Sponzorováno

Schistosomóza (Schistosomiáza) – příznaky, příčiny a léčba 4.76/5 (29)

Schistosomóza, také známá jako bilharzióza či schistosomiáza, je onemocnění způsobené parazitárními červy.

Schistosomóza, také známá jako bilharzióza či schistosomiáza, je onemocnění způsobené parazitárními červy.

Schistosomóza, také známá jako bilharzióza či schistosomiáza, je onemocnění způsobené parazitárními červy. Infekce červy Schistosoma mansoni (krevnička střevní), Schistosoma haematobium (krevnička močová) a Schistosoma japonicum (krevnička jaterní) způsobuje toto onemocnění u lidí.

Jak můžete dostat schistosomózu?

Infekce nastane, když vaše pokožka přichází do kontaktu s kontaminovanou sladkou vodou, v níž žijí určité druhy hlemýžďů, které jsou nosiči schistozomů (schistozomy – krevničky).

Čerstvá voda se kontaminuje vejci schistozomů, když infikovaní lidé močí nebo vylučují ve vodě. Parazité rostou a rozvíjejí se uvnitř hlemýžďů. Parazit pak opouští hlemýždě ​​a vstoupí do vody, kde může přežít asi 48 hodin. Parazité mohou proniknout do pokožky osob, které se brodí, plavou, koupou nebo myjí v kontaminované vodě. Během několika týdnů rostou červi uvnitř krevních cév a produkují vajíčka. Některá z těchto vajec cestují do močového měchýře nebo střev a přecházejí do moči nebo stolice.

Jaké jsou příznaky schistosomózy?

Během několika dnů po infikování se může vyvinout vyrážka nebo svědivá kůže. Horečka, zimnice, kašel a svalové bolesti mohou začít během 1-2 měsíců od infekce. Většina lidí nemá v rané fázi infekce žádné příznaky.

Vejce cestují do jater nebo přecházejí do střeva nebo močového měchýře. Vzácně se vejce nacházejí v mozku nebo míše a mohou způsobit záchvaty, paralýzu nebo zánět míchy. U lidí, kteří jsou opakovaně infikováni po mnoho let, může parazit poškodit játra, střeva, plíce a močový měchýř.

Sponzorováno

Příznaky schistosomózy jsou způsobeny reakcí těla na vejce, které jsou produkovaná červy.

Jak je diagnostikována schistosomóza?

Lékař vás může požádat o poskytnutí vzorků stolice nebo moči, aby zjistil, zda máte parazity. Je k dispozici krevní test. Pro přesné výsledky musíte počkat 6-8 týdnů po posledním vystavení kontaminované vodě před odebráním vzorku krve.

Jaká na léčba schistosomózy?

Pro léčbu schistosomózy jsou k dispozici bezpečné a účinné léky. Budete užívat pilulky, které budete užívat 1-2 dny.

Jste v nebezpečí?

Pokud žijete nebo cestujete do oblastí, kde se vyskytuje schistosomóza a vaše pokožka přichází do kontaktu s čerstvou vodou z kanálů, řek, potoků nebo jezer, hrozí vám schistosomóza.

V jakých oblastech světa dochází k nákaze schistosomózou?

Sponzorováno

Jsou to zejména tyto země:

  • Afrika: jižní Afrika, subsaharská Afrika, jezero Malawi, údolí řeky Nil v Egyptě
  • Jižní Amerika: včetně Brazílie, Surinamu, Venezuely
  • Karibik: Antigua, Dominikánská republika, Guadeloupe, Martinik, Montserrat, Svatá Lucie (zde je riziko nízké)
  • Blízký východ: Írán, Irák, Saúdská Arábie, Sýrská arabská republika, Jemen
  • Jižní Čína
  • Jihovýchodní Asie: Filipíny, Laos, Kambodža, Japonsko, centrální Indonésie, Delta Mekongu

Jak mohu zabránit schistosomióze? Její prevence

  • Při pobytu v zemích, kde se vyskytuje schistosomiáza, se vyhněte koupání nebo brodění v sladké vodě. Koupání v oceánu a v chlorovaných bazénech je z tohoto pohledu obecně považováno za bezpečné.
  • Pijte bezpečnou vodu. Protože neexistuje žádný způsob, jak zajistit, aby voda přicházející přímo z kanálů, jezer, řek, potoků nebo pramenů byla bezpečná, měli byste vodu buď vařit nebo předtím, než ji budete pít, nějak vodu filtrovat. Vroucí voda po dobu nejméně 1 minuty zabije všechny škodlivé parazity, bakterie nebo přítomné viry. Jódová léčba sama NEZARUČUJE, že voda je bezpečná a neobsahuje všechny parazity.
  • Voda na koupání by měla být přehřáta alespoň po dobu 5 minut při teplotě 70 °C.
  • Důrazné vysušení ručníkem po náhodném, velmi krátkém vystavení vodě může pomoci zabránit průniku parazita do pokožky.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva