Sponzorováno

Pozor na to, léto může znepříjemnit i zmrzlina či led 4.78/5 (9)

Pozor na to, léto může znepříjemnit i zmrzlina či ledStravování během letních měsíců má určité zvláštnosti, které vyplývají ze specifik léta, stravu jim je třeba přizpůsobit. Mezi specifika patří nejvyšší teploty vzduchu v roce, relativně nízká vlhkost vzduchu či častější konzumace epidemiologicky rizikových potravin, jako je například zmrzlina.

Tyto faktory představují určitou zátěž zejména na kardiovaskulární i na gastro systém i u zdravých lidí, proto je třeba při stravování zohlednit. „Hlavní důraz je třeba v letních měsících klást na správný pitný režim a lehčí stravu s nižší energetickou hodnotou či vyšší stravitelností“ vyzývá zdravotní zařízení v Praze 10.

Pitný režim a manipulace s potravinami

Denně člověk ztrácí pocením, močí, stolicí a dýcháním přibližně tři litry vody z organismu, kterou je třeba doplnit. To je možné dosáhnout správným pitným režimem.

Během léta třeba ve zvýšené míře dbát i na dodržování hygienických zásad při přípravě, skladování či manipulaci s potravinami a jídly. Týká se to domácností i zařízení společného stravování.

Dodržováním těchto zásad se podle odborníků na potraviny snižuje riziko kontaminace mikroorganismy a následně riziko onemocnění. Důležité to je především v případě tzv. epidemiologicky rizikových potravin, jako je například kojenecká a dětská výživa, lahůdky, cukrářské výrobky či zmrzlina.

Sponzorováno

Pozor na led v exotických destinacích

Léto je obdobím, kdy cestuje mnoho lidí na dovolené do jižních přímořských a exotických destinací. Proto je důležité i v tomto případě dodržovat z hlediska prevence gastroenterologických onemocnění a prevence onemocnění z potravin určité zásady.

Rekreanti by se měli vyhýbat alespoň ze začátku syrové zelenině, salátům a ovoci, které nelze oloupat. Je vhodné jíst jen ovoce a zeleninu ve slupce po jejím umytí a očištění. Pít by měli jen pitnou vodu a ne ledajakou vodu z jiných zdrojů.

„Před vycestováním by si měli rekreanti zjistit, zda je v dané zemi pitná voda, a pokud ne, neměli by ji používat k pití, vaření ani na mytí zubů. Pro tyto účely existuje balená voda“ uvádí Úřad veřejného zdravotnictví ČR. Týká se to i ledu do nápojů, který je zřejmě vyroben z místní vody. Úřad proto doporučuje dávat si ho do nápojů pouze pokud je jistota, z jaké vody je vyroben. Riziková může být také konzumace masných či vaječných pokrmů, které nejsou dostatečně tepelně upravené.

Sponzorováno

Nedoporučuje se také konzumovat příliš odlišná jídla od naší stravy, protože mohou způsobit zažívací potíže a také konzumaci jídel připravovaných na místních tržištích či ve vývařovnách. Úroveň hygieny přípravy pokrmů bývá v takových případech nižší. Lidé by měli zvážit i příjem pikantních jídel, které mohou rovněž nepříznivě působit na trávicí systém.

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva