Sponzorováno

Jak správně vybrat kontaktní čočky? 4.91/5 (34)

Jak správně vybrat kontaktní čočky?

Něco z historie kontaktních čoček

Nejstarší čočka byla pravděpodobně vyrobena z křemene v 7 století před naším letopočtem a byla nalezena při vykopávkách ve starověké Asýrii. Sestrojit něco pro korekci zraku se pokoušeli lidé už i v dobách staré Tróje. V dobách antiky Římané používali jantarové čočky na optické zvětšování obrazu. Podle historických záznamů se Nero (císař Římské říše) díval zápasy gladiátorů přes smaragd, který mu pomáhal pravděpodobně při korekci krátkozrakosti. Další průkopníci při vývoji optických pomůcek byly hvězdáři a vědci, kteří vybrousili čočky na pozorování vesmíru a mikroskopických objektů.

Vývoj směřoval k objevení brýlí v 13. století, kdy na čtení v Asii používali zarámované vypouklá skla. Prvenství při zhotovení brýlí se připisuje anglickému vědci Roger Bacon, kteří zjistil, že používáním vybroušeného skla lze pomoci při korekci zraku. Brýle se začaly rozšiřovat mezi 15. a 16. stoletím, skla byly většinou vloženy v kůži, později mosazi a někdy i ve zlatě. V 19 století se začal používat tzv. monokl – jedno sklo na oku, jeho používání působilo jako módní doplněk, přičemž předložilo opravy krátkozrakost.

Rozdíl mezi kontaktními čočkami a brýlemi

Dioptrická síla kontaktních čoček se troška liší proti korekci v brýlích. Čočky jsou asi o 12 mm blíže k vrcholu rohovky než je to u čočky v brýlích. Také mohou být přiloženy přímo na rohovce. Významný rozdíl je však až od čtyř dioptrií, kdy je nutný přepočet, při kterém se přidávají plusové hodnoty, mínusové hodnoty se zmenšují a naopak. Při nestandardním rozměru oka se dají korigovat dioptrie v intervalu +6 do minus 12. Nejběžnější požadavky na čočky jsou v rozsahu minus 2 až minus 4 dioptrie. Při větší odchylce pomůže porada s očním lékařem, zda je vhodné individuálně vyrobit čočky, nebo nejdříve operativně snížit rozdíl dioptrií.

Kdy použít kontaktní čočky?

Rozdílné druhy kontaktních čoček se mohou používat při následujících problémech:

  • Krátkozrakost – vidíte dobře na blízké vzdálenosti, ale hůře do dálky. V tomto případě se používají sférické čočky.
  • Dalekozrakost (hyperopie) – vidíte dobře do dálky, hůře vidění je na bližší vzdálenosti (např. při čtení). V takovém případě se používají asférické čočky
  • Astigmatismus – Zastřený, zda zkreslený obraz, což způsobuje nepravidelný tvar oční bulvy (zploštělý) často se přidružuje i jiná porucha vidění, jako např. krátkozrakost. V takovém případě se používají zejména torické čočky.
  • Presbyopie (vetchozrakost je neschopnost oka zaostřit na obvyklou vzdálenost pro čtení – hovoříme o věkem vznikající dalekozrakosti). V tomto případě se používají bifokální resp. multifokální čočky.
  • Strabismus – šilhání je časté u dětí. Vhodné čočky se dokonce používají i na tuto zrakovou odchylku.

Jak si tedy vybrat kontaktní čočky?

Pokud jsme nováčci a nemáme s používáním čoček zkušenosti, je třeba zjistit a brát v úvahu:

  • Jakou zrakovou poruchu máte a jakou korekci potřebujete
  • Jaký je váš životní styl, zda hodně sportujete
  • Jak často chcete čočky nosit

Pro začátek je tedy třeba navštívit očního lékaře. Oční odborníci kteří pomohou na začátku před zakoupením čoček jsou i kontaktolog či optometrista, kteří jsou v této oblasti specialisté. Dobře vyšetřeny oči a změření potřebných dioptrií je důležitý krok k získání vhodného typu kontaktních čoček. Na očních odborníků je i zajistit vám poradenství ohledně zacházení s čočkami v závislosti na tom zda budete používat jednodenní, měsíční, nepřetržité na 30 dní a nocí. To záleží na vašem životním stylu. Také je důležité kde pracujete, zda se nejedná o pracoviště s vyšším množstvím prachu.

Po první návštěvě kontaktologa obvykle dostanete tzv. diagnostické kontaktní čočky na zkoušku. Vyzkoušet si kontaktní čočky před zakoupením je velmi potřebné, protože reagujeme různé citlivě na používání čoček.

První důležitý rozhodující pocit při odzkoušení kontaktních čoček je: Pokud chcete čočky nosit, při zkušebním použití čoček, byste neměli v oku cítit nic mimořádného!

Sponzorováno

Kdy je problém kontaktní čočky nosit?

  • Máte zánět oka, jste nemocný jako například, že máte chřipku, virózu, jste alergičtí na různé látky. Také při onemocněních jako jsou cukrovka, onemocnění štítné žlázy. (Důvodem je možné potenciaci nesnášenlivosti čoček, zapříčiněné spolupůsobením různých léků, které musíte používat)
  • Používáte antikoncepci, antihistaminika, diuretika
  • Pokud máte poruchy s tvorbou slz nebo neprůchodnost slzných kanálků,
  • Nevhodné je také používání čoček, pokud trpíte akutními záněty nebo chronickou infekcí
  • Dalším problémem je, pokud máte netypické rozměry oční štěrbiny

Věková hranice pro používání čoček není stanovena. Čočky mohou nosit i malé děti, mládež, střední generace a také starší lidé. Doporučit používání čoček však malým dětem je závislé na rozhodnutí lékaře jako nejvyšší autority, aby se předešlo problémům a až potom u rozumných rodin, nastupuje vůle rodičů, kteří zase mají rozhodnout zda dítě už je na to dostatečně připravené. Dětí mají častější kontroly u lékaře. Rovněž u všech věkových kategorií je důležité zajistit správné hygienické požadavky při používání kontaktních čoček.

Začínáme používat kontaktní čočky

Při počátečních manipulacích s kontaktními čočkami můžete mít pocit obtížnosti při vkládání jemného průsvitného, nebo i barevného tělíska do oka. Před položením čočky přímo na rohovku, potřebujeme praxi. Pomáháte si přidržením spodního víčka. Trénujte v případě, že přecitlivěle reagujete na přiblížení čočky k oku. Trénink spočívá v opakovaném přiblížení čočky k oku, což má za následek psychické zklidnění se, čímž se zmírní žmurkavý reflex.

Před nasazováním čoček musíte být odlíčení, aby se do oka nedostaly nečistoty z kosmetických přípravků. Reakce na nošení čoček může být velmi individuální a tak pokud pocítíme dráždění a nepohodu a po opakovaných pokusech nošení určitého typu čoček nepohodlný pocit přetrvává, musíme znovu navštívit kontaktologa. Lékař zjistí, zda nemusíme změnit typ čočky, popřípadě pomůže odhalit problém, který způsobuje dráždění oka. Vyhovující typ čoček doporučujeme mít zapsán na kartičce nositele čoček pro usnadnění výběru při dalším pořizování si kontaktních čoček.

Pomůcky při nošení kontaktních čoček

Při běžném denním používání kontaktních čoček se neobejdete bez zvlhčujících kapek, speciálně určených k tomuto účelu. Tyto kapky pomáhají udržovat tzv. slzný film zabezpečující hladký pohyb mezi čočkou a rohovkou. Dnes vyráběny kontaktní čočky jsou z vynikajících materiálů a dodatečné vkapávání není nezbytné. Kvůli individuálnímu pocitu „suchého oka“ je používání kapek potřebné.

Jaké máme druhy kapek?

  • Zvlhčující – poskytnou okamžitou, ale kratší dobu působící vlhkost
  • Lubrikační – s dlouhodobějším účinkem
  • Gelové – jsou sice nejdéle působící, ale problémem může být někdy mírně zamlžení vidění

Druhé důležité upozornění: Používejte pouze kapky určené a licencované pro kontaktní čočky! Jiné roztoky mohou znehodnotit čočky, změnit jejich barvu, způsobit kontaminaci a podráždění oka.

Jak na bezpečné používání kontaktních čoček?

  • Materiál čoček je dnes velmi kvalitní, ale i nejkvalitnější čočky je třeba vybírat po určitém čase. Existují čočky, které je třeba vybírat až po týdnu, ba některé až po měsíci. V tomto bodě upozorníme na nutnost měnění pouzdra na kontaktní čočky a je vhodné to udělat jednou za 1 až 2 měsíce, maximálně za 3 měsíce.
  • Je třeba speciálním roztokem (ne vodou) pouzdro denně vypláchnout, aby nedošlo k infekci oka způsobené prvoky rodu Acanthamoeba, což je rod měňavkovitých prvoků z říše Amoebozoa. Jde sice o běžný kosmopolitní druh měňavky, která se vyskytuje v čistých vodách. V oku však tato měňavka způsobuje velmi vážnou nemoc zánět rohovky. Proto je nepřípustné oplachování kontaktních čoček a pouzder obyčejnou vodou, jejich skladování v nádobkách s vodou z kohoutku.
  • Také se vyhněte mytí obličeje s kontaktními čočkami nebo vyjímání kontaktních čoček mokrými prsty.
  • Je nevhodné plavání s kontaktními čočkami bez ochranných brýlí (zdrojem možné nákazy je voda)
  • Roztoky se nemají používat bez konzervačních přísad, pro riziko kontaminace.
  • Po vyjmutí čoček z oka a jejich umístění v pouzdře s vhodným roztokem a při příštím vyjmutí čoček z tohoto roztoku, kdy je vložíme opět do oka, ROZTOK vylijeme, aby nedošlo k vředové chorobě rohovky po kontaminaci prvoky.
  • Vyzkoušejte různé druhy roztoků, které se liší poměrem konzervačních a dezinfekčních látek a najděte pro sebe ten nejlepší druh.

Co si ještě přečíst o kontaktních čočkách?

VIDEO: Jak nasadit a vyjmout kontaktní čočky a jak o ně pečovat

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jak správně vybrat kontaktní čočky?”

    1. […] viděla svět ve skutečném obraze a ostře, musí použít optickou pomůcku – brýle nebo kontaktní čočky. Pro tyto lidi není vůbec samozřejmostí se ráno probudit a vidět kolik je právě hodin, nebo […]

    2. […] TIP: Jak správně vybrat kontaktní čočky? […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva