Jak na studené nohy a ruce? 4.72/5 (18)

Jak na studené nohy a ruce?Máte studené nohy a ruce? V zimě nic netradičního. Ačkoli máme toto roční období rádi, pro ledová chodidla a zimou ztuhlé prsty na nohou nemůžeme často ani usnout. Zde jsou tipy, jak si pomoci.

Jak na studené nohy a ruce?

Koupel nohou

Vrátili jste se ze zimní procházky a vaše nohy jsou studené jako rampouchy? Do vany s nimi! Koupel je pro ně první pomocí. Horkou vodou, která by neměla přesáhnout 40 stupňů, naplňte vanu nebo lavor. Dvě polévkové lžíce soli nebo tři kapky skořicového oleje smíchejte se šťávou ze dvou citronů a promíchejte. Nohy si v této léčivém lázni namáčejte alespoň patnáct minut, pokud se voda ochladí, okamžitě přilijte teplejší.

Pomůže sauna

Máte rádi v zimě saunování? Děláte dobře, je to super prevence proti studeným nohám. Jen se nezapomeňte po této činnosti osprchovat studenou vodou. Zlepšíte tím krevní oběh, nejen v nohách.

Ricinový olej na noc

Masírujte si tímto olejem před spaním chodidla a pak si je strčte pod teplou přikrývku. Ricinový olej zajišťuje lepší cirkulaci krve a rozšiřuje cévy.

Masáž nohou

Pomůže například masážní pomůcka ježek. Stimuluje krevní oběh a zajistí, že vaše nohy budou znovu teplé. Nebo vezměte masážní kartáč a krouživými pohyby masírujte nejen chodidla, ale i kotníky a lýtka.

Gymnastika prstů

Vyplatí se jí věnovat dvakrát denně, ráno a večer, trvá směšných deset minut. Nenápadně můžete cvičit i pod stolem v kanceláři nebo v jídelně. Nejprve prsty na nohou natáhněte, pak jimi kružte ve směru hodinových ručiček. Prsty stáhněte a znovu co nejvíce roztáhněte. Toto cvičení opakujte a praktikujte kdykoliv během dne.

I správná strava zahřeje

Pokud celkově patříte k lidem, kteří se stále cítí jako „zamrznutí“, potřebujete se zahřát zevnitř, a to správnou stravou. Pikantní polévka s kari, chilli a zázvorem stimulují spalování a tedy vytvářejí i tělesné teplo.

Vhodné jsou potraviny, které zahřívají tělo: červené fazole, tofu, česnek, zvěřina, vepřové. Dále pak kokos, datle, lískové oříšky. Z koření zkuste fenykl, hřebíček, kmín, skořici nebo zázvor. Nevhodné jsou potraviny, které vnášejí do organismu chlad – syrové ovoce a zelenina, studené nápoje a zmrzlina. Dobré je přidat masáž a ušní akupunkturu.

Zvolte ty správné ponožky

Nejsou ponožky jako ponožky. Materiál (vlna) je odpovědný za to, zda naše nohy zůstanou v teple. Ideální je, pokud by měly ponožky volný zdravotní lem a byly by bez gumiček.

Správná obuv

Teplé zimní boty by podle možnosti měly mít tlustou gumovou podrážku. Ochrání proti chladu a vlhku odspodu. A nakonec, vlhké nohy budou spíš studené jako suché. Pozor i na další pravidlo: zimní boty nesmí být příliš úzké.

Termopolštářky

Pokud je jednou vyzkoušíte, hrozí, že na nich budete závislí. Dostanete je i v drogerii, je třeba je vložit do bot a minimálně pět hodin budete mít krásně teplá chodidla.

Olejová masáž a sex

Výborně zabírá i olejová masáž, ideálně vonnými oleji. Pokud Vám tuto příjemnou činnost bude provádět partner nebo partnerka, nic nebrání, abyste pozvolna přešli k nejúčinnější metodě, která na zmrzlé nohy zabírá, a tou je milování. Vzrušení a sex provází celá řada fyziologických procesů, které se projevují zvýšením krevního tlaku, zrychlením dechu a zesílením srdeční činnosti. Při milování tak dochází k celkovému prokrvení organismu a jeho uvolnění.

Proč mám studené nohy?

Pokud tímto problémem trpíte dlouhodobě, je to možná nějaký zdravotní problém a ten by se měl řešit. Co to může být?

Nějaký srdečně-cévní problém

Zde selhává srdce jako pumpa.

Zúžené cévy

Třeba neléčený vysoký tlak nebo zúžení průchodnosti cév kvůli onemocnění aterosklerózou (moc cholesterolu, cukrovka, apod.).

Další důvody: chudokrevnost, revma, metabolické příčiny.

TIP: Znáte syndrom neklidných nohou?

VIDEO: Zimomřivost, syndrom studených končetin

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva