Sponzorováno

Akrocyanóza – příznaky, diagnostika a léčba 4.82/5 (17)

 • Akrocyanóza je stav, při kterém dochází k modrému nebo fialovému zbarvení kůže na končetinách, zejména na prstech na rukou a nohou. Tento stav vzniká v důsledku nízkého okysličení krve v kapilárách v těchto oblastech. Akrocyanóza je zpravidla způsobena sníženým průtokem krve nebo nedostatečným okysličením krve v kapilárách.
 • Hlavním příznakem akrocyanózy je právě modré nebo fialové zbarvení kůže na končetinách, které může být doprovázeno pocitem chladu, necitlivostí nebo znecitlivěním. Stav může být trvalý nebo se objevovat periodicky, zejména za chladných podmínek.
 • Léčba akrocyanózy závisí na příčině a závažnosti stavu.
 • Je důležité se poradit s lékařem, pokud si všimnete příznaků akrocyanózy. Mohou existovat i závažnější podmínky, jako je Raynaudův syndrom, který vyžaduje specifickou léčbu a sledování ze strany lékaře.

Zdravá ruka vs. ruka s akrocyanózou

Zdravá ruka vs. ruka s akrocyanózou

Akrocyanóza je vazoneuróza charakterizována fialovo zbarvením koncových částí končetin. Projevuje se křečemi malých artérií – arteriol, přičemž dochází ke zpomalení průtoku krve v cévách. Tím se sníží obsah kyslíku v krvi. Vazoneurózy postihují zejména ženy ve věku 15 – 30 let. Chlad a stres vážně ovlivňuje vznik cyanózy, zatímco v teple a během spánku cyanóza mizí. Může být primární, idiopatická – z neznámé příčiny nebo druhotná, způsobená chorobami tepen, endokrinního systému, krevní systému, léky, traumatem, omrzlinami, neurologickými chorobami – polyneuropatie, mozková příhoda nebo systémovými chorobami – revmatoidní artritida. Nesmíme také zapomínat, že akrocyanóza může být způsobena selháním srdce.

Sponzorováno

Příznaky akrocynózy

 • cyanózafialovomodré zbarvení koncových částí (rukou, nohou, nosu, rtů, uší)
 • chlad postižených oblastí
 • mírná potivost v postižených oblastech

Diagnostika akrocyanózy

 • anaméza
 • fyzikální vyšetření – pohledem, palpací (zbarvení končetiny, chlad, …)
 • angiologické vyšetření – vyšetření cév použitím kontrastní látky
 • interní vyšetření

Léčba akrocyanózy

 • léčba základního onemocnění
 • příznaky ustupují při pobytu v teplém prostředí a zvednutí končetiny nahoru
 • důležitá je také psychoterapie a použití vazoaktivní působících látek

Léčba akrocyanózy závisí na příčině a závažnosti stavu. Pokud je akrocyanóza způsobena primárně nízkým průtokem krve v kapilárách, léčba může zahrnovat:

Teplo a ochrana před chladem: U lidí trpících akrocyanózou je důležité udržovat končetiny teplé, aby se minimalizovala ztráta průtoku krve. Používání teplého oblečení a rukavic v chladném počasí může být užitečné.

Pohyb a cvičení: Cvičení a pohyb mohou podpořit lepší cirkulaci krve v těle, včetně končetin.

Změny životního stylu: Změny ve stravovacích návycích, snižování stresu a udržování optimální tělesné hmotnosti mohou pomoci zlepšit cirkulaci krve.

Léky: V některých případech může lékař předepsat léky, které pomáhají rozšiřovat krevní cévy a zlepšovat průtok krve.

Biofeedback a terapie: Někteří pacienti mohou mít prospěch z biofeedbacku a terapie zaměřené na relaxaci a zlepšení cirkulace krve.

Sponzorováno

Máte zkušenosti a akrocyanózou? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva