Sponzorováno

Počítačové brýle – jaké mají výhody? Zatím bez hodnocení.

Jak mohou pomoci počítačové brýle při práci na počítači?

Jak mohou pomoci počítačové brýle při práci na počítači?

Máte unavené oči po celodenní práci na počítači? Nebo jsou po celém dni u počítače vaše oči velmi suché a podrážděné? Pak je tento článek možná elegantním řešením pro vaše problémy. Budeme si povídat o počítačových brýlích. Čtěte dál a zjistíte, jaké jsou výhody počítačových brýlí pro vaše oči, některé benefity těchto brýlí vás možná hodně překvapí a okamžitě zatoužíte si takové brýle zakoupit.

Rozhlédněte se kolem sebe na pracovišti (nebo i doma) a uvidíte, kolik počítačových obrazovek, tabletů nebo telefonů najdete u každého stolu. Příklad: V dnešním rychle se měnícím světě se téměř každý z nás (ať už profesně, nebo i soukromě) stal velmi závislým na přístrojích a zařízeních, jako jsou počítače, tablety a smartphony. Tak to prostě je. Vlastně i tento článek právě určitě čtete na digitální obrazovce. A do obrazovky často koukáte i celý den (8 hodin a více).

Takže kvalitní počítačové brýle s antireflexním povlakem jsou v dnešní době důležitější než kdy jindy. Čtěte dále, abyste věděli proč!

Co je to syndrom počítačového vidění?

Pokud máte méně než 40 let a máte při práci před obrazovkou počítače rozmazané vidění nebo velmi unavené oči, může to být způsobeno neschopností vašich očí správně zaostřit na obrazovku. Tento problém může být také způsoben samotnou prací na počítači, když dochází ke změně zaostření z klávesnice na obrazovku a zpět. Tyto problémy, které jsou dlouhodobě způsobeny stálým zaostřováním a expozicí digitálním obrazovkám, jsou spojeny právě se syndromem počítačového vidění.

Pokud máte více než 40 let, může být stejný problém podráždění očí způsoben nástupem presbyopie (běžně označovaná jako vetchozrakost), což je normální ztráta schopnosti zaostřování blízkých předmětů. I ta se však někdy přičítá dlouhodobému namáhání očí obrazovkami.

Co jsou tedy ty počítačové brýle?

Většina z nás si myslí, že brýle lidé nosí pouze k nápravě nějakého problému s očima, s viděním. Ale to není pravda. Existují různé typy brýlí. Existují třeba žluté ochranné brýle s UV filtrem, které jsou určeny pro práci, na kolo nebo sportovní střelbu.

A pak jsou tady počítačové brýle – ty se do značné míry liší od běžných brýlí na předpis, protože jsou speciálně vyrobeny tak, aby pomáhaly snižovat napětí očí spojené s prací na počítači.

Průměrný člověk pracuje před počítačem nebo digitálními obrazovkami přibližně 8 hodin denně. To je vlastně dost dlouho na to, aby se pomalu vytvořily problémy spojené s viděním – tedy pokud neučiníte žádné preventivní opatření. A ačkoli většina z nás má pocit, že naše oči jsou na konci dne unavené a podrážděné, jen málo z nás má tendenci k nějakému řešení, k návštěvě optometristy.

Antireflexní vrstva na čočkách počítačových brýlí pomáhá snižovat oslnění, které se odrazí od obrazovky a blokuje UV záření vyzařované přístrojem.

5 výhod používání počítačových brýlí

Zmíněný syndrom počítačového vidění vyplývá z vysoké vizuální náročnosti práce s počítačem. Tento dočasný stav vidění se děje s prodlouženým pohledem na obrazovku počítače bez řádné ochrany očí.

Sponzorováno

Častými příznaky tohoto syndromu počítačového vidění jsou rozmazané vidění, zarudnutí očí, suché oči, bolesti hlavy, závratě a i slzení očí bez jakéhokoliv důvodu. Napětí očí spojené s častým a dlouhodobým použitím počítače může být eliminováno správným používáním počítačových brýlí. Zde je několik výhod, které můžete čerpat z takových speciálních brýlí:

1. Eliminují odlesky obrazovky počítače (antireflexní vrstva)

Světlo odrážející se od digitální obrazovky (monitoru) vede k tomu, že na obrazovku nevidíme správně. Tento odraz na obrazovce počítače zvyšuje rozdíl v zobrazení tmavých a světlejších oblastí. To pak vede k tomu, že se neustále snažíte udržet krok se světlem tím, že neustále rozšiřujete své oči, až nakonec naše oči protestují. To je místo, kde přicházejí ke slovu počítačové brýle. Tyto speciální brýle jsou opatřeny antireflexní vrstvou, který je navržen tak, aby udržel únavné odlesky obrazovky na minimu.

2. Jasnější obrazovka

Často se nakláníme k obrazovce blíže, protože chceme získat lepší obraz z naší počítačové obrazovky. Ale všichni víme, že to vůbec nepomáhá. Počítačové brýle vám pomohou získat jasnější vidění z normální (klasické) vzdálenosti, což ve finále snižuje potřebu namáhání zad a krku. To může pomoci také snížit bolesti hlavy, které míváte, když si namáháte oči příliš mnoho (a také kvůli špatné pozici sedu nebo postoje).

3. Filtr modrého světla

Vystavení modrému světlu vyzařovaného obrazovkami počítače může v některých případech způsobit problémy, jako je napětí v očích, narušení spánku a dokonce i makulární degeneraci. Můžete také zkusit počítačové brýle se žlutými barevnými čočkami, které zvyšují kontrast a pomáhají chránit oči před zářením z obrazovky počítače.

4. Korekce rozmazaného vidění

Počítačové brýle obvykle korigují astigmatismus (do určité úrovně) – typ refrakční chyby, která způsobuje rozmazané vidění.

5. Eliminuje příznaky syndromu počítačového vidění

Jedna studie zjistila, že lidé pracující s počítačem bez nějakých vizuálních problémů často trpí sníženou produktivitou. Chcete-li snížit účinky syndromu počítačového vidění, je vhodné, abyste investovali do ochranných brýlí, které vám nabídnou pohodlí při práci na počítači a zároveň zajistí dobré zdraví očí. Příznaky jako červené oči, narušený spánek, suché oči atd. jsou spojené s tímto syndromem – tyto příznaky mají tendenci se snižovat použitím kvalitních počítačových brýlí.

Počítačové brýle bývají navrženy tak, aby je počítačoví hráči mohli nosit při hraní her – pak vydrží po značnou dobu bez pocitu jakéhokoliv z příznaků, které jsou spojeny s dlouhým používáním počítače.

Výhody používání počítačových brýlí tedy jsou:

 • Mohou zabránit bolestem hlavy způsobené častým díváním do PC
 • Zlepšují barevný kontrast
 • Objekty na obrazovce vypadají větší
 • Zabraňují suchým očím a únavě očí
 • Zabraňují syndromu počítačového vidění

Co je dobré také vědět?

Mnoho očních lékařů se k počítačovým brýlím staví zdrženlivě. Oční potíže způsobené používáním počítače jsou většinou pouze dočasné a zmírní se, když přestanete počítač používat. To je doporučení očních lékařů.

Mnoho lidí s nimi má velmi dobré zkušenosti.

Sponzorováno

A co vy? Použili jste někdy počítačové brýle? Budeme rádi za vaše zkušenosti – podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Co si ještě o brýlích přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva