Obsah článku
Výtažek z článku o myrhovém oleji
- Myrha byla používána od starověku jako parfém a kadidlo pro léčebné a posvátné účely (při různých obřadech).
- Myrha je přírodní, aromatická, mízovitá pryskyřice (jako žvýkačka), která pochází z malého, trnitého stromu Myrhovník pravý (lat. Commiphora myrrha).
- Je známo, že myrhový esenciální olej v aromaterapii nabízí úlevu od nachlazení, kašle, bronchitidy a ucpaného nosu. Vdechování jeho sedativní vůně povzbuzuje při negativních náladách, podporuje pocit souznění s přírodou a podporuje pocit duchovního probuzení.
- Myrhový olej při použití lokálně, pomáhá vyblednutí nežádoucích skvrn na pokožce, zklidňuje svědění a snižuje příznaky ekzémů u jiných kožních onemocnění. Účinně čistí, zvlhčuje a napíná pokožku, čímž snižuje a zabraňuje dalšímu popraskání.
- Tento olej při použití ve vlasech posiluje kořínky vlasů a snižuje tak vypadávání vlasů. Stimuluje takto i mozek, podporuje bdělost a zvyšuje energii.
- Myrhový olej použitý při masáži posiluje svaly a vyhlazuje pokožku a zároveň podporuje relaxaci. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti zabraňují hromadění toxinů v oběhovém systému.
- Usnadňuje hojení ran tím, že je chrání před infekcí a zklidňuje zánět tkáně. Jeho adstringentní vlastnosti pomáhají předcházet krvácení, čímž zabraňují nadměrné ztrátě krve.
Myrha je červenohnědá sušená míza z trnitého stromu Myrhovník pravý (Commiphora myrrha), který je původem ze severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie. K extrakci myrhového esenciálního oleje se používá proces destilace páry. Myrhový olej který má jantarovou až hnědou barvu a má zemitou vůni.
Myrha se již dlouho používá v tradiční čínské medicíně a ajurvédské medicíně. Vědci nyní testují potenciální využití oleje na různé problémy, včetně bolesti, infekcí a různých kožních vředů.
Zde je několik vědecky podložených přínosů pro zdraví, kterými nám může posloužit myrhový esenciální olej.
1. Zabíjí různé škodlivé bakterie
Starověcí Egypťané používali myrhu a další esenciální oleje k balzamování mumií, protože oleje poskytují nejen příjemnou vůni, ale také značně přispívají k pomalému rozpadu. Vědci nyní vědí, že je to proto, že oleje zabíjejí bakterie a další mikroby, kteří se na rozpadu podílí.
A jdeme v tomto směru i dále (řekněme v biblických dobách), myrha, často v kombinaci s kadidlem, byl spalována v místech uctívání – tato kombinace pomáhala čistit vzduch a pomáhala i předcházet šíření nakažlivých nemocí, včetně těch způsobených bakteriemi. Jedna nedávná studie zjistila, že kombinace myrhy a kadidla snížila počet bakterií ve vzduchu o 68% (zdroj zde). Zajímavé, že?
Předběžný výzkum na zvířatech naznačuje, že myrha může přímo usmrcovat bakterie a stimulovat imunitní systém, aby vytvořil více bílých krvinek, které dále zabíjejí bakterie (zdroj zde).
A ve studiích ve zkumavkách vykázal olej z myrhy silný účinek proti několika infekčním bakteriím, včetně těch, které jsou rezistentní na některé moderní léky (studie zde, a třeba také zde).
A konečně při jedné studii (ve zkumavce) myrhový olej při nízkém stupni naředění (0,1%) usmrtil všechny bakterie Lymské boreliózy, které mohou u některých lidí přetrvávat i po léčbě antibiotiky a nadále způsobovat onemocnění (zdroj zde). Stále je ale zapotřebí více studií, aby se zjistilo, zda myrhový olej může léčit perzistentní Lymské infekce.
2. Může podporovat zdraví ústní dutiny
Vzhledem ke svým antimikrobiálním vlastnostem se myrha tradičně používá k léčbě perorálních infekcí a zánětů. Třeba i některé přírodní ústní vody a zubní pasty obsahují myrhový olej. A co víc, když lidé s Behcetovou chorobou – zánětlivou poruchou – v jedné studii používali pacienti ústní vodu s myrhovým olejem k léčbě bolestivých vředů v ústech (čtyřikrát denně po dobu jednoho týdne), 50% z nich zažilo úplnou úlevu od bolesti a 19% mělo dokonce zkušenost s úplným zahojením vředů v ústech.
Jisté studie také naznačují, že ústní voda obsahující olej z myrhy může také pomoci zánětu dásní, což je zánět dásní kolem zubů v důsledku nahromadění plaku. Pro potvrzení těchto přínosů je však zapotřebí více studií.
Mějte ale také na paměti, že byste nikdy neměli polykat přípravky s myrhovým olejem, protože vysoké dávky myrhy mohou být toxické.
Kromě toho, pokud jste podstoupili nějaký zákrok v ústech (orální chirurgii), je nejlepší vyhnout se ústní vodě s myrhovým olejem během hojení. Jedna studie totiž zjistila, že stehy se mohou rychleji rozpustit, když jsou vystaveny myrhovému oleji.
3. Podporuje zdraví pleti a může pomoci s hojením vředů
Tradiční použití myrhy je při léčbě kožních ran a infekcí. Jedna studie na lidských kožních buňkách zjistila, že směs esenciálních olejů obsahující myrhu pomohla hojit rány (zdroj zde). Další studie dokonce zjistila, že myrhový olej a další esenciální oleje aplikované v lázních pomohly matkám vyléčit rány a poranění, které vznikly při porodů (zdroj zde). V těchto studiích však bylo současně použito více olejů, takže úplně přesné účinky myrhy na hojení ran nejsou úplně jasné.
Studie s 247 různými kombinacemi esenciálních olejů zjistila, že myrhový olej smíchaný s olejem ze santalového dřeva byl zvláště účinný při usmrcování mikrobů, které infikují kožní rány.
Navíc, v jedné studii samotný olej z myrhy inhiboval (zabraňoval) ze 43–61% růstu hub, které způsobují problémy na pokožce (různá kožní onemocnění). Toto byl však výzkum pouze v laboratorních podmínkách. K potvrzení těchto přínosů je nutný výzkum na lidech. Takže, pokud chcete vyzkoušet myrhu pro celkové zdraví vaší pokožky, mnoho přírodních mastí a mýdla ji obsahují – stačí jen hledat. Nebo alternativně můžete také použít zředěný myrhový olej přímo na kůži. To se také často dělá.
4. Bojuje s bolestí a otoky
Bolest – jako bolesti hlavy, bolesti kloubů a bolesti zad – je běžným problémem každého z nás. Olej myrhy obsahuje sloučeniny, které interagují s opioidními receptory a říkají vašemu mozku, že vlastně žádná bolest neexistuje. Myrha také blokuje produkci zánětlivých chemikálií, které mohou vést k otoku a bolesti (zdroj zde).
Na toto téma proběhla jedna studie. Když lidé náchylní k bolestem hlavy užívali doplněk obsahující mimo jiné i myrhu, během šestiměsíční studie se jejich bolest hlavy snížila přibližně o dvě třetiny (odkaz na studii). K potvrzení těchto přínosů je zapotřebí dalšího výzkumu.
Sponzorováno
Můžete si koupit myrhový olej (zředit jej) a další esenciální oleje určené k úlevě od bolesti při aplikaci přímo na bolavé části těla.
5. Může být silný antioxidant
Myrha může být silný antioxidant, tedy látka, která bojuje proti oxidačnímu poškození. Oxidační poškození volnými radikály přispívá k rychlejšímu stárnutí a některým onemocněním. A to nechcete.
Laboratorní studie zjistila, že myrhový olej byl účinnější než vitamin E, silný antioxidant, v boji proti volným radikálům (zdroj zde).
Není známo, zda inhalace myrhového oleje nebo jeho lokální aplikace – což jsou dvě bezpečná použití myrhového oleje pro lidi – pomáhá chránit vaše tělo před oxidačním poškozením. Musíme počkat na studie, zatím se zdá ale velmi slibným.
6. Zabijí některé typy parazitů
Obecně se můžete nakazit parazity z mnoha různých zdrojů, třeba od domácích zvířat, sexuální aktivitou, i z kontaminovaných potravin nebo vody. Dvě relativně běžné parazitární infekce jsou trichomoniáza, pohlavně přenosné onemocnění a Giardia lamblia, střevní infekce.
V předběžné studii byly ženám, které nereagovaly na standardní léčbu trichomoniázy, podáváno perorální léčivo Mirazid, vyrobené z myrhového mýdla a jeho esenciálního oleje. Asi 85% z nich bylo vyléčeno z infekce (zdroj zde). Studie na zvířatech navíc zjistila, že stejné myrhové léčivo účinně léčilo na parazita Giardia lamblia (Lamblie střevní).
Jeden výzkum na lidech také došel k závěru, že tento myrhový lék také může být účinný proti parazitovi Fasciola gigantica, který může způsobit játra a žlučníkové choroby.
I když je zapotřebí více výzkumu, myrha a její olej mohou být užitečné při řešení parazitů, zejména v případech rezistence na léčiva.
7. Další potenciální výhody myrhového oleje
Vědci testují další potenciální využití myrhového oleje a jeho prospěšných sloučenin. Studují se následující aplikace:
Opalovací krém
Jedna studie zjistila, že opalovací krém SPF 15 s přidaným myrhovým olejem byl významně účinnější při blokování ultrafialových paprsků než samotný opalovací krém. Olej z myrhy sám o sobě nebyl tak účinný jako opalovací krém (zdroj zde).
Na rakovinu
Laboratorní studie ukazují, že myrhový olej může pomoci zabít nebo zpomalit růst rakovinných buněk z jater, prostaty, prsu a kůže. Doposud však neproběhly testy na lidech.
Pro zdraví střev
Jedna studie na zvířatech ukazuje, že sloučeniny z myrhy mohou pomoci léčit střevní křeče související se syndromem dráždivého tračníku. Další studie na zvířatech naznačuje, že myrha může pomoci léčit i žaludeční vředy (zdroj zde).
Na plíseň
Laboratorní studie zaznamenaly, že myrhový olej může pomoci zabít některé druhy plísní, včetně Aspergillus niger (Kropidlák černý), která se obvykle ukazuje jako plíseň na vlhkých stěnách, a A. flavus, která způsobuje znehodnocení potravin a kontaminaci plísní.
Použití myrhového oleje je snadné
Olej myrhy může být inhalován, aplikován topicky nebo použit pro ústní péči. Nesmí se spolknout. Zde jsou některé obecné možnosti jeho použití:
Lokální (místní) použití
Vzhledem k riziku podráždění kůže je nejlepší rozmělnit myrhový olej v nosném oleji, jako je jojobový, mandlový, hroznový olej nebo kokosový olej. To také pomáhá zabránit příliš rychlému odpaření myrhového oleje.
Obecně použijte 3–6 kapek esenciálního oleje na 1 lžičku (5 ml) nosného oleje pro dospělé. To se považuje za ředění 2–4%. Pro děti použijte 1 kapku esenciálního oleje na 1 lžičku (5 ml) nosného oleje, což je cca 1% ředění.
Můžete také přidat kapku nebo dva myrhového oleje na neparfemované tělové mléko nebo hydratační krém před použitím na kůži. Někteří lidé přidávají myrhový olej do produktů používaných pro masáž.
Vyhněte se nanášení oleje na citlivé oblasti, včetně očí a vnitřní části uší. Po manipulaci s éterickými oleji si umyjte ruce mýdlovou vodou, aby nedošlo k náhodnému vystavení citlivým oblastem.
Vdechování myrhového oleje
Do difuzoru můžete přidat 3–4 kapky myrhového oleje, aby se olej rozptýlil do okolního vzduchu jako jemná mlha. Pokud nemáte difuzor, můžete jednoduše nakapat několik kapek oleje na tkáň nebo hadřík a pravidelně inhalovat. Nebo přidat několik kapek do horké vody a vdechovat páru – napařovat se.
TIP: Jedním z jednoduchých triků je aplikovat několik kapek myrhového oleje do lepenkové trubice uvnitř role toaletního papíru. Když ho někdo použije, uvolní se trochu vůně.
Zastánci aromaterapie naznačují, že éterické oleje mohou ovlivnit řadu biologických faktorů, včetně srdeční frekvence, hladiny stresu, krevního tlaku, dýchání a imunitních funkcí.
Kombinování myrhového oleje
Zemitá vůně myrhového oleje se dobře mísí s kořeněnými, citrusovými a květinovými esenciálními oleji, jako je kadidlo, citron a levandule.
Kombinace myrhy a kadidla je obzvláště populární – nejen díky jejich vůním, ale také díky jejich synergii či interakci, která přináší ještě větší výhody. Ve studiích se přišlo na to, že míchání myrhy a kadidlového oleje se zlepšuje účinnost proti infekčním bakteriím a jiným mikrobům.
Potenciální rizika myrhového oleje
Stejně jako ostatní éterické oleje, i myrhový olej je velmi koncentrovaný, takže budete potřebovat vždy jen několik kapek najednou. Vyhněte se difuzi tohoto oleje do blízkosti kojenců a malých dětí, protože je nejisté, jak moc vdechnou a jaké množství je u dětí vůbec bezpečné.
Navíc by nikdo neměl polykat olej z myrhy, protože může být toxický. Tak na to pozor.
Někteří lidé by měli být obzvláště opatrní při používání myrhového oleje a někteří se mu musí zcela vyhnout. Mějte to na paměti, pokud se na vás vztahuje některá z následujících podmínek:
- Těhotenství a kojení – Pokud jste těhotná, vyhněte se myrhovému oleji, protože může způsobit kontrakce dělohy a může vyvolat potrat. Pokud kojíte, vyhněte se myrhovému oleji, protože jeho bezpečnost u dětí není známa.
- Léky na ředění krve – Nepoužívejte myrhu, pokud užíváte ředidla na krev, jako je warfarin, protože myrha může snížit jejich účinnost.
- Problémy se srdcem – Velké množství myrhy může ovlivnit tepovou frekvenci, proto používejte olej z myrhy s opatrností, pokud trpíte srdečním onemocněním.
- Cukrovka – Pokud užíváte léky na cukrovku, mějte na paměti, že myrha může snížit hladinu cukru v krvi. Tato kombinace by proto mohla mít za následek příliš nízkou hladinu cukru v krvi.
- Operace – Myrha může ovlivňovat kontrolu hladiny cukru v krvi během a po operaci. Přerušte používání přípravků s myrhovým olejem dva týdny před operací nebo podle pokynů svého lékaře.
Na co pamatujte? Vzhledem k nedostatku vědeckých poznatků o údajných zdravotních přínosech myrhového esenciálního oleje nelze v současné době doporučit jako standardní léčbu jakéhokoli stavu. Máte-li zájem o použití myrhového oleje pro zdravotní účely, poraďte se se svým lékařem ještě před zahájením léčby. Samostatná léčba a vyhýbání se nebo oddálení standardní péče může mít vážné následky.
Sponzorováno
A co vy? Znáte tento silný olej? A používáte ho? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co s dále přečíst o esenciálních olejích?
- Esenciální oleje a jejich možná nebezpečí
- Jak správně používat esenciální oleje?
- Esenciální olej Myrha (Commiphora myrha) – účinky, vlastnosti a kontraindikace
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články