo bez stroje CPM.

Co můžete v této fázi dělat?

Při propuštění můžete být schopni:

 • stát s malou nebo žádnou pomocí
 • chodit na delší procházky mimo nemocniční pokoj a méně se spoléhat na pomocná zařízení
 • oblékat se, koupat se a používat toaletu samostatně
 • vyjít nahoru a dolů po schodech a přitom podepřít horní částí těla

Do 3. týdne

Když se vrátíte domů, měli byste být schopni se volněji pohybovat a zároveň pociťovat sníženou bolest. Budete potřebovat méně a méně silných léků proti bolesti.

Vaše denní rutina bude zahrnovat cvičení, které vám ukázal fyzioterapeut. Ty zlepší vaši mobilitu a rozsah pohybu.

Během této doby možná budete muset pokračovat v používání stroje CPM.

Co můžete v této fázi dělat?

Pravděpodobně můžete chodit a stát déle než 10 minut a koupání a oblékání by mělo být jednodušší.

Po operaci je typické, že koleno je technicky schopné ohnout se mezi 70 a 90 stupni, i když to může být obtížné kvůli bolesti a otoku. Po 7–10 dnech byste měli být schopni plně natáhnout koleno rovně.

Vaše koleno může být dostatečně silné, ale ne úplně na 100% chůzi. Většina lidí proto začne používat hůl a to na několik týdnů.

Držte hůl v ruce protilehlé k vašemu novému kolenu.

Týdny 4 až 6

Pokud jste byli ve svém cvičebním a rehabilitačním plánu aktivní a poctiví, měli byste zaznamenat dramatické zlepšení stavu kolena, včetně možnosti ohýbání a úrovně síly. Otok a zánět by měly také ustoupit.

Cílem v této fázi je zvýšit sílu kolena a rozsah pohybu pomocí fyzikální terapie. Váš fyzioterapeut vás může požádat, abyste chodili na delší procházky a odnaučili se tak od různých asistenčních zařízení.

Co můžete v této fázi dělat?

V ideálním případě se v této fázi budete cítit, jako byste znovu získali svou nezávislost. Promluvte si se svým fyzioterapeutem a chirurgem o tom, kdy se můžete vrátit do práce a do každodenních aktivit.

Ke konci tohoto období budete pravděpodobně moci chodit dále a méně spoléhat na pomocná zařízení. Můžete dělat více každodenních úkolů, jako je vaření a úklid.

Pokud máte práci u stolu, můžete se vrátit do práce za 4 až 6 týdnů. Pokud vaše práce vyžaduje chůzi, cestování nebo zvedání, může to být až za 3 měsíce.

Někteří lidé začnou řídit v období 4 až 6 týdnů po operaci. Nejlepší je to nejprve vyjasnit se svým chirurgem.

Cestovat můžete po 6 týdnech. Před touto dobou může dlouhodobé sezení během cestování zvýšit riziko krevní sraženiny.

7. až 11. týden

Na fyzikální terapii budete pokračovat až 12 týdnů. Mezi vaše cíle bude patřit rychlé zlepšení vaší mobility a rozsahu pohybu – možná až na 120 stupňů – a zvýšení síly v koleni a okolních svalech.

Váš fyzioterapeut bude upravovat vaše cvičení, jak se vaše koleno bude zlepšovat. Cvičení pak moou být tato:

 • Jízda na kole na stacionárním kole: Pokud máte k dispozici stacionární kolo, jízda na kole může pomoci zvýšit mobilitu.
 • Zvedání špičky a paty: Ve stoje se zvedněte na špičky a poté na paty.
 • Mini dřepy: Ve stoje mírně pokrčte kolena. V případě potřeby můžete jako podporu použít opěradlo židle.
 • Rovnováhy nohou: Stůjte vždy na jedné noze tak dlouho, jak je to možné.
 • Kroky do schodů: Krok nahoru a dolů na jeden krok, přičemž pokaždé střídejte, kterou nohou začnete.

Toto je velmi důležité období vašeho zotavení. Odhodlání k rehabilitaci určí, jak rychle se můžete vrátit ke svému typickému životnímu stylu a jak dobře bude vaše koleno v budoucnu fungovat.

Sponzorováno

Co můžete v této fázi dělat?

V tuto chvíli byste měli být na dobré cestě k uzdravení. Měli byste mít výrazně menší ztuhlost a bolest, než dříve.

Možná budete schopni projít obejít celou vaši ulici bez jakéhokoli typu pomocného zařízení. Můžete dělat více fyzických aktivit, včetně rekreační chůze, plavání a cyklistiky.

12. týden

Ve 12. týdnu pokračujte ve cvičení a vyhněte se aktivitám s velkým a silným dopadem, které by mohly poškodit vaše koleno nebo okolní tkáně. Vyhněte se tomuto:

 • běh
 • aerobik
 • lyžování
 • basketbal (ani opatrně)
 • fotbal (ani opatrně)
 • vysoce intenzivní cyklistika

V tomto okamžiku byste měli mít mnohem menší bolest. Pokračujte v rozhovorech se svým týmem zdravotníků a vyhněte se zahájení jakýchkoli nových činností, než se s nimi nejprve ověříte.

Co můžete v této fázi dělat?

V této fázi je mnoho lidí aktivních a začínají si užívat aktivity, jako je golf, tanec a jízda na kole. Jste-li naplno oddáni rehabilitaci a vše dodržujete, tím dříve se můžete do této fáze dostat (záleží na věku apod.).

Ve 12. týdnu budete mít pravděpodobně menší bolest nebo žádnou bolest během vašich typických aktivit a rekreačního cvičení a plný rozsah pohybu v koleni.

13. týden a dále

Vaše koleno se bude časem postupně zlepšovat a bolest se sníží na nulu. Většinou to bývá tak, že návrat k většině aktivit může trvat až 3 měsíce a 6 měsíců až rok, než bude vaše koleno tak silné a odolné, jak jen může být.

V této fázi zotavení můžete začít relaxovat. Existuje 90 až 95procentní šance, že vaše koleno vydrží 10 let, a 80 až 85procentní šance, že vydrží 20 let. Tak mluví studie.

A co dále

Zůstaňte v kontaktu se svým lékařským týmem a podstupujte pravidelné prohlídky, abyste se ujistili, že vaše koleno zůstává zdravé. Já doporučuji navštívit svého chirurga každé 3 až 5 let po totální endoprotéze kolenního kloubu.

Mnoho lidí, kteří podstoupí operaci totální náhrady kloubu kolena, hlásí pozitivní výsledky.

Léčba a aktivity po operaci kolena – na časové ose

 • 1. den – Dopřejte si dostatek odpočinku a ujděte kousek s pomocí. Pokuste se ohnout a narovnat koleno, v případě potřeby pomocí stroje CPM. Fyzioterapeut poradí – řiďte se jeho pokyny.
 • 2. den – Posaďte se a stoupněte si, změňte místo, jděte o kousek dál, vyjděte s pomocí pár schodů a případně se osprchujte. Pokuste se zvýšit ohyb kolena alespoň o 10 stupňů a pracujte jemně na narovnání kolena.
 • Postavte se, sedněte si, koupejte se a oblékejte se s minimální pomocí. Jděte dále a používejte schody s chodítkem nebo berlemi. Dosáhněte alespoň 70 až 90 stupňů ohnutí kolena, s nebo bez stroje CPM.
 • 1.–3. týden – Choďte a stůjte déle než 10 minut. Začněte místo berlí používat hůl. Pokračujte ve cvičení, abyste zlepšili svou pohyblivost a rozsah pohybu. V případě potřeby používejte doma led a stroj CPM.
 • Týdny 4–6 – Začněte se vracet ke každodenním činnostem, jako je práce, řízení, cestování a domácí úkoly. Pokračujte ve cvičení, abyste zlepšili svou pohyblivost a rozsah pohybu.
 • Týdny 7–12 – Začněte se vracet k pohybovým aktivitám s nízkým dopadem, jako je plavání a stacionární cyklistika. Pokračujte v rehabilitaci pro silový a vytrvalostní trénink a pracujte na dosažení rozsahu pohybu 0–115 stupňů.
 • Týden 12+ – Začněte se vracet k aktivitám s vyšším dopadem, pokud ovšem váš chirurg souhlasí. Postupujte podle pokynů svého fyzioterapeuta a chirurga ohledně jakékoli probíhající léčby.

Cviky po operaci kolena

Každý člověk, který podstoupí operaci náhrady kolena, bude provádět fyzioterapeutická cvičení k posílení svalů kolem nového kolena. Tato cvičení:

 • Zvýší flexibilitu a sílu svalů, což pomáhá chránit nové koleno a další klouby
 • Podporují hojení zvýšením průtoku krve

Níže jsou uvedeny cviky na posilování kolen, které lékaři a fyzioterapeuti běžně doporučují pacientům s náhradou kolena.

Pacientům může být doporučeno provést 10 nebo 15 opakování každého cvičení několikrát denně. Asi 6 týdnů po operaci je většina pacientů schopna cvičit 3 až 4krát týdně.

Posilování čtyřhlavého svalu stehenního (tzv. Quad squeezes)

Kolenní kloub je podepřen a ovládán čtyřhlavým svalem stehenním, který se nachází na přední straně stehna. Zkuste ho cvičit takto:

Lehněte si na jeho záda s nataženýma nohama. Stáhněte svaly čtyřhlavého svalu stehna na přední straně stehna. Během kontrakce by měla být noha držena rovně, takže se může zdát, že zadní část kolena tlačí dolů. Vydržte 5 sekund a uvolněte. Nebo si umístěte pod koleno malou roli ručníku, napněte horní stehenní sval, abyste přitlačili zadní část kolena dolů a zároveň tlačil na ručník. Vydržte 5 sekund.

Posilování čtyřhlavého svalu stehenního

Posilování čtyřhlavého svalu stehenního

Kotníkové cviky (tzv. ankle pumps)

Cvičení svalů bérce pomůže udržet jejich sílu a zlepší krevní oběh. Při cvičení s kotníkem dělá pacient toto:

 • Lehněte si na záda s nataženýma nohama a kotníky opřenými o srolovaný ručník nebo deku
 • Ohněte nohu, tlačte patu od těla a prsty směřujte nahoru a k tělu
 • Vydržte 5 sekund
 • Pak patu směřujte směrem k lýtku a prsty směřujte od těla
 • Vydržte 5 sekund
Kotníkové cviky (tzv. ankle pumps)

Kotníkové cviky (tzv. ankle pumps)

Stimulací průtoku krve pomáhá tento cvik snížit otoky nohou a snížit riziko krevních sraženin.

Krátký oblouk

Cvičení krátkého oblouku zlepšuje sílu a rozsah pohybu v kyčlích a kolenech. K provedení cviků s krátkým obloukem bude pacient dělat toto:

 • Lehne si na záda s nataženýma nohama a koleno podepřené srolovaným ručníkem nebo dekou (koleno bude mírně pokrčené)
 • Udržujte koleno na ručníku a narovnejte operovanou nohu v koleni zvednutím paty z postele
 • Vydržte 5 sekund
 • Pomalu snižujte patu zpět dolů
Cvik s kolenem

Cvik s kolenem

Čtyři svaly kvadricepsu jsou nezbytné pro stabilitu a pohyb kolena; zabraňují vybočení kolene a podílejí se na stání a chůzi.

Další cviky vám ukáže váš fyzioterapeut. Veškeré cviky dělejte jen s vědomím lékaře nebo fyzioterapeuta!

A pár slov závěrem

Po operaci totální náhrady kolenního kloubu může trvat až 12 týdnů, než se plně zotavíte. Po 4 až 6 týdnech se však můžete začít vracet k typickým domácím úkolům.

Pokud opravdu poctivě budete dělat rehabilitační cvičení a provádět činnosti, které vám ukázal fyzioterapeut, může to pomoci vašemu kolenu zesílit a znovu získat plný pohyb.

A dále si o kolenu přečtěte

VIDEO: Rehabilitace po operaci kolene

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak správně rehabilitovat po operaci kolene?”

 1. MUDr. Jiří Mlčoch napsal:

  Dobrý den. Velmi Vás prosím o pokud možno telefonickou konzultaci, při které krátce vysvětlím svůj problém. Velmi ďěkuji, Dr. Mlčoch.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva