Sponzorováno

Jak nepřibrat na dovolené? Máme pro vás TOP rady 4.79/5 (14)

Jak se vyhnout přibrání kil na dovolené? Máme pro vás několik tipů.

Jak se vyhnout přibrání kil na dovolené? Máme pro vás několik tipů.

Dob dovolených je tady. Pokud si ji chcete užít a chcete být krásní, je třeba řešit opálení, ochranu kůže, ale třeba i svou váhu. A na tu se zaměříme aktuálně. Pokud máte v plánu letní letí dovolenou a bojíte se toho, že na ní budete přibírat, tak se s námi podívejte na několik konkrétních tipů, jak se nebát toho, že za týden budete těžší hned o několik kilogramů. Jdeme na to.

Hlídejte se & jezte kvalitně, ne šmuky

Je jasné, že pokud máte k dispozici takzvané all inclusive stravování, je pro vás konkrétních lákadel více než dost. Když vidíte, kolik jídla je zde k dispozici – a to i pro vás, tak mnohdy neodoláte. My však doporučujeme se hlídat. Myslete na to, že podobné hody budou k dispozici každý den, a tak během toho prvního rozhodně nemusíte sníst vše, co se nabízí. A to platí ve všech třech případech, jako je snídaně, oběd nebo večeře.

Nebo se zaměřte na kvalitní jídlo. Odolejte sladkému, to je naprd. Dejte si kvalitní libové maso, zeleninu, ovoce. Pijte čistou vodu. Na dovolené ideálně balenou. Vyhněte se alkoholu a sladkému.

Jezte pomalu

I tuto obecnou radu doporučujeme dodržovat. Je dokázáno, že když jíte pomaleji, rozhodně se do vás vejde méně jídla, než když hltáte. Je to proto, že žaludek má čas vyslat do mozku signál, že je již nasycený a další jídlo nechce. K tomu při hltání rozhodně nedojde. V době, kdy váš žaludek vyšle do mozku signál o nasycenosti, tož dochází k tomu, že jste přejedení a vaše tělo má jídla více, než by potřebovalo.

Dejte si malé porce

Když si naberete na talíř všechno, co uvidíte, budete nejenom dělat ostudu ale také si můžete být jisti tím, že se to na vaší postavě podepíše už za několik dní. Proto si dávejte spíše malé porce. Ideální je, když je také rozdělíte na jednotlivé chody. To se váže i k tomu, že budete jíst mnohem pomaleji, než když budete mít všechno na jednom talíři. Naučte se jíst méně a pamatujte si, že večeře by měla být rozdělena na tři fáze, a to:

 • Předkrm
 • Hlavní jídlo
 • Dezert

TIP: Berte si na dovolené na jídlo malé talíře. Proč? Je dokázáno, že méně sníte. Na menší talíře si dáte méně jídla. Jíte pomaleji. A méně toho sníte. Takže si nabírejte jídlo na menší talíře.

Myslete na zeleninu, zaměřte se na ni

I když se nedokážete ovládnout a budete si plnit talíře, dá se to udělat tak, aby to na vaši postavu nemělo nijak velký zásadní vliv. Stačí se jenom zaměřit na to, co vše na talíři budete mít. Jako přílohu k masu totiž nemusíte voli vždy jenom hranolky, nebo jiné nezdravé potraviny. Místo nich si dejte zeleninu. Různých salátů a klasických zeleninových příloh obvykle najdete v nabídce více než dost. A jelikož zelenina má doslova minimální kalorickou hodnotu, máte zde výhodu v tom, že určitě nijak výrazně nepřiberete. Navíc zelenina se také celkem dobře tráví, a tak se není třeba obávat, že vás oběd vyřadí na pár hodin z provozu.

Hýbejte se

Je jasné, že na dovolenou si jedete primárně odpočinout a tak nechcete celý den trávit pohybem. Pokud ale nechcete, aby se váš pobyt změnil v něco, po čem přiberete několik kilogramů, rozhodně doporučíme na pohyb nezapomínat. Není to přitom nic složitého, jelikož dopřát si dostatek pohybu na dovolené lze celkem snadno. Stačí si jít každý den na chvíli zaplavat do moře, nebo můžete vyrazit na večerní procházku po městě. Jedná se o aktivitu zcela běžnou, při které nějaké ty kalorie spálíte a tak se vám povede udržet krásu vaší postavy takovou, jakou chcete.

Sponzorováno

Pijte vodu

All inclusive stravování je spojeno také s tím, že máte každý den jak neomezeně jídla, tak máte i neomezeně nápojů. A i na ty je v vhodné se zaměřit. Pamatujte na to, že mnoho cukru mají limonády, džusy, ale třeba i alkoholické nápoje. To asi ale víte. Proto se držte osvědčeného nápoje, kterým je čistá voda. Ta je nejlepší. Tu pijte po celý den. Jak proto, že kaloricky je na tom nejlépe, tak i proto že velmi dobře hydratuje. Dát si skleničku vína nebo piva samozřejmě můžete také, ale nejlépe až večer, po dobrém jídle. A jen skleničku. Ta ničemu v zásadě neublíží.

Jezte kvalitně

Určitě je i na dovolené dobré myslet na to, abyste jedli kvalitně. Když už si vybíráte, je vhodné zaměřit se hlavně na potraviny, které mají dobrou výživovou hodnotu. Nemusí to být vždy jenom ovoce a zelenina, jelikož dobrou volbou je také kvalitní a libové maso, mléčné výrobky, stejně jako nelze zapomínat třeba ani na mořské i sladkovodní ryby. Hlavně ryb si užijte, pokud se pohybujete v přímořských oblastech. Ryby zde mají zpravidla čerstvé – jsou plné živin a zdravých látek.

Zaměřte se hlavně na příjem bílkovin (proteinu). Právě protein může pomoci udržet zdravou váhu, protože vysoko-bílkovinné diety jsou spojeny s větší sytostí. A jako další bonus jsou bílkoviny důležité pro zdravý růst svalů. Dejte si libovou krůtu, pečené kuře nebo alternativy jako je quinoa, čočka nebo fazole.

Co naopak nedoporučujeme, to jsou jakákoliv jídla, se kterými je spojená nezdravá příprava, jídla kterou jsou tučná, nebo ve kterých najdete mnoho soli. Nic z toho není ideální. A jelikož výběr je při all inclusive stravování opravdu velký, dá se říci že s výběrem toho pravého nebudete mít zase až tak velký problém. Jste na dovolené, tak ji pojměte jako změnu k lepšímu. Nyní si můžete jídlo vybírat. Tak vybírejte to nejlepší po vaše zdraví. Užívejte si, že jídlo nemusíte dlouze připravovat. K tomu přidejte nějakou tu aktivitu, která na dovolenou prostě patří (plavání, procházky, výlety, čtyřkolky, aquapark a podobně) a kila poletí pěkně dolů, uvidíte.

Jezte hlavně čerstvé

Vaše letní dovolená je ideální příležitostí jíst čerstvé, zdravé produkty. Nebojte se vyzkoušet více neobvyklých ryb, jako jsou krab, humr, slávky, ústřice, krevety, langustu, čerstvé sardinky, mečouna nebo parmici.

Olejové ryby – jako jsou sardinky, čerstvý tuňák, losos a makrely – jsou pro vás obzvlášť dobré, protože jsou bohaté na omega-3, udržují pokožku hydratovanou a podporují zdravé trávení a také úbytek hmotnosti. Takže využijte toho, že máte dovolenou a zaměřte se na čerstvé potraviny – ryby, ovoce i zeleninu.

Nejezte sacharidy po 18 hodině večer

Pozdější konzumace potravin na dovolené je docela běžná. Zkuste ale po 18 hodině nejíst sacharidy, nejezte tedy večer pečivo, přílohy, sladkosti a sladké pití. Spíš si dejte tu rybu nebo salát.

Naše finální doporučení zní jednoduše. U jídla přemýšlejte. Jestliže se i doma stravujete spíše zdravě, nemusíte se bát toho, že byste to nezvládli ani na dovolené. Jídla je zde sice o poznání více, ale vybrat to správné není velký problém. Hlavně nehladovět.

Co si ještě o dovolené z pohledu zdraví ještě přečíst?

VIDEO: Jak nepřibrat na dovolené

VIDEO: Jak nepřibrat na dovolené (Ing. Martin Škába)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva