Sponzorováno

Sportování s brýlemi? Zkuste raději kontaktní čočky! 4.88/5 (8)

Sportování s brýlemi? Zkuste raději kontaktní čočky!Pokud patříte k aktivním lidem, ale trápí vás slabší zrak, zkuste kontaktní čočky. Umožní vám ostré vidění v celém zorném poli bez nepříjemných odlesků, či obrazových zkreslení. Čočky nekloužou z nosu ani se nemlží, což oceníte právě teď na podzim, či v chladnějších zimních dnech.
Kontaktní čočky jsou na pohybové aktivity určitě vhodnější než brýle. Technologie neustále pokračují, a tak mají dnes sportovci na výběr z několika typů. „Člověk mrká průměrně až 14 000 – krát za den. Zvlhčující složka se tak pravidelně uvolňuje na povrch čočky po celý den. Dobře zvlhčené čočky oceníte nejen při sportu, ale hodí se i na cestu letadlem nebo při pobytu ve vytápěných prostorách,“ vysvětluje Ing. Roman, oční optometrista.

„Na sport můžete zvolit jednorázové denní čočky, které nevyžadují dodatečnou péči. Každý den si zkrátka vezmete nový pár čoček, který na konci dne vyhodíte. Nemusíte se zdržovat ani s čištěním čoček. Důležitým faktorem výběru čoček by mělo být pohodlí. Vyberte si takové, které obsahují zvlhčující složky. Ty se uvolňují při každém mrknutí a čočky jsou tak pohodlné celý den,“ dodal reptat.

Radíme: Jak správně vybrat kontaktní čočky?

Spolehněte se raději na specialisty

Výběr vhodných kontaktních čoček nejdříve konzultujte s očním specialistou, který vám vyšetří zrak a pak vybere vhodný typ čoček. Pak už jen musíte natrénovat manipulaci s kontaktními čočkami. Právě dotýkání se oka může být zpočátku nepříjemné, a vyžaduje cvik.

Od odborníka odejdete s jedním párem čoček, případně s více páry, když si vybere jednodenní čočky. Při aplikaci měsíčních čoček dostane i roztok určený pro péči o kontaktní čočky. Zhruba po týdnu nošení se ke specialistovi vrátíte na kontrolu. „Ani kontaktním čočkám se nevyhnul nástup internetových obchodů. I nakupující na internetu by však měli alespoň jednou za pololetí vyhledat svého očního specialistu a dát si zkontrolovat oči,“ upozorňuje optometrista.

Sponzorováno

Nenáročná péče

I péči o kontaktní čočky postupuje rychlým tempem. „Už dávno není nutné vyvářet kontaktní čočky ani střídat různé roztoky v časově náročných procedurách. Na trhu dostat víceúčelové roztoky typu „vše v jednom“. Roztoky mohou být různé kompatibilní s různými typy materiálů čoček, proto je důležité používat pouze doporučené roztoky,“ vysvětlil Roman.

Naštěstí však existují víceúčelové roztoky. „Nejnovější generace roztoků je připravena tak, aby umožnila ošetřit všechny běžné typy měkkých čoček včetně silikon – hydrogelových. Důležité je vždy čočky v těchto roztocích mechanicky očistit a propláchnout. Zanedbat se nesmí ani pravidelná výměna pouzdra na kontaktní čočky. Zpravidla ho získáte v balení nově koupeného roztoku,“ uzavírá optometrista.

Víte, že existují kontaktní čočky, které se na noc nevyndávají?

Výhody kontaktních čoček při sportu

Širší zorné pole – Kontaktní čočky poskytují široké zorné pole, zatímco rámy brýlí ho výrazně omezují.

Větší stabilita – Brýle mohou po nose sklouznout, ale riziko vypadnutí čočky z oka je minimální.

Nejsou ovlivněny počasím – Kontaktní čočky nejsou tak závislé na počasí. Lidé nosící brýle vědí, jaké problémy znamená déšť či mlha.

Méně citlivé na nečistoty – Brýle jsou náchylné k ulpívání nečistot pokud šmouhám na sklech Čočky se dají naopak snadno očistit v roztoku, nebo mrknutím.

Ochrana před UV zářením – Ideální je nosit i sluneční brýle s UV filtrem, ale dnes už většina kontaktních čoček v sobě ochranný faktor obsahuje.

Nízké riziko poškození při nošení – Při nošení, zejména u aktivních lidí, je vyšší riziko poškození brýlí, poškrábání skel, jejich vypadnutí, nebo pokřivení při pádu.

Lepší účinky – Velikost zobrazených objektů je u kontaktních čoček stejná, jako ve skutečném světě. Je u nich tedy menší zkreslení.

Bez odrazů – Nositelé brýlí určitě znají odraz skel a lesklých povrchů. S kontaktními čočkami to nehrozí.

VIDEO: Rady ohledně kontaktních čoček

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva