Sponzorováno

Inhalace a zdraví – inhalační roztoky pomáhají léčit 4.87/5 (23)

Inhalace je již osvědčenou tradiční metodou. Přirozeně zvlhčuje a také ošetřuje dýchací cesty.

Inhalace je již osvědčenou tradiční metodou. Přirozeně zvlhčuje a také ošetřuje dýchací cesty.

Hledáte šetrný prostředek, který by pomáhal při léčbě astmatu, zmírňoval alergické potíže a přispíval k rychlejšímu uzdravení? Prostředek, který by se dal použít i preventivně, například proti častým rýmám a dalším onemocněním dýchacích cest? Vyzkoušejte inhalační roztoky! Věnujte se prevenci a šetřete své zdraví i čas. Léčebné účinky inhalačních roztoků jsou známé již několik stovek let a s úspěchem mohou být používány i u dětí a starších lidí. Přírodní inhalační roztoky v sobě spojují výrazné účinky i šetrnost vůči organizmu.

Inhalace zkracuje léčbu a snižuje rizika

Inhalace je již osvědčenou tradiční metodou. Přirozeně zvlhčuje a také ošetřuje dýchací cesty. Ty pak tolik nevysychají a člověk nemá nepříjemný pocit sucha, který doprovází různá onemocnění a který se vyskytuje i při nízké vlhkosti vzduchu nebo v prašném prostředí.

Co je vlastně inhalace?

Jedná se o léčbu pomocí vdechování par minerálních vod, speciálních inhalačních roztoků, popř. aerosolů. K jejich vdechování slouží speciální přístroj – inhalátor, nebo se vdechují páry nahřáté nebo vařící kapaliny. Inhaluje se podle pokynů lékaře (většinou dvakrát až třikrát denně), pro prevenci se doporučuje inhalovat jednou denně.

Inhalační roztoky pro prevenci i léčbu

Inhalačním roztokem mohou být minerální vody, ideální jsou alkalické, např. Luhačovická Vincentka nebo solné roztoky. Jinou možností jsou speciální tekutá léčiva – inhalační soli, kapky nebo inhalační spreje. Alergici, astmatici a všichni, kteří trpí infekcemi dýchacích cest, oceňují jak léčebné, tak preventivní působení inhalačních roztoků.

Pravidelná aplikace inhalačních roztoků účinně přispívá ke:

 • zvýšení obranyschopnosti organizmu
 • zlepšení funkčnosti sliznice dýchacích cest
 • uvolnění nosních dutin
 • snadnějšímu vykašlávání
 • celkovému zvýšení průchodnosti dýchacích cest

Použití inhalačních roztoků je jednoduché, časově nenáročné a přitom vysoce účinné.

Jak používat inhalační roztoky

Inhalátor pomůže s aplikací preventivních i léčebných inhalačních roztoků. Je v něm možno využít jak minerální vody, tak tekutá léčiva. Nevyžaduje žádnou speciální údržbu, základem péče je pouze pravidelné čištění. Inhalační roztoky lze aplikovat přes náustek nebo masku, kterými je inhalátor vybaven.

Sponzorováno

Účinnost inhalace podporuje správná technika, díky které se účinné látky dostanou z inhalačního roztoku do organismu. Správné držení těla a práce s dechem jsou zde nesmírně důležité. S tím, jak inhalaci provádět, pomůže lékař nebo fyzioterapeut.

Inhalování a napařování není totéž

Při problémech s dýcháním a se suchým dráždivým kašlem je vhodné zacílit léčbu na celé dýchací cesty. Inhalační terapie, při které dochází k působení i v okrajových částech dýchacích cest, ani zdaleka není jen o zvlhčování. Rozprašované částice miniaturní velikosti proniknou až do plicních sklípků. Inhalátor má výhodu i v tom, že inhalovaná pára není horká a dítě může s maskou na obličeji například číst knížku nebo dívat televizor. Pokud odmítá mít masku upevněnou přímo na nose a ústech, může ji mít jen zavěšenou na krku a průběžně vdechovat obláčky páry, které z ní vycházejí. Do inhalátoru lze nalít minerální voda určená na inhalování – nejznámější je Vincentka. Lékař k tomu může předepsat i inhalaci roztok (např. Ambroxol), který ředí hleny a umožňuje jejich lepší vykašlávání. V inhalátoru se doporučuje míchat s Vincentkou nebo fyziologickým roztokem.

„Dnes je používání inhalátorů stále rozšířenější. Inhalování je účinnější a příjemnější než napařování nad hrncem s horkou vodou, které se praktikovalo kdysi. Částice aerosolu rozprašované inhalátorem mají výrazně menší velikost ve srovnání s částicemi vodní páry, proto pronikají až do spodních dýchacích cest. Při akutních stavech doporučuji inhalovat třikrát denně po 20 minut,“ říká pediatrička.

„Pokud má pacient spastický nález na průduškách, podáme mu bronchodilatační lék určený k roztažení průdušek a následně jde inhalovat čistou minerálku,“ říká MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař lázní Luhačovice, kde mají dokonce historickou budovu s názvem inhalatorium, sloužící jako lázeňská poliklinika. „Máme ústní i nosní masky, pacient 7-8 minut inhaluje nosem a tentýž čas ústy. Samotná minerálka je mukolytikum a expektorans, ředí hleny a usnadňuje jejich vykašlávání, ale pokud chceme zdůraznit tento účinek, přidáme léčivo ambroxol. Já však v akutním stadiu onemocnění inhalovat nedoporučuji kvůli dráždění dýchacích cest. Kromě toho máme přístroj, který používáme při chronickém zánětu vedlejších dutin nosních Parasinus. Pacient inhaluje minerálku a v určitých momentech, když zmáčkne knoflík, vznikne jakási tlaková vlna a přetlakem se mu dostane velké množství výparů až do vedlejších nosních dutin. Reguluje si to sám.“

A co vy? Jakou máte zkušenost s inhalováním vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Inhalace vincentky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva