Sponzorováno

Nošení roušky či respirátoru venku – ano nebo ne? 4.83/5 (12)

Nošení roušky či respirátoru venku - ano nebo ne?Nošení roušky či respirátoru na veřejnosti, zejména venku, zůstává kontroverzním tématem. Měly by se za určitých okolností nosit roušky venku, aby pomohly snížit přenos nemoci covid-19 – nebo by se úsilí mělo zaměřit hlavně na omezení přenosu uvnitř, kde jsou rizika větší?

Odborníci o tomto problému debatují. A je pravda, že se často neshodnou.

Mnoho odborníků uznává, že riziko přenosu viru covid-19 je mnohem větší uvnitř než venku. Mnoho lékařů nepodporuje ani politiku, která nařizuje nošení respirátoru venku, když je někdo sám nebo jen s členy jedné domácnosti.

Argumentují však tím, že nošení roušek venku, zejména na velkých venkovních shromážděních, kde jsou lidé blízko u sebe, by mělo být normou, protože to může snížit riziko přenosu viru. Nošení roušek uvnitř, kde jsou rizika přenosu větší, na tom se lidé i odborníci většinou shodnou.

Podívejme se třeba na pár akcí v USA. Panovaly obavy ze zvýšeného přenosu nemoci Covid-19 při protestech na podporu hnutí Black Lives Matter, ale ty se nenaplnily, zatímco taková venkovní motocyklová rally ve Sturgisu v Jižní Dakotě v USA byla považována za spouštěč velkého přenosu viru u mnoha lidí.

Rozdíly?

Sturgis Rally byla spojena s nižším dodržováním opatření, jako je nošení roušek a fyzického odstupu osob od sebe (2 metry).

Stručně řečeno, nošení respirátoru či roušky venku, zejména na velkých venkovních shromážděních, jako jsou sportovní akce nebo jiná prostředí s mnoha lidmi na malém prostoru, kde je obecně obtížné udržet fyzickou vzdálenost po delší dobu, přinese výhody při snižování rizik přenosu viru.

Obecně odborníci tvrdí, že venkovní přenos přispívá jen velmi málo k celkové míře infekce a úsilí by se mělo zaměřit na snížení přenosu uvnitř. Nakonec i epidemiologické vyšetřování akce Sturgis Rally zjistilo hlavně případy přenosu, které byly spojeny s restauracemi a dílnami. Tedy s vnitřními prostory. Nikoliv s venkovním přenosem.

I Světová zdravotnická organizace je v současnosti toho názoru, že virový přenos aerosoly, i když je i u covid-19 tento přenos možný možný, není hlavní cestou, kterou se SARS-CoV-2 šíří (zdroj zde).

Sponzorováno

Jak to tedy je a co doporučujeme? Zapojte hlavně hlavu a selský rozum. Pokud jste venku sami a mnoho lidí kolem vás není, respirátor nebo rouška na ústech nemá určitě žádné opodstatnění. Nedávno jsem jel autem a z okna jsem viděl seniora v parku, jak má na ústech respirátor. Nikdo kolem něj nebyl snad na 100 metrů. To je zbytečné.

Pokud jste v davu, respirátor může mít opodstatnění, pokud se třeba s někým vášnivě bavíte.

Nechte své plíce volně dýchat čerstvý vzduch. Nenoste respirátor nebo roušku na ústech zbytečně.

V Japonsku byla provedena studie – 110 případů nemoci Covid-19. Testovali jednotlivce a poté použili sledování kontaktů ke sledování sekundárních případů. Výsledky ukázaly, že lidé mnohem častěji chytí koronavirus v uzavřených prostorách: pravděpodobnost, že primární případ přenese nemoc v uzavřeném prostředí, byla 18,7krát vyšší ve srovnání s venkovním prostředím.

Celkově vzato, věda naznačuje spíše to, že pravděpodobně nebudete potřebovat obličejovou roušku či respirátor, když jdete venku. Toto prohlášení však přichází s důležitým upozorněním: vaše rozhodnutí pro nošení či nenošení respirátoru by mělo záviset také na tom, zda se nacházíte v těsné blízkosti jiných lidí. Pokud procházíte venkovskou oblastí, rouška opravdu není nutná, ale můžete zvážit její nošení, pokud jste v davu lidí, kde je těžší se vyhnout kontaktu s potenciálními případy Covid- 19.

Sponzorováno

Takže? Hlavně v tomto rozhodnutí zapojte hlavu.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva