Sponzorováno

12+ rad, jak mít rád sám sebe a svoje tělo 4.78/5 (9)

Někdy se musíme učit milovat sebe a své tělo.

Někdy se musíme učit milovat sebe a své tělo.

Některé dny se probudíme a necítíme se dobře kvůli tomu, co vidíme v zrcadle. Pro některé z nás může být nespokojenost s tělem dokonce neustálým pocitem, se kterým jsme se už tak nějak naučili žít. Během let jsem se podívala do zrcadla a viděla jsem mnoho různých verzí sebe sama, některé se mi líbily, aby byly i jiné, které jsem nenáviděla. Dostat se na neutrální pocit (že jako dobrý) nebo do takového stavu, že se milujete a přijímáte se takové, jací jste, je fakt těžká a tvrdá práce. Ale jde toho dosáhnout.

Zde je několik technik, které mi pomohou, když začnu cítit negativně své tělo:

1. Poslouchejte sami sebe

Když si všimnu, že se ve svém těle necítím špatně, okamžitě si dám oddechový čas. Pokud jsem v blízkosti jiných lidí, mohu se omluvit a jít na toaletu nebo jdu do jiné místnosti. Potřebuji být sama, abych slyšela sama sebe. Poslouchat sami sebe, zejména tlukot svého srdce, nám pomáhá cítit se lépe ve své kůži. Existuje jedna studie, která dospěla k závěru, že lidé, kteří slyší své srdce, se méně pravděpodobně budou pohybovat v pocitu „nejsem ve své kůži“ a budou se méně cítit nesví.

Prostě pokud cítíte, že byste měli být sami a máte náladu něco udělat, udělejte to.

2. Řekněte si, co se vám na sobě líbí

Když se zaměřím na svůj vzhled a na to, co se mi něm nelíbí, často si to zakážu dělat. A myslím opačně. Koukám na věci, které se mi na sobě líbí. Určitě doporučuji konkrétně identifikovat věci, které se vám na vašem těle líbí. Můžou to být krásné vlasy, skvělé nehty, úžasné zuby, pěkný úsměv. Cokoliv. Jasně, není to snadné, když jste odhodlaní nenávidět všechno, co vidíte v zrcadle, ale věřte mi, vždy existuje něco, co se vám na sobě líbí. Zkuste to.

3. Podívejte se do zrcadla jinak

Když se snažíte zlepšit svůj tělesný obraz, cílem je vlastně přetrénovat svůj mozek, jak pozitivně reagoval na váš odraz v zrcadle. To znamená ukončit každodenní kritiku svého odrazu a naučit se, jak se místo toho dívat do zrcadla s uznáním.

Snáze se řekne, než udělá, že? Moje metoda je usmát se a pak si dát pusu, kdykoli jdu kolem zrcadla. Díky tomuto hloupému gestu se cítím viděna a milována a hravost gesta mi okamžitě zlepší náladu. A dále doporučuji nalepit si na zrcadlo pozitivní poznámky, které vám denně připomínají vaše úžasné vlastnosti. To funguje!

4. Podívejte se na umění

Tato rada možná není pro každého, ale… ráda se dívám na umění, zejména na obrázky žen. Proč? Dělám to, protože mi to připomíná, že neexistuje jen jeden ideál toho, jak by tělo „mělo“ vypadat.

Sbírky výtvarného umění ukazují, že různá těla byla oslavována v průběhu věků a v různých kulturách. A na rozdíl od reklamy, která nás zaplavuje obrazy jediného, hubeného (až moc) ženského ideálu bez celulitidy, výtvarné umění neexistuje proto, aby vytvářelo potřebu produktu, takže není zamýšleno, abyste se cítili nedostatečná nebo nepěkná. Výtvarné umění nelže, reklamy ano.

5. Hýbejte se, cvičte

Cvičení dělejte pro radost, pro sebe. Najděte si pohyb, který vás baví. Pokud vás bavit nebude, nevydržíte u toho dlouho. Takže i najděte aktivitu, která vás baví – chůze, běh, kolo, plavání, tanec, fotbal, basket, běžky, posilovna, chození po lese. Cokoliv, co vás baví. Jak naznačuje studie z roku 2013 – i lidé, kteří nedosáhli žádných milníků ve fitness, jako je spalování tuků nebo posilování, se cítili o svém těle stejně pozitivně jako lidé, kteří byli mnohem více fit. Jinými slovy, cvičení vám pomáhá cítit se lépe ve svém těle, i když toho neděláte dost, abyste své tělo jakkoli změnili. Studie také ukázala, že lidé, kteří častěji cvičí, mají lepší tělesný obraz. Takže tam choďte často. Pravděpodobně se budete méně soustředit na to, jak vaše tělo vypadá, a více na to, co dokáže. A to je super!

6. Buďte fakt vděční

Když jste posedlí chybami svého těla, je snadné se tak zamotat do toho, co je s vaším tělem v nepořádku. Jedním z nejlepších způsobů, jak z toho funku ven, je přinutit se vyjmenovat některé věci, za které jste vděční. Vděčnost má výhody, připomíná vám, že vaše stehna nejsou všechno na světě.

Sponzorováno

A jak na to? Víte, že mnoho lidí na světě nemá přístup k pitné vodě? Vy ji máte každý den, kolik jen chcete.

7. Přestaňte soudit těla jiných lidí, tečka

Abyste se naučili milovat své tělo, musíte přestat soudit druhé lidi na základě jejich těl. Když kritizujete tělo jiného člověka, vysíláte tím zprávu – jak jim, tak sobě –, že těla jsou platným měřítkem hodnoty člověka. Nejsou. Nechte toho. Zasloužíte si být milováni a přijímáni v tom těle, ve které jste. Stejně tak všichni ostatní.

8. Očistěte svá sociální sítě od všeho, co vám způsobuje špatný pocit ze svého těla

Ty super hubené, lesklé, okouzlující celebrity a soutěžící v televizní reality show, které sledujete na Instagramu? Mohli byste si myslet, že jsou neškodné pro koukání a procházení, ale výzkum nám znovu a znovu ukazuje, že vystavení médiím s nerealistickými typy těla je spojeno s horším pocitem z vlastního těla. Převezměte kontrolu nad tím, jaké obrázky a zprávy pouštíte do svého mozku a svých očí.

Vyberte si lidi, fotografie a sdělení, která si osvojíte a pustíte do života, a vytvořte si hranice kolem lidí, míst a věcí, které vás třeba ponižují.

Podívejte se na účty, které sledujete. Cítíte se jimi posíleni? Podle potřeby smažte a přidávejte nové účty, protože to, čím se obklopujete, vás hodně ovlivňuje – bez ohledu na to jak si myslíte, že jste vůči tomu imunní.

9. Poznejte své tělo

Abyste milovali své tělo, musíte své tělo nejprve poznat. Tělo je fyzickým vyjádřením emocí a to nemá nic společného s tím, jak vypadá nebo jak je staré. Jakmile se seznámíte s řečí svého těla, budete lépe schopni vědět, co se vám snaží sdělit. Zpomalte, abyste slyšeli poselství svého těla.

Existuje tolik způsobů, jak poznat své tělo na hlubší úrovni. Jedním z obzvláště účinných způsobů, jak své tělo začít poznávat, je cvičení všímavosti zvané skenování těla. Pomalu se nadechujte a vydechujte, zavřete oči a poté zcela zaměřte svou pozornost na temeno hlavy. Jaké pocity tam nahoře cítíte? Nějaké napětí? Brnění? Bolest? Po chvíli se přesuňte dolů k obličeji a udělejte to samé. Pak do krku. Pak na ramena. Pak hrudník. A tak dále a tak dále až dolů k vašim nohám. Takto si tělo skenujte.

Divili byste se, jak moc vám lepší poznání těla může usnadnit milování sebe sama a svého těla.

10. Udělejte něco, díky čemu se vaše tělo bude cítit každý den dobře

Vytvořte si zvyk každý den udělat něco dobrého pro své tělo. Možná si tím vyhradíte pár minut na masáž rukou. Možná si navléknete ty nejměkčí a nejchlupatější ponožky, které budete nosit po domě. Možná je to osvěžující pleťová maska nebo nanášení celého obličeje make-upem. Možná je to horká vana, cvičení nebo každodenní meditace.

Jde o to trénovat svůj mozek, aby spojil své tělo s pozitivními pocity. Zvykněte si „sprchovat“ své tělo láskou a ono vám časem začne připadat přirozené a instinktivní.

11. Dělejte se svým tělem nové věci

Když vyzvete své tělo, aby udělalo něco nového, něco mimo vaši komfortní zónu, uvidíte své tělo v novém světle. Dokážete pak ocenit, čeho je schopno.

Navrhuji vyzkoušet různé druhy cvičení, tanec, prozkoumat intuitivní stravování nebo zkusit focení v budoáru.

12. Oblékněte své tělo s láskou

Někdy, když se cítíme nejistě ohledně svého těla, vědomě nebo podvědomě si oblékáme oblečení, které má zakrýt co nejvíce „problémových oblastí“ našeho těla nebo přitahovat co nejmenší pozornost. To jen posiluje stud a negativitu kolem našeho těla.

Oblékněte své tělo, jako by to bylo umělecké dílo. Buďte záměrní, pozorní a expresivní. Pokud jste finančně v pohodě, dopřejte si nákupní horečku a kupte si oblečení, ve kterém se cítíte fakt perfektně a dobře. Když své tělo oblékáme dobře, zacházíme s ním jako s něčím, co si zaslouží naši pozornost a lásku. Vysíláme zprávu – ostatním i sobě – že toto je tělo, které je milováno. A berte ho takové, jaké je.

Nejde to? Spolupracujte s profesionálem

Poslouchejte, učte se milovat své tělo. Ale když své tělo v tuto chvíli nenávidíte, není to snadné. I když chápete, proč byste měli své tělo milovat racionálně, dostat se tam duchovně může někdy vyžadovat vedení. Nebojte se oslovit terapeuta nebo kouče, který vás na této cestě podpoří, poradí vám na míru a zachytí vás, když spadnete.

Pamatujte, že vaše tělo je kus přírody

Moje kamarádka jednou řekla: „Vím, že moje tělo nemůže být nikdy nevhodné. Jsem příroda. Kousek přírody. A může být příroda nevhodná? Mám v těle cykly, které odrážejí cykly dne a noci, ročních období, měsíce a přílivu a odlivu. Moje tělo je nádherný zázrak.“ To se mi líbí. Tím se řiďte.

Sponzorováno

A co vaše tělo? Učíte se ho milovat?

  • Zdroj obrázku ve článku: VitalikRadko / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva