Sponzorováno

Jak se zbavit trhlin a prasklin na patách? Léčba lidovými prostředky 4.93/5 (15)

Jak se zbavit trhlin a prasklin na patách? Léčba lidovými prostředkyProblém s popraskanými patami trápí mnoho lidí, způsobuje jim nepohodlí a silné bolesti při chůzi. Drsná a hrubá pokožka nevypadá esteticky, je zanícená od nepohodlných bot a potu. Objeví-li se praskliny na patách, měla by být okamžitě zahájena domácí léčba. Nejdříve však musíte zjistit příčiny jejich vzniku, a poté najít vhodné recepty z lidových prostředků.

Příčiny trhlin na patě

Zbavit se trhlin a mít patu hladkou jako dítě je možné pouze po zjištění příčiny jejich vzniku. Kožní defekty vznikají narušením elasticity kůže v důsledku mnoha faktorů. K tomu dochází nejčastěji v létě – v sandálech, plážových papučích nebo při chůzi naboso.

Nejčastější příčiny trhlin na patě jsou tyto:

 • dermatitida, zánět kůže na noze;
 • nepohodlná, těsná nebo tuhá obuv;
 • nošení nylonových punčoch, syntetické ponožky;
 • odpověď nohou na otoky v důsledku porušení oběhu nohy;
 • nedostatek vitaminů E a A;
 • diabetes mellitus;
 • plísňové onemocnění nohou;
 • důsledek olupování kůže, zneužívání pemzy;
 • hormonální poruchy během těhotenství.

Dojde-li k závažnému onemocnění kůže, je nejlepší se poradit s dermatologem, který vám doporučí léčivý přípravek nebo krém.

Doporučení k odstranění trhlin – rady a lidové recepty

Lidových receptů, jak se zbavit trhlin na patě, je mnoho. Nicméně, před zahájením léčby si musíte uvědomit, že pokud budete i nadále chodit v nepohodlných botách, zřídka si budete mýt nohy, tak vám zvlhčující prostředky, koupele a masky nepomohou.

1. Péče o nohy

Naše rady a doporučení pro péči o nohy:

 • koupel nohou, pečovat o své nohy musíte každý den, praktikovat solné lázně, výživné masky a masáž s oleji;
 • zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitaminy E, A;
 • boty by měly být lehké, měkké, pohodlné, vyrobené z přírodních materiálů;
 • denně by měla být použita na paty maska ze smetany, medu, želé, nebo sprej z aloe;
 • chodidla musí být udržována v čistotě, vyvarovat se kontaktu s nečistotami a prachem;
 • můžete zajít na pedikúru, aby se odstranily vrchní vrstvy hrubé pokožky a masky a krémy tak mohly lépe proniknout dovnitř. Nebo si také můžete pedikúru udělat doma.

2. Vazelína

Nohy si napaříte v horké vodě, vysušíte ručníkem a namažete kosmetickou vazelínou – tlustou vrstvu, poté zalepíme širokou náplastí, necháme působit celou noc.

Sponzorováno

3. Koupele s peroxidem vodíku

V 5 litrech teplé vody, se rozpustí lžíce 3% peroxidu. Paty v tomto roztoku namáčíme 10-15 minut, poté odstraňte odumřelé vrstvy tvrdou houbou. Pemza nelze použít, podporuje praskání. Periodicita postupu – 2-3 krát týdně.

4. Recept s aspirinem

Aspirin (balení po 10 ks) a sklenka vodky. Rozetřete tablety na prášek, zalijeme vodkou a po dobu dvou dnů používáme jako obklad v noci, na který dáme teplé ponožky.

5. Léčba hluboké praskliny – glycerin s octem

Uděláte si obklad z glycerolu, 9% octu a amoniaku. Všechny komponenty vzít ve stejném poměru, amoniak se přidává nakonec. Namočte hadřík v kapalině a ovažte si s ním paty.

6. Zinková mast

Zinková mast se aplikuje se ve večerních hodinách v rozumné vrstvě, nahoru pak dát bavlněné ponožky.

7. Mýdlo na praní

Nalijte 2 litry teplé vody, rozpusťte lžičku jedlé sody. Přidejte lžíci strouhaného mýdla, zamíchejte. Děláme takovou koupel každý večer, macerace kůže 20-25 minut. Propláchneme vodou.

8. Receptura s cibulí

Vyčistěte cibuli, nakrájíme na kroužky, a ty položíme na paty v husté vrstvě, držet po dobu 2-3 hodin pod celofánem nebo ponožkami.

10. Medový zábal

Rozetřeme na paty tlustou vrstvu medu, dáme bavlněné ponožky. Aplikujeme celou noc, je nutné smýt zbytky ráno s teplou vodou.

11. Maska z mladé cukety

Cuketu umixujeme, přidáme lžíci olivového oleje, masku dáme na paty, necháme působit celou noc. Masku izolujeme bavlněným šátkem.

12. Směs medu a lopuchu

Sponzorováno

Hněte lopuchové listy na kaši, přidáme med a trochu mouky. Aplikujeme stejně jako masku z mladé cukety.

Další rady, jak na praskliny na patách

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva