Sponzorováno

Konopný olej na atopický ekzém – jeho výhody a použití 4.83/5 (12)

 • Konopný olej se v poslední době stal populárním přírodním produktem s různými potenciálními zdravotními výhodami. Vzhledem k obsahu kanabinoidů, jako je například cannabidiol (CBD), se některé studie zaměřily na jeho možné použití při léčbě atopického ekzému. Je však třeba poznamenat, že vědecké důkazy jsou omezené a většina studií je založena na omezeném množství dat.
 • Některé studie naznačují, že konopný olej, zejména obsahující CBD, může mít protizánětlivé a antipruritické (proti svědění) účinky, které by mohly pomoci při léčbě atopického ekzému. CBD má potenciální schopnost ovlivňovat endokanabinoidní systém, který je spojen s regulací zánětu a imunitní odpovědi.
 • Přestože jsou tyto poznatky slibné, je důležité si uvědomit, že každý jedinec může reagovat odlišně a účinnost konopného oleje se může lišit. Každopádně je vhodné před použitím konopného oleje na atopický ekzém vše konzultovat s lékařem nebo dermatologem. Ti vám mohou poskytnout doporučení a poradit, jakým způsobem ho používat a zda je vhodné zkombinovat konopný olej s dalšími léčebnými přístupy.
 • Je také důležité dbát na kvalitu a legálnost konopného oleje. Pokud se rozhodnete jej použít, vyberte si kvalitní produkt od důvěryhodného výrobce.
 • Pamatujte: tato informace nenahrazuje lékařskou radu. Konzultujte s odborníkem, abyste získali individuální doporučení ohledně vašeho stavu a léčby atopického ekzému.

Atopická dermatitida, známá také jako ekzém, je chronické zánětlivé kožní onemocnění se zvýšeným rizikem rozvoje sekundárních infekcí.

Jde vlastně o celkem běžný problém (bohužel), který postihuje asi jednoho z 20 lidí. Příznaky zahrnují svědivou, suchou, červenou kůži, která může popraskat a krvácet.

V závažnějších případech bude mít postižený trvalé zarudnutí a otok kůže. Je pochopitelné, že ti, kdo trpí atopickou dermatitidou, pociťují negativní dopad na kvalitu svého života.

Naštěstí jsou pacientům k dispozici různé možnosti léčby, včetně topických steroidů a změkčovadel, fototerapie; orální antihistaminika; a jedinečná dietní doporučení. V tomto příspěvku se podíváme na konopný olej jako potenciálně užitečný lék na léčbu atopické dermatitidy a zjistíme, proč by mohl být prospěšný pro mnoho lidí trpících tímto onemocněním.

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida

 

Co je atopická dermatitida??

Atopická dermatitida, také nazývaná atopický ekzém, je celosvětově nejčastějším zánětlivým kožním onemocněním a projevuje se jako generalizovaná suchost kůže, svědění a vyrážka.

Termín „atopická“ se používá v souvislosti s atopickou dermatitidou (ekzémem) a odkazuje na určitou formu alergické reakce a predispozici k alergiím. Atopie je geneticky podmíněný sklon k vytváření přecitlivělosti na určité alergeny.

Ve zdravé pokožce pomáhá přirozená kožní bariéra zadržovat vlhkost a chránit pokožku před bakteriemi, alergeny a dráždivými látkami. U některých lidí je však schopnost této přirozené pokožky bránit se nepříznivě ovlivněna specifickou genovou variací, která zanechává kůži zranitelnou.

Atopická dermatitida nejčastěji začíná před pátým rokem věku a může přetrvávat do dospívání a dospělosti.

U některých lidí periodicky vzplane a pak se na čas vylepší, vyléčí, dokonce i na několik let, ale nakonec se po spuštění vrátí. Může být také doprovázena astmatem nebo sennou rýmou. Bohužel zatím nebyl nalezen žádný lék na atopickou dermatitidu.

Příznaky atopické dermatitidy

Příznaky atopické dermatitidy (ekzému) se velmi liší od člověka k člověku a zahrnují:

 • Suchá, svědivá pokožka, která může někdy v noci zesílit
 • Červené až hnědošedé skvrny na kůži, zejména na rukou, nohou, kotnících, zápěstích, krku, horní části hrudníku, očních víčkách, uvnitř ohybů loktů a kolen, obličeje a pokožky hlavy
 • Ztluštělá, popraskaná, šupinatá kůže
 • Oteklá, citlivá a bolavá pokožka od škrábání

Chronický stav atopické dermatitidy a intenzita vzplanutí často nutí pacienty a jejich rodiny hledat účinnější a dlouhodobější způsoby, jak příznaky zmírnit.

Jak předcházet atopické dermatitidě?

 • Identifikujte a vyhněte se spouštěčům, které zhoršují stav. Patří mezi ně alkohol, cukr, lepek, pot, stres, prach, pyl a produkty péče o pleť se sulfáty a parabeny.
 • Omezte koupele a sprchy na 10-15 minut a používejte raději teplou než horkou vodu. A jemně se osušte měkkým ručníkem.
 • Hydratujte svou pokožku alespoň dvakrát denně přírodními produkty péče o pleť.

Jak pomáhá konopný olej při atopické dermatitidě?

Ve 20týdenní randomizované, zaslepené zkřížené studii byli pacienti s atopickou dermatitidou požádáni, aby svůj stav léčili dietním konopným olejem. Profily mastných kyselin byly měřeny v plazmatických triglyceridových, cholesterylových a fosfolipidových frakcích. Dotazník pro pacienty poskytl další informace o suchosti kůže, svědění a používání dermálních léků. Byla také měřena kožní transepidermální ztráta vody (TEWL).

Výsledky: dietní konopný olej způsobil významné změny v profilech mastných kyselin v plazmě a zlepšil klinické příznaky atopické dermatitidy. Předpokládá se, že tato zlepšení byla výsledkem vyváženého a hojného přísunu polynenasycených mastných kyselin v konopném oleji.

Sponzorováno

V další recenzi v roce 2014 hledala skupina výzkumníků rostliny, které by lidem pomohly léčit několik kožních onemocnění nebo zlepšit jejich celkové zdraví pokožky pomocí bylinné medicíny. V jejich výzkumu bylo prokázáno, že lokální použití konopného oleje přirozeně zpevnilo pokožku, a tím ji učinilo odolnější vůči plísňovým, bakteriálním a virovým infekcím a také bylo schopné bojovat s nezbytnými kožními onemocněními, jako je dermatitida, lupénka, ekzém, acne rosacea, lichen planus a mnoho dalších.

Zjistili, že to bylo možné díky vysoké koncentraci esenciálních (protizánětlivých) mastných kyselin v konopném oleji, které pomáhají zmírnit bolest, svědění, zánět a bolest v postižených oblastech.

Další studie publikovaná v Journal of Dermatological Treatment v roce 2005 ukázala, že konopný olej je bohatý na několik důležitých EFA, MUFA a PUFA (polynenasycené mastné kyseliny), jako je kyselina gama-linolenová a kyselina stearidonová – oba biologické metabolity kyseliny linolové a alfa-kyseliny linolenová.

Tyto kyseliny jsou zodpovědné za zklidnění suché a svědivé pokožky.

Jak používat konopný olej na ekzém?

Konopný olej může pomoci snížit akné a zarudnutí způsobené ekzémem a dermatitidou. Zároveň vyživuje a hydratuje pokožku, vlasy a nehty.

Konopný olej můžete užívat perorálně nebo jej aplikovat lokálně, abyste získali rychlé účinky. Chcete-li získat dlouhodobý přínos pro pokožku, doporučujeme užívat kapsli nebo polévkovou lžíci denně. To má všechny potřebné zdravotní výhody v jedné jediné porci.

Lokální použití konopného oleje na podrážděnou pokožku dělá zázraky. Jedna studie zjistila, že dietní konopný olej snižuje klinické příznaky atopické dermatitidy po 20 týdnech.

Konopný olej, který je získáván z konopných semen, má různé pozitivní účinky při ekzému.

Konopný olej, který je získáván z konopných semen, má různé pozitivní účinky při ekzému.

Co přesně je konopný olej?

Konopný olej se získává lisováním semen rostliny konopí. Při lisování za studena má konopný olej nazelenalou barvu s ořechovou příchutí. Na rozdíl od jiných metod extrakce oleje si konopný olej lisovaný za studena zachovává svou chuť, aroma, nutriční a terapeutické hodnoty.

Konopný olej má bohatý nutriční profil a profil mastných kyselin, což je pravděpodobně obrovským přínosem pro osoby s atopickou dermatitidou, protože jejich funkce kožní bariéry je narušena.

Konopný olej také obsahuje řadu antioxidantů, které mohou být prospěšné při snižování příznaků atopické dermatitidy.

Kromě toho má konopný olej vysoký obsah esenciální aminokyseliny argininu a studie prokázaly, že arginin je užitečnou léčbou atopické dermatitidy u dospělých a dětí. Arginin je silný protizánětlivý účinek na kůži a střeva. Při lokální aplikaci zlepšuje prokrvení pokožky. Podporuje tvorbu kolagenu, hlavního strukturálního proteinu v kůži. Arginin je také zodpovědný za aktivaci esenciálního proteinu imunitního systému známého jako „imunoglobulin A“, produkovaného v tenkém střevě. Imunoglobulin A je primární protilátka, která bojuje proti patogenům, jako jsou bakterie, viry a houby.

Co je v konopném oleji? Konopná semínka jsou dobrým zdrojem základních živin, jako jsou bílkoviny, mastné kyseliny, vláknina, vitamíny a minerály, bez nadbytečných kalorií, škrobů a cukrů. Konopný olej jako takový je vynikajícím doplňkem stravy pro podporu a zlepšení celkového zdraví a konkrétněji pokožky.

A na závěr

Konopný olej má tedy několik výhod souvisejících se zdravím pokožky, kterých lze využít při místním použití nebo konzumaci. Je také velmi bezpečný pro dospělé, děti a i zvířata. Je také lepší než rybí tuk!

Konopný olej bohatý na živiny je plný fytochemikálií milujících pokožku, které mohou pomoci zvládnout příznaky zánětlivých kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida, seboroická dermatitida, ekzém, lupénka a i růžovka.

Předpokládejme, že vy nebo váš blízký trpíte atopickou dermatitidou. V takovém případě může být konopný olej užitečnou možností léčby. To znamená, že je důležité poznamenat, že olej z konopných semen ještě není oficiálním lékem na atopickou dermatitidu, ale věda je velmi přesvědčivá.

Sponzorováno

Zkoušeli jste konopný olej použít na atopický ekzém? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva