Sponzorováno

Jak se správně starat o zubní kartáček? 4.8/5 (15)

O kartáček na zuby se musíte starat.

O kartáček na zuby se musíte starat.

Nejdůležitějším pomocníkem při čištění zubů je bezesporu zubní kartáček. Kvalitní zubní kartáček používáme ideálně každý den, alespoň dvakrát (ideálně třikrát) denně a jeho hlavním úkolem je odstranit bakterie a zubní plak ze zubů.

Je tedy asi logické, že zubní povlak, který při čištění zubů setřeme ze zubů, zůstává i na vašem kartáčku. Je tedy proto se o zubní kartáček poctivě starat a také ho pravidelně měnit.

Pojďme si říct pár pravidel, které při péči o zubní kartáček platí.

Pouhé opláchnutí vodou nestačí

Každý z nás automaticky po vyčištění zubů jen oplachuje kartáček pod tekoucí vodou. Tak z něj odstraníme zbytky pasty a domníváme se, že tak odstraníme i všechno, co jsme vyčistili ze zubů. Tak to úplně není. Pravda je taková, že běžné opláchnutí vodou k očištění zubního kartáčku nestačí.

Jak tedy efektivně vyčistit zubní kartáček?

Pokud je kartáček po čištění zubů špatně umyt a opláchnut, mohou se v jejím štětinách začít vytvářet bakterie, které mohou být následně pro naši ústní dutinu docela nebezpečné. Jak je tedy účinně a efektivně odstraňovat?

V případě, že používáte klasický manuální zubní kartáček, můžete na čištění použít ústní vodu, kterou si běžně vyplachujete ústa. Ta totiž odstraní zbytky bakterií nejen z vašich úst, ale antisepticky bude působit i na vlákna kartáčku.

Používáte elektrický kartáček? U jejich hlavic můžete použít také ústní vodu, ale existují i moderní zařízení, pomocí kterých můžete hlavice zbavit až 99% bakterií. Jde o výrobek tzv. UV Sanitizér, do kterého umístíte kartáčkové hlavice a sanitizér pomocí záření odstraňuje z vláken hlavic škodlivé bakterie – jednoduše pomocí UV světla udržuje hlavice bez bakterií.

Důležitá je i včasná výměna kartáčku

Udržovat kartáček čistý a bez bakterií, je důležitým krokem proto, aby vám vydržel tak dlouho, jak jen může. I když ale budete kartáček pravidelně čistit, nesmíte ho zapomenout včas vyměnit. Správná doba používání jednoho kartáčku jsou tři měsíce. Může se ale stát, že budete muset kartáček vyměnit dříve.

Prvním znakem, že je už nutné kartáček vyměnit, je, když jeví známky poškození a jakési únavy. V takovém případě se začínají kroutit vlákna kartáčku, ohýbat se, v horším případě i vypadávat. Čištění vám začne trvat déle a i výsledky čištění zubů budou podstatně horší. Roztřepení vláken do stran je dalším znakem, kdy už je třeba kartáček vyměnit. Takto kartáček poškozujeme, pokud neovládáme úplně správnou techniku ​​čištění zubů.

Taková vlákna kartáčku jsou opravdu znakem toho, že byste měli kartáček vyhodit a vzít si nový

Taková vlákna kartáčku jsou opravdu znakem toho, že byste měli kartáček vyhodit a vzít si nový

Vyhodit kartáček nebo hlavici od elektrického kartáčku byste měli také, když překonáte nějakou infekční nemoc. Bakterie, které v té době máme v ústech, se snadno na kartáček přenesou. Proto je nutná výměna nebo velmi pečlivá dezinfekce kartáčku.

Starost o zubní kartáček

Ve článku níže vám ukážeme 5 tipů, které vám pomohou správně se starat o váš zubní kartáček.

Sponzorováno

1. Nepoužívejte velký tlak při čištění zubů

Prevence je základ. Chcete-li dosáhnout účinnějšího čištění, možná budete chtít použít sílu a tlak k vydrhnutí plaku a zbytků zubů. Ale ne moc tlaku! Tato metoda čištění však může poškodit sklovinu, která pokrývá vaše zuby, a způsobit její zhoršení. Bez ochrany sklovinou jsou vaše zuby náchylnější k tvorbě skvrn, kazu a dalším problémům.

No a pokud k čištění zubů použijete příliš velkou sílu, bude váš zubní kartáček trpět. Hodně tlaku a síly může způsobit roztřepení štětin na kartáčku. Výsledkem je, že vám takový kartáček neposkytne efektivní čištění.

Místo toho, abyste si zuby čistili tlakem, čistěte opakovanými pohyby. Jemně pohybujte zubním kartáčkem v soustředných kruzích kolem všech částí zubů, jazyka, dásní.

2. Udržujte svůj zubní kartáček suchý

I když se to může zdát nelogické a zbytečné, měli byste mít zubní kartáček vždy suchý. Pokud totiž na kartáčku zůstane vlhkost, může to podpořit růst bakterií.

Abyste svůj zubní kartáček správně uskladnili, měli byste po jeho opláchnutí setřít veškerou přebytečnou vodu. Poté jej umístěte svisle do držáku zubního kartáčku. Nikdy nepokládejte zubní kartáček naplocho na umyvadlo a nenechávejte jej v této poloze. Pokud je to možné, použijte držák zubního kartáčku, který udržuje horní i spodní část kartáče vystavenou vzduchu, aby mohl celý kartáček pěkné vyschnout.

3. Nesdílejte svůj zubní kartáček s jinou osobou

I když se tento tip může jevit jako zřejmý, stále je dobré si ho pamatovat. Bez ohledu na okolnosti nikdy nesdílejte svůj zubní kartáček s jinou osobou, včetně členů rodiny. Sdílení zubních kartáčků zvyšuje vaše riziko šíření bakterií a choroboplodných zárodků, což zase zvyšuje vaše riziko vzniku problémů se zdravím ústní dutiny. A to nechcete.

4. Před použitím zubního kartáčku si umyjte ruce

Přemýšlejte o počtu položek, kterých se vaše ruce během dne dotknou. Na površích, kterých se dotknete, žijí různé druhy bakterií. Pokud si tedy před použitím zubního kartáčku neumyjete ruce, bakterie na nich se mohou přesunout na váš zubní kartáček a do úst. Než si umyjete zuby, umyjte si ruce. Použijte antibakteriální mýdlo k dalšímu snížení množství choroboplodných zárodků na rukou.

5. Zakryjte si zubní kartáček, ale pouze na cestách

Jak již bylo zmíněno dříve, chcete, aby byl váš zubní kartáček co nejvíce suchý. Takže když jste doma, vždy nechte kartáček na zuby v držáku. Doma ho nezakrývejte. Při cestování si však zubní kartáček zakryjte.

Kryt nebo pouzdro na zubní kartáček chrání nástroj před nečistotami uvnitř toaletní tašky, batohu nebo kufru. Vyberte provzdušněné pouzdro nebo kryt, aby kartáček mohl dýchat, i když jej skladujete.

Dbejte o zdraví zubů – správná technika čištění zubů je důležitá

Abyste kartáček nemuseli vyhazovat dříve a zároveň měli zuby dobře vyčištěné, je třeba naučit se správnou techniku ​​čištění zubů. Životnost zubního kartáčku pak zaručíte pravidelným čištěním ústní vodou.

Zubní kartáček je nejdůležitějším nástrojem na cestě za zdravějšími zuby, tak se o něj velmi dobře starejte.

Sponzorováno

A co vy? Staráte se o svůj kartáček správně? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst čištění zubů?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva