Sponzorováno

Kompresní punčochy a ponožky – jejich výhody – proč je nosit? 4.88/5 (26)

 • Lidé obecně nosí kompresní punčochy pro pohodlí, lepší sportovní výkon a prevenci vážných zdravotních potíží.
 • V zásadě kompresní punčochy či ponožky zlepšují průtok krve. Kompresní punčochy jsou speciálně vyrobené, těsně přiléhavé, pružné ponožky, které jemně sevřou nohu.
 • Mohou zmírnit bolest a otoky nohou. Mohou také snížit vaše šance na hlubokou žilní trombózu, určitý druh krevní sraženiny a další problémy s cirkulací. Podstatou komprese je vytvořit dostatečný tlak na stěnu povrchových a hlubokých žil končetin.
 • Vyrábějí se v různých velikostech a silách, takže vy nebo váš lékař budete muset rozhodnout, která možnost bude právě u vás fungovat nejlépe.
 • Můžete si sami koupit kompresní punčochy v obchodě (lékárně), ale pokud vám je lékař předepíše, pojišťovna vám náklady proplatí.

Takto mohou vypadat kompresní punčochy

Takto mohou vypadat kompresní punčochy

Kompresní ponožky a punčochy jsou určeny pro kompresní terapii. Působí jemným tlakem na nohy a kotníky a podporují tok krve z nohou do srdce. Kompresní ponožky mohou také snížit bolest a otoky kotníků a nohou.

Čtěte dále a dozvíte se o zdravotních výhodách kompresních ponožek a punčoch, o tom, jak fungují, o různých typech ponožek a vedlejších účincích, kterých si musíte být vědomi. Prostě napíšeme kompletní přehled o kompresních punčochách.

Výhody kompresních punčoch a ponožek

Lékař může předepsat kompresní ponožky pro:

 • podporu krevního oběhu v nohou
 • podporu žil v nohou
 • zábranu hromadění krve v žilách nohou
 • zmenšení otoků na nohou
 • snížení ortostatické hypotenze, která způsobuje závratě nebo nestabilitu, když stojíte
 • pomáhají předcházet vzniku žilních vředů
 • zabránění rozvoji hluboké žilní trombózy v nohou
 • zmírnění bolesti způsobenou křečovými žilami
 • reverzi žilní hypertenze
 • zlepšení lymfodrenáže

Jak vlastně fungují kompresní ponožky a punčochy?

Kompresní punčochy a ponožky vyvíjejí jemný tlak na nohy a kotníky, což může:

 • zmenšit průměr hlavních žil pro zvýšení objemu a rychlosti průtoku krve
 • pomoci průtoku krve směrem k srdci
 • pomoci bránit zpětnému toku krve dolů k noze nebo bočně do povrchových žil

Kdo je často používá?

Kompresní punčochy často používají:

 • Lidé s rizikem cirkulačních problémů, jako je hluboká žilní trombóza, křečové žíly nebo cukrovka
 • Lidé, kteří právě podstoupili operaci
 • Ti, kteří nemohou opustit postel nebo se jim těžko pohybuje po nohou
 • Lidé, kteří celý den v práci stojí
 • Sportovci
 • Těhotné ženy
 • Lidé, kteří tráví dlouhé úseky času v letadlech, třeba piloti

Druhy kompresních punčoch

Tři hlavní typy kompresních punčoch jsou:

 1. odstupňované kompresní punčochy
 2. anti-embolické punčochy
 3. nemedicínské punčochové zboží

Pojďme se na ně v rychlosti podívat.

Odstupňované kompresní punčochy

U odstupňovaných kompresních punčoch je úroveň komprese nejsilnější u kotníku a postupně klesá směrem k horní části. Jsou navrženy pro mobilitu a pro splnění určitých lékařských specifikací délky a síly.

Punčochy, které končí těsně pod kolenem, pomáhají omezit periferní edém nebo otoky dolních končetin v důsledku hromadění tekutin. Punčochy, které sahají až ke stehnu nebo pasu, pomáhají snižovat hromadění krve v nohou a pomáhají předcházet ortostatické hypotenzi.

Někteří dodavatelé nabízejí funkce pro osobní preference, jako je barva, a výběr otevřeného nebo uzavřeného prstu. Kompresní punčochy se používají buď v léčebných indikacích (třídy II., III. a IV., při otocích a po trombózách) a nebo z preventivních důvodů (těhotné ženy a sportovci je používají jako prevenci křečových žil – varixů).

Sponzorováno

Anti-embolické punčochy

Anti-embolické punčochy snižují možnost hluboké žilní trombózy. Stejně jako odstupňované punčochy poskytují gradientní kompresi. Úroveň komprese se však liší. Anti-embolické punčochy jsou určeny pro ty, kteří nejsou mobilní.

Nemedicínské punčochové zboží

Jsou to takové „neprofi“ punčochy. Jsou prodávané jako potenciální úleva pro unavené, bolavé nohy. Poskytují jednotnou kompresi, která vyvíjí menší tlak než punčochy na předpis. Nemedicínské kompresní punčochy najdete ve většině lékáren nebo jsou dostupné i online.

Jak kompresní punčochy fungují?

Tlak, který tyto punčochy vyvíjejí na vaše nohy, pomáhá vašim krevním cévám pracovat lépe. Tepny, které přivádějí krev bohatou na kyslík do vašich svalů, se mohou uvolnit, takže krev volně proudí. Žíly dostávají podporu a tlačí krev zpět do vašeho srdce.

Kompresní punčochy mohou zlepšit bolest a únavu nohou. Mohou také zmírnit otoky nohou a kotníků a také pomáhat předcházet a léčit křečové žíly. Mohou vám dokonce zabránit v pocitu točení hlavy nebo závratí, když vstanete.

Někteří sportovci, včetně běžců, basketbalistů a triatlonistů, nosí na nohou a pažích kompresní ponožky a rukávy. Teorie spočívá v tom, že během aktivity lepší tok krve pomůže dostat kyslík do svalů a podpora pomůže zabránit poškození tkáně. A poté posílený oběh krve a lymfy pomůže jejich svalům rychle se zotavit. Nebudou mít tolik křečí.

Studie ukazují, že nemají téměř žádný vliv na sportovní výkon, ale někteří lidé přísahají, že ano. Možná, že si myslí, že mají výhodu, a to pak působí pozitivně na jejich psychiku. Důkazy pro rychlejší zotavení kvůli kompresním punčochám existují.

Možné nežádoucí účinky kompresních ponožek

Pokud vám lékař předepsal kompresní punčochy, denně kontrolujte, zda na nohou nejsou oblasti kožních změn, jako je podráždění nebo zarudnutí. Tyto změny by mohly naznačovat, že:

 • vaše punčochy nesedí správně
 • nenasazujete si nebo nevytahujete punčochy správně
 • máte infekci
 • jste alergičtí na punčochový materiál – ano, i to je možné

Je důležité získat řádný předpis a správně používat kompresní punčochy a ponožky. Na to nezapomínejte.

 • Podle jedné případové zprávy z roku 2014 mohou nesprávně používané kompresní punčochy způsobit problémy, jako je poškození kůže.
 • Studie z roku 2007 pak citovala zprávy o poškození periferních nervů spojené se špatným nasazením kompresních punčoch.

Jak správně nosit kompresní punčochy

Vyhlaďte punčochy tak, aby pěkně přiléhaly k pokožce. Vyhněte se skrčení ponožek / punčoch. To je nežádoucí.

Ujistěte se, že nejsou příliš dlouhé. Neskládejte je přes sebe, protože to je může příliš utáhnout. Mohlo by to způsobit problémy s průtokem krve nebo přerušit oběh – podobně jako škrtidlo. A to nechcete.

Pokud vám lékař řekl, abyste je nosili, pravděpodobně je budete nosit po většinu času během dne. Ale můžete si je sundat, abyste se osprchovali nebo okoupali. Přes kompresní punčochy můžete nosit ponožky, pantofle a boty. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak často a jak dlouho je musíte používat. On vám rád poradí.

Zajímavosti

A pár zajímavostí na konec:

 • Oblékání kompresních ponožek nebo podkolenek je většinou velmi namáhavé, těžko se navlékají na nohy. Dají se proto koupit i kompresivní punčochy na zip. Nebo takové pomůcky pro navlékání těchto punčoch.
 • Dají se koupit elegantní kompresní punčochy s krajkou.
 • Kompresní legíny i podkolenky se dají koupit v obchodech pro běžce – podporují krevní oběh a usnadňují odvod toxinů a kyseliny mléčné ze svalů při regeneraci po fyzické námaze

A co vy? Jakou zkušenost máte s kompresivními punčochami vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Jak si usnadnit oblékání kompresních punčoch

VIDEO: Správný výběr zdravotních kompresivních punčoch

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Kompresní punčochy a ponožky – jejich výhody – proč je nosit?”

 1. zdena napsal:

  Mám problémy z křečovými žilami a na trhu je pestrá nabídka kompresivních punčoch ať už preventivních nebo z lehkou kompresí 1.třídy ale většina produktů je určena hlavně ženám. Chtěl bych se zeptat jaké možnosti jsou pro muže. Děkuji za kladnou odpověď a za případnou radu.

 2. Pavlíček napsal:

  Dobrý den, kompresní punčochy stehenní II třídy nosím cca 2 roky. Kupuju bez špičky s lemem. Nejdřív jsem se radil v lékárně a poté zkoušel různé varianty. Problém je, že punčochy při pohybu sjíždějí a během krátké doby jsou pod kolenem a tam drží díky lýtku. Protože to je velmi nepraktické používám různé zádržné systémy a nejvíc se mi osvědčil podvazkový pás používaný hokejisty doplněný o kšandy. Máte radu, jak udržet punčochy na místě. Zkoušel jsem velikosti větší i menší bez výsledku.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva