Sponzorováno

Dovolená a vaše zdraví – jak si nepokazit dovolenou? Zatím bez hodnocení.

 Zima je pro mnoho z nás obdobím, které je příliš neláká. Tedy kromě těch, kdo milují zimní sporty a tráví tak pravidelné dny na horách. Pokud toto není právě váš styl života, jelikož máte raději teplo, není nic jednoduššího, než za ním vyrazit. Hitem posledních let je exotická dovolená. Ta láká stále více, a to hlavně z důvodů, jako jsou:

  • Klesající ceny
  • Vzrůstající nabídka lokalit
  • Bohatý výběr termínů

Pokud toužíte po tom, aby taková dovolená byla spojena skutečně výhradně jenom s pohodou, podívejte se na naše tipy, jak před ní, ale i během ní myslet na své zdraví.

Pročítejte informace i doporučení ministerstva

Je na několik desítek destinací, kam vás může exotická dovolená zavést. Proto je dobré ujasnit si několik oblastí, které by vás lákaly nejvíce. Jakmile si jste jisti, kam pojedete, stačí jenom sledovat aktuální zprávy, které se dané oblasti týkají. Může jít třeba o zdravotní rizika, politické problémy, stejně jako může jít i o vaši bezpečnost. Dále doporučujeme sledovat i informace na webu, který provozuje Ministerstvo zahraničí. To pravidelně aktualizuje informace a samozřejmě také doporučení, která jsou s cestou to všech oblastí světa spojena.

Informujte se na nutnost očkování

Jiný kraj může být spojený i s jinými nemocemi. Třeba i takovými, které u nás byly nejenom vymýceny, ale které se u nás ani neobjevují. Jinak tomu může být v exotických destinacích, kde je třeba stavět právě zdraví na první místo. I proto je třeba přemýšlet nad konkrétním očkováním, v tom, jaké může být potřeba, vám může poradit opět web ministerstva. Zde se tak setkáte jak s informacemi o tom, jaké očkování by pro vás mělo být základem, tak i informace o tom, které je jenom doporučováno.

Určitě je třeba myslet i na to, kam konkrétně se chcete podívat. Je jasné, že jiné nezbytnosti budou ve velkých turistických hotelových resortech a jinak tomu bude v případě, kdy budete cestovat na vlastní pěst v místech, kde žijí jenom místní.

Nezapomeňte na pojistnou ochranu

I ta souvisí s vaším zdravím. Už v samotném úvodu je dobré zjistit si, jaké jsou dobré nemocnice a kliniky. V tom vám může pomoci i pojišťovna, u které si pojistku sjednáváte. Jedná se o takzvané cestovní pojištění. I když není povinné, je určitě doporučeno. Aktuální praxí je to, že vám může postačit i to tuzemské. Ale pouze v takové výši, kolik stojí zákrok u nás. Pokud je v zahraničí dražší, musíte ho doplatit. A toto umí eliminovat cestovní pojištění, které může být spojeno s hrazením výdajů, které se týkají:

Sponzorováno

  • Běžného ošetření zranění, nebo nemoci
  • Operací a jiných náročnějších zákroků
  • Medikací, popřípadě nezbytných transportů

Buďte připraveni na cokoliv

Samozřejmě vy své tělo znáte nejvíce, a měla byste vědět, co vám nedělá dobře. S tím souvisí nutnost zabalit si řadu léků již do vašeho zavazadla. Pokud se podíváme na to, co by v něm nemělo zaručeně chybět, nesmíme zapomínat třeba na léky proti bolesti, stejně jako léky na nevolnost. Chybět by neměl ani lék na průjem, jelikož ten není v exotických destinacích nic neobvyklého.

Nezapomeňte ani na léky spojení třeba s bolestí krku, nebo s nachlazením. Problém totiž může způsobit třeba i obyčejná klimatizace v letadle.

V exotických lokalitách nemusí být výjimkou ani otravný nebo dotěrný hmyz. I když řadu přípravků můžete koupit na místě, je lepší, pokud přijedete již vybaveni. Základem by měly být kvalitní repelenty a insekticidy. Samozřejmě nejenom proto, že hmyz jako takový je celkem nepříjemný, ale také proto, že jeho kousnutí může přinést několik zdravotních rizik. Je tedy dobré tomu předcházet tímto způsobem.

Buďte na bezpečných místech

Pokud se považujete za nováčka v oblasti cestování, je určitě dobré zdržovat se jenom na bezpečných místech. A to jak v rámci měst, tak v rámci přírody, kde hrozí také řada zdravotních rizik. Pozor dejte i na pití, které pijete, stejně jako na potraviny, které jíte. Opět platí, že v hotelových rezortech se většinou není čeho obávat, u jídla na ulici už to tak jisté být nemusí. A byla by škoda trávit část své dovolené v lepším případě na pokoji nebo toaletě, v horším případě v nemocnici, nebo na klinice.

A co vy? Jak bezpečně cestujete vy? Napište nám do komentářů pod článkem.

O aktivní dovolené si také přečtěte

VIDEO: Užitečné informace při cestách do zahraničí

VIDEO: Nepodceňujte očkování před cestou do zahraničí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva