Sponzorováno

Propojení zdraví zubů a dásní s vnitřními orgány 4.83/5 (6)

Stav našich zubů a dásní má přímí vliv na zdraví našich vnitřních orgánů

Stav našich zubů a dásní má přímí vliv na zdraví našich vnitřních orgánů

Bolest zubů nás umí pořádně potrápit, o prořezávání osmiček ani nemluvě. V dnešní době se o propojení mezi stavem ústní dutiny a zbytkem těla intenzivně mluví – a to mezi laiky i mezi odbornou veřejností. Co se tedy stane, pokud zanedbáme zubní hygienu a vznikne zánět? Jaký je vliv zdraví zubů na celý organismus?

Přesně tomuto tématu se budeme věnovat v tomto článku.

Preventivní prohlídky u zubního lékaře se nevyplácí šulit

Návštěva zubaře sice nepatří mezi naše oblíbené činnosti, ale zanedbávání preventivních prohlídek hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Často se zdá, že si dost dobře neuvědomujeme, jak moc je naše ústní dutina propojena se zbytkem organismu.

V odborných sférách už dávno není tajemstvím, že právě zkažené zuby a poškozený závěsný aparát umí být zdrojem závažných zdravotních problémů.

S množstvím bakterií v ústech bojujeme čištěním. V případě, že hygiena selže a bakterie se přemnoží v okolí zubu, vznikne zánět, který postihne dásně. Zánět se postupně šíří hlouběji do zubu, kostí a zejména do krve. To pak způsobuje problémy v celém těle.

Lidé si prostě neuvědomují, že plocha, na které se rozprostírají dásně, je velká asi jako naše dlaň. Pokud taková velká plocha podléhá chronickému zánětu, který nebolí a pacient o něm často neví, dovolíme si ho nazývat tichým zabijákem. Krvácení dásní prostě není v pořádku a příznaky parodontózy třeba řešit.

Negativní vliv na srdce i rozvoj cukrovky

Uvědomme si, že ústní dutina není izolovaná část organismu. Infekce v ústech zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mozkové mrtvice. Pokud zánět přejde do infekce a léčba se zanedbá, situace může vést až k smrti.

Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětem dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu.

British Dental Journal v jedné ze svých studií uvedl, že zkažené zuby ohrožují naše srdce stejně jako kouření či obezita. Odůvodňují to tím, že krví mohou bakterie přijít až k srdci, ucpat cévy a způsobit zánět srdečního svalu, sraženinu, infarkt nebo mozkovou mrtvici. A to jsou velké zdravotní problémy.

Mezi velmi časté onemocnění pramenící ze zanedbávání ústní dutiny patří endokarditidy, zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, ale i idiopatické záněty kloubů, nízká porodní hmotnost novorozence a obecně zvýšená hladina CRP – proteinu, který nám prozrazuje, že v těle máme zánět.

Sponzorováno

Zuby a vliv na zdraví srdce

Pokud bychom se měli blíže podívat na souvislost mezi zdravím dutiny ústní a naším srdcem, je třeba vzít v úvahu statistiky. Až 91% pacientů s onemocněním srdce trpí krvácivostí dásní. Někteří odborníci také předpokládají, že paradentóza sehrává významnou roli při zvýšení rizika srdečního onemocnění. Teorie říká, že zánět v ústech způsobuje zánět v cévách. Zvedá se v nich tlak, může dojít také k odtržení tukových tkání na stěnách cév a k následnému ucpání.

Zuby, dásně a jejich vliv na těhotenství

Odborníci rovněž hovoří o souvislosti mezi předčasným porodem a paradentózou. Pokud když existuje velké množství faktorů, které ovlivňují předčasné narození plodu, zánět a infekce se ukazují jako jeden z viníků, který se podílí na nedobrém vývoji dítěte v děloze. Souvisí to s hormonálním obrazem, který by si měli dát udělat ženy toužící otěhotnět už jako prevenci.

Před každou operací kontrola stavu ústní dutiny

V dnešní době již nelze popírat propojení ústní dutiny s naším tělem jako celkem. Prevence je proto více než nezbytná. Standardním krokem před absolvováním operace srdce, při celkové výměně kloubu a mnoha jiných částí je odeslání pacienta do ambulance zubního lékaře po potvrzení, respektive vyloučení tzv. fokus – tedy zánětlivých ložisek v dutině ústní, které by mohly při zákroku pacienta ohrozit na životě.

Zdraví našich zubů a dásní se následně promítá do celkového zdraví organismu.

Ústní dutina jako zrcadlo našeho zdraví

To, jak jsme zdraví, umí ústní dutina ukázat také:

Stomatolog dokáže vypozorovat i příznaky některých onemocnění, jako je bulimie, kdy dochází k opakovanému zvracení.

Sponzorováno

Závěr? Zdraví ústní duriny (zubů a dásní) má velký vliv na zdraví našeho těla jako celku.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva