6 důvodů, proč je stání u počítače lepší než sezení 4.86/5 (29)Při práci u počítače můžete i stát. Je to zdravější.

Při práci u počítače můžete i stát. Je to zdravější.

Dlouhodobé sezení je špatné pro vaše zdraví. To je obecně známý fakt. Ale ti z nás, kteří pracují v IT oboru nebo i v kanceláři, nemají prostě jinou možnost než sedět na stejném místě po celé hodiny.

V typickém pracovním týdnu lidé stráví v průměru 5 hodin a 41 minut denně sezením u svého stolu. Tuto hodnotu sdělila studie, která na toto téma proběhla. Dle studie někteří lidé sedí i 10 hodin denně. Studie také zjistila, že ti, kteří sedí déle v práci, mají vyšší pravděpodobnost, že budou sedět i mimo práci. Což je docela alarmující. Protože čím více času strávíte sezením, tím více se snižuje váš duševní blahobyt.

Vzhledem k nevýhodám častého dlouhodobého sezení zdravotní experti radí těmto lidem, aby se z času na čas zvedali a pohybovali se. Třeba si zajděte pro vodu, na záchod, k vedlejšímu stolu za kolegou. Ale co si budeme povídat, toto někdy není prostě možné.

V poslední době roste na popularitě jedno z dalších řešení – stát při práci u stolu s počítačem. Zaměstnanci i manažeři si stále více uvědomují náklady na špatné zdraví v důsledku sedavého životního stylu. Vysoký pracovní stůl je typ stolu, na kterém můžete pracovat s počítačem nebo notebookem, když stojíte nebo sedíte na vysoké stoličce. Tato pracovní pozice je prostě zdravější.

Použití tohoto stolu pomáhá snižovat dobu strávenou sezením během pracovního dne. Zkuste získat jeden takový do vaší kanceláře a vaše tělo vám na 100% poděkuje za to, že jste podnikli tento super krok.

Zde je několik nejlepších důvodů, proč to udělat:

1. Zabraňuje to obezitě

Stání oproti dennímu sezení pomáhá spálit více kalorií, jsou na to studie. A právě spalování kalorií je dobrou cestou ke zdravé tělesné hmotnosti. To je jeden z důvodů, proč odborníci na zdravotní péči doporučují místo klasického psacího stolu a židle používat při práci vysoký stůl. Dlouhé sedění je silně spojeno s obezitou a metabolickými onemocněními.

Studie z roku 2011 zjistila, že používání těchto vysokých stolů na stání v učebně může způsobit výrazné zvýšení kalorických výdajů.

Studie z roku 2016, zveřejněná v americkém časopise Public Health, také dospěla k závěru, že tato jednoduchá změna nábytku může zpomalit nárůst indexu tělesné hmotnosti (BMI) u dětí v průměru o 5,24 percentilových bodů. BMI je klíčový ukazatel obezity.

Další studie z roku 2016 zveřejněná v časopise Journal of Physical Activity and Health uvádí, že stojící 15 minut oproti sedícímu po dobu 15 minut spálil jen asi o 2 kalorie méně. Nicméně lidé se cítili lépe a vitálněji.

2. Snižuje riziko rakoviny

Nedostatek fyzické aktivity může zvýšit riziko různých typů rakoviny. Není úplně zřejmé proč se sedění zvyšuje riziko rakoviny, ale je možné, že dlouhodobé sedění zvyšuje hladinu C-reaktivního proteinu u lidí.

Studie z roku 2015 zveřejněná v časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention ukázala, že trávení více volného času sezením bylo spojeno s vyšším rizikem celkového rizika rakoviny i u žen (konkrétně s rakovinou prsu a rakovinou vaječníků s mnohočetným myelomem). Vyšší riziko bylo přítomno i po zohlednění BMI, fyzické aktivity a dalších faktorů. Studie nenalezla žádnou souvislost mezi časem sedění a rizikem rakoviny u mužů. Ale pozor, ani pro muže není dlouhé sezení dobré.

3. Zajišťuje delší život

Pokud jste mezi těmi, kteří sedí několik hodin denně, zkracujete si život. Stání při práci u počítače může vám prodlouží váš život. Stání totiž zajišťuje, že vaše tělo je zapojeno do nějaké fyzické aktivity, což snižuje riziko různých typů onemocnění, včetně cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Studie z roku 2012 zjistila, že dlouhé sezení je spojeno se zvýšeným rizikem diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a kardiovaskulární mortalitou. Další studie z roku 2012 zjistila, že snížením času, který trávíte sezením (práce i sledování televize), můžete velmi prodloužit délku svého života.

Výzkumníci ve finále dospěli k závěru, že snižování doby sezení a podpora aktivního životního stylu může pomoci předejít předčasné smrti. To si pamatujte a řiďte se tím.

4. Regulace hladiny cukru v krvi

Pamatujte si, že nadměrný sedavý čas je spojen s vyšším rizikem diabetu 2. typu.

Stáním u práce můžete pomoci snížit hladinu cukru v krvi lépe než při sezení. Ve skutečnosti je toto jednoduchý způsob, jak zabránit náhlým špičkám a výkyvům hladiny cukru v krvi po jídle.

Studie z roku 2015 (byla provedena na univerzitě v Queenslandu) dospěla k závěru, že 2 hodiny denně strávené stáním místo sezení, byly spojeny s těmito výsledky:

  • přibližně o 3% nižší hladinou cukru v krvi,
  • o 11% nižším průměrem triglyceridů (tuků v krvi).

5. Zlepšuje držení těla a je prevencí proti bolestem zad

Dlouhé sezení u stolu může ve finále způsobit špatné držení těla i bolesti zad a krční páteře. Chcete-li zlepšit svůj postoj a snížit bolest ve zmíněných oblastech je práce ve stoje velmi efektivní.

Samotná skutečnost toho, že stojíte místo toho, že sedíte, zlepšuje sílu důležitých svalů, což vede k lepšímu držení těla. Studie z roku 2009 uvádí, že implementace paradigmatu pracovní stanice na stání může být účinným zdravotním zásahem na pracovišti, který snižuje muskuloskeletální problémy a následné stížnosti zaměstnanců.

A dále studie z roku 2014 zjistila, že s pravidelným přechodem ze sedícího na stojící pracovní místo každých 30 minut během pracovního dne v porovnání jen se sedícím místem vedl k výraznému snížení únavové hladiny a snížení bolesti zad u všech kancelářských pracovníků.

6. Zvyšuje produktivitu

Tento bod ukažte vašemu šéfovi. Stojící pracovní stanice může také zvýšit produktivitu práce – podle studie z roku 2016. Studie porovnávala objektivní produktivitu mezi pracovníky, kteří používali stojící pracovní stůl a sedící kontrolní skupinu v call centru po dobu šesti měsíců. V této studii bylo sledováno asi 167 zaměstnanců. Po šesti měsících bylo zjištěno, že pracovníci se stoly, které umožňovaly stát, byly denně o 35-45 procent více produktivnější než pracovníci, kteří zůstali sedět. To je co?

Na závěr několik tipů pro maximalizaci výhod stání u práce

  • Začněte pomalu, abyste pomohli tělu přizpůsobit se změně. Pokud nyní sedíte celý den, můžete trpět bolesti zad, nohou, páteře. Takže pokud teď sedíte po dobu šesti hodin, změňte to na pět hodin a pomalu se snažte snížit svůj sedící čas ve prospěch stání.
  • Zatímco příliš dlouhé a časté sedění je pro vaše zdraví velice špatné, příliš dlouhé stání zase může způsobit namáhání nohou. Proto se doporučuje střídat mezi sedem a stáním. Zkuste dobu střídat po 30 minutách.
  • Pokud používáte stojící stůl, musíte nastavit svoji pracovní plochu a počítač podle své výšky. Tím zajistíte pohodlí a zabráníte namáhání vašich očí, stejně jako zad.
  • Dokonce i když používáte stojící stůl, nezapomeňte pravidelně provádět přestávky a pohybovat se. To také pomáhá vyčistit vaši hlavu a dopřejete svým unaveným očím potřebný odpočinek.
  • Pokud to vaše práce dovolí, můžete se rozhodnout pro “treadmill stůl” (“Stojato-běžecký” stůl), který vám umožní pracovat na počítači nebo videokonferenci při chůzi na běžícím pásu. Pecka co?
  • Pokud používáte stojící stůl, nezapomeňte nosit pohodlnou obuv.

Co si ještě přečíst na toto téma?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva