Sponzorováno

Jaderná hrozba, aneb je nutné mít doma jódové tablety? 4.75/5 (8)

Jodové tablety

Jodové tablety

„Evropské lékárny čelí skokovému nárůstu poptávky po jódových pilulkách po Putinových jaderných hrozbách.“ Ať to zní jakkoliv neuvěřitelně, toto jsou palcové titulky posledních dní. Svět se probudil do noční můry a jen těžko budeme hledat někoho, koho panika ještě nezasáhla. Po slovech Vladimíra Putina, který v posledních dnech nařídil uvést jaderné odstrašující síly do nejvyšší pohotovosti, se musel strach dotknout asi každého z nás. Protože možnost nukleární války, která se může snadno rozšířit do celého světa asi nemůže nikoho nechat zcela v klidu.

Je-libo jód?

Nejen pamětníci tragické nehody elektrárny v Černobylu mají v hlavě uloženo, že nejlepší ochrana před jaderným spadem je užívání jódových tablet.

To je zřejmě důvod, proč se lidé téměř v celé Evropě zásobují tabletami jódu, a dokonce se ukazuje, že už teď jsou jódové tablety nedostatkovým zbožím. Lékárny především v zemích EU zaznamenaly vysoký nárůst poptávky od té doby, co minulý týden propukly boje poblíž jaderné elektrárny v Černobylu, a některé lékárny u nás už mají dokonce zcela vyprodáno. Velký nárůst poptávky byl totiž zaznamenán také u nás a na Slovensku. Podobný příběh je ve Finsku a Nizozemsku, kde poptávka v posledním týdnu prudce vzrostla. Finská asociace lékárníků ale uvedla, že není potřeba tablety doma hromadit, protože zásob je dost. Česko například, jako jedna z mála zemí přistoupila k systému přímé distribuce všem obyvatelům zón takzvaného havarijního plánování. Ty představují pomyslné kružnice kolem jaderných elektráren s průměrem dvacet kilometrů u Dukovan a třináct kilometrů u Temelína.

Proč zrovna jódové tablety?

Jód je jedním z radioaktivních fragmentů, který vzniká při štěpení uranu (nejčastější formy jaderné reakce) a do našeho organismu se dostává prostřednictvím štítné žlázy. Podle norského úřadu pro radiaci a jadernou bezpečnost lze užívat jódové tablety ke snížení rizika vzniku rakoviny štítné žlázy v případě jaderné havárie.

Radioaktivní jód uvolněný při takové události může být štítnou žlázou absorbován při vdechování kontaminovaného vzduchu. Jódové tablety pomáhají zastavit toto vstřebávání a v důsledku toho snižují riziko vzniku rakoviny štítné žlázy. Americká jaderná regulační komise však poznamenává, že jde o „velmi specializovanou ochranu“. Nejlepším ochranným opatřením v případě takové události je samozřejmě evakuace, protože chrání celé tělo (včetně štítné žlázy a dalších orgánů) před všemi radionuklidy a všemi cestami expozice.

Mám tedy běžet pro jódové tablety?

Prozatím můžete zůstat v klidu. Pavel Podvig, přední odborník na jaderné zbraně a hlavní výzkumník z Institutu OSN pro výzkum odzbrojení uvedl, že i když je Putinův rozkaz znepokojivý, neznamená to, že nám hrozí bezprostřední jaderný útok. Používání jódových tablet v případě jaderné havárie má navíc velmi specifické podmínky.

Sponzorováno

Na stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) je uvedeno, že „požití jódových tablet je odůvodněno opravdu jen v situacích, kdy se v ovzduší vyskytuje právě radioaktivní jód, a to ve významném množství“. Užívání jódu pravidelně a preventivně jako ochrana před ionizujícím zářením nefunguje. Stejný názor má také endokrinolog Hána, podle nějž je nutné tablety pro takzvanou blokádu štítné žlázy užívat jen na výslovné doporučení Ministerstva zdravotnictví, lékového ústavu nebo jaderného úřadu. To je důležité zejména kvůli načasování. Pokud jsou totiž jódové tablety užívány příliš brzy, může být neradioaktivní jód znovu vyčerpán, a štítná žláza by radioaktivní jód stejně zachytávala. Zavedení ochrany příliš brzy nemá tedy význam.

Podobná situace je v případě, kdy jsou tablety užívány například o tři nebo čtyři hodiny později. Štítná žláza už pravděpodobně mohla radioaktivní jód absolvovat, a pak už by bylo na užívání tablet pozdě. Navíc, podle Dany Drábové (předsedkyně SÚJB), užívání jódových tablet jako ochrany před radiací při použití (nedej bože) jaderné zbraně jsou v podstatě na nic.

„Do jaké míry by jódové tablety pomohly proti účinkům jaderných bomb, je přinejmenším sporné,“ řekl pro Euronews Next Dr. Hielke Freerk Boersma, odborník na radiační ochranu z univerzity v Groningenu. „Přímé účinky jaderných výbuchů budou katastrofální. Na velké vzdálenosti, kde bude pravděpodobně dominovat spad, nebude radioaktivní kontaminace jistě způsobena pouze radioaktivním jódem“.

Proč nechat tablety raději v krabičce?

Pokud střízlivé uvažování přemůže strach a panika, pak nás může i potřeba zdánlivé ochrany paradoxně spíše poškodit. Jedním z důvodů, proč odborníci před dlouhodobým a pravidelným užíváním jódových tablet varují, je překračování doporučované denní dávky, které může být rizikové a může vést k zdravotním obtížím.

Dlouhodobé užívání jódu může ohrozit srdečně-cévní systém a štítnou žlázu dokonce poškodit. Přestože je jód pro lidský organismus životně důležitý, ve vyšším množství je toxický. Vysoké množství jódu v organismu může vést k nepřirozeně vysoké funkci štítné žlázy, která se projevuje teplou zpocenou pokožkou, vypadáváním vlasů, zvýšenou chronickou únavou, zhubnutím, třasem a úzkostí. Při předávkování se může dokonce objevit hnědé zabarvení sliznic, zvracení, bolesti břicha či průjem a hrozí také dehydratace a šok.

Jaká je doporučená denní dávka jódu?

Podle Státního zdravotnického úřadu (SZÚ) je maximální příjem dospělé osoby od 18 let denně 150 mikrogramu, pro děti od 4 do 17 let asi 90–130 mikrogramů. Evropský úřad pro bezpečnost potravin považuje za rizikovou dávku 600 mikrogramů za den u dospělých a 250–500 mikrogramů u dětí.

Obecně je však spíše doporučováno přijímat jód především z přirozených zdrojů hlavně v potravinách bohatých na tento prvek (maso a masné výrobky, mléko, tvaroh, sůl obohacena o jód, mořské ryby a mořské plody). Pokud jste tedy přeci jen běželi do lékárny, protože soused už má plnou lékárnu a jódové tablety byly vyprodané, nemusíte zoufat. Preventivním užíváním jódových tablet si totiž můžete spíše uškodit.

Sponzorováno

A jak to máte vy? Už doma máte jodové tablety? Díky za komentáře.

Přečtěte si dále o jódu

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva