Sponzorováno

Jak a proč cvičit na dovolené? Nevypadněte ze cviku 4.83/5 (6)

Jak a proč cvičit na dovolené? Nevypadněte ze cvikuÚtěk z pracovní nebo školní reality je dobrý pro duši. Ovšem ani na dovolené se nevzdávejte pohybu. I dovolená opravdu může být ideální čas na cvičení. Osvobozením se od každodenní rutiny otevíráte svou mysl novým způsobům, jak se hýbat, jak se bavit a jak udržovat své tělo v kondici. Jste na dovolené, užijte si relax, pohodu a trošku se hýbejte.

Jaké cvičení můžete zařadit do aktivit na dovolené? V tomto článku se na tyto aktivity podíváme.

Kardio cvičení na dovolené

Cvičení nemusí být jen dřina. Můžete si ho užít. A dovolená je nejlepší místo pro takovou aktivitu, která je zároveň zážitek. Mezi nejlepší typy kardio cvičení, které se dají dělat na dovolené, patří:

Chůze na pláži

Že chůze není cvičení? Ale je! Třeba jedinec s hmotností 80 kg spálí za hodinu chůze rychlostí 5 km/h přibližně 335 kcal. A pochopte, že zde chodíte v mělkém písku.

Chůze v měkkém písku je doslova zabijácké cvičení a spaluje více kalorií než chůze po zpevněném povrchu. Někteří odborníci naznačují, že při chůzi v měkkém písku můžete spálit dvakrát tolik kalorií. Zkuste jít takto pá kilometrů po písku. Budete překvapeni, jak je to těžké. Choďte brzy ráno nebo pak večer, jinak je písek hodně rozpálený (v závislosti na tom, kde jste na dovolené, samozřejmě).

Plážový volejbal

Můžete spálit více než 150 kalorií za hodinu, v závislosti na tom, jak intenzivně hrajete, a je to skvělý způsob, jak se při této kardio zábavě setkat s ostatními lidmi na pláži. Poznáte nové lidi, hýbete se. Super aktivita!

Surfování, plavání a šnorchlování

Surfing je pekelný trénink celého těla, který vyzve každý sval v těle. Dokonce i když jen vyrazíte na vlny, stojíte na surfu a spadnete, budete mít skvělý trénink. Šnorchlování je trochu příjemnější, ale můžete přidat intenzitu tím, že budete plavat. Pokud jste na pláži, která nemá velké vlny, dejte si šnorchl a několik minut plavte rychle do moře a zpět, aby se vám rozhýbala krev. Neplavte moc daleko, ať se zvládnete vrátit zpět. Dovolená u moře je prostě pro tyto aktivity ve vodě ideální.

Jízdy na kole

Dlouhé jízdy na kole jsou skvělým způsobem, jak lépe poznat danou oblast. Uvidíte krásná zákoutí při cvičení s nízkou až střední intenzitou. A to je přeci skvělé! Pokud si uděláte čas a půjdete na kolo na celý den, spálíte kalorie, aniž byste o tom vůbec nějak přemýšleli.

Turistika

Kdykoli ke svým procházkám přidáte výstup do vyšších nadmořských výšek, spálíte více kalorií. Pokud nosíte batoh, tím lépe, spálíte ještě více kalorií. To vše při užívání si krás přírody. Zeptejte se svého hostitele (třeba na hotelové recepci, nebo majitele apartmánu) na nejlepší turistické destinace v okolí.

Golf

Že je golf sportem pro obtloustlé starší pány? Vůbec ne!

Golf může být poctivým cvičením a tréninkem, pokud nejezdíte na vozíku a nepijete pivo na každé jamce. Pokud však chcete spálit více kalorií, choďte po hřišti pěšky. Spálíte kolem 200-300 kalorií za hodinu.

Tenis

Stejně jako golf, může být tenis snadný nebo akční – bude takový, jaký si ho uděláte. Běhání za míčkem a trénink úderů, jako byste byli Serena Williamsová nebo Rafa Nadal, vám poskytne opravdu perfektní a náročné cvičení a spálí až 400 kalorií na osobu.

Nakupování

Dobře, nakupování možná není aktivita s tou nejvyšší intenzitou, ale za správných okolností to může být velmi dobrý kardio trénink. Pokud je vaší oblíbenou aktivitou nakupování, zapojte do ní svižnou a rychlou chůzí, chůzi po schodech a vyhýbejte se tučným pokrmům. Dejte si limit na útratu a co nejvíce toho obejděte. Večer zjistíte, že jste ušli třeba 20 000 kroků, a ani jste si toho nevšimli.

Sponzorováno

Paddle boarding

Tak paddle boarding rozhodně zkuste. Jedná se vlastně o takové velké surfovací prkno (paddle board), na kterém sedíte nebo stojíte a pádlujete. Je to zábava a navíc tím posílíte celé tělo, hlavně svaly zad a ramen.

Vyhledávejte dobrodružné aktivity

Pronajměte si kolo, kajak nebo surf. Zkuste zip line, lezení po menší skále (s jištěním). Vyzkoušejte na dovolené něco nového, proto tam přeci jezdíte, ne? U takových aktivit rovnou spálíte pár kalorií, a to je přeci skvělé.

Jděte si zaběhat

Nemusíte běžet daleko, ani jako maratonec. Prostě si zaběhejte na pláži nebo po pobřeží. Je to perfektní kardio a navíc lépe poznáte okolí. Vyberte si nějakou pěknou, bezpečnou a přehlednou cestu. To poslední co chcete, je na dovolené řešit vyvrtnutý kotník. Ale takový běh při západu slunce na pláži, nezní to parádně?

Co se stane, když nebudete na dovolené vůbec cvičit

Pokud se rozhodnete využít dovolenou k úplnému odpočinku od cvičení, možná vás zajímá, co se stane s vaším tělem. Jak dlouho můžete být bez cvičení, než ztratíte kondici? Jak rychle ztrácíte vytrvalost a / nebo svaly, závisí hlavně na vaší genetice, aktuální stavu, na tom, jak často cvičíte. Níže uvádíme několik obecných informací:

 • Aerobní síla může klesnout o 5–10 procent za tři týdny.
 • Po zhruba dvou měsících nečinnosti by všechny vaše zisky mohly být z 90% pryč.
 • Čím jste aktuálně v lepší kondici, tím rychleji kondici ztrácíte, což se nezdá férové, že? Ale je to tak.
 • Máte tendenci ztrácet aerobní kapacitu rychleji než svalovou sílu. Svaly jsou v tomto směru odolné a existuje něco jako svalovou paměť – svaly si uchovávají vzpomínku na všechna cvičení, která jste provedli.

Pokud si vezmete týden volna, pravděpodobně nepocítíte velký rozdíl, ale může být těžší se vrátit na předchozí úroveň. Hledání způsobů, jak zůstat co nejaktivnější, vás udrží v kondici, pomůže vám vyhnout se přírůstku hmotnosti a usnadní vám přechod zpět do reálného života.

Takže dovolenou si užijte, ale hledejte i ty aktivity, při kterých se budete hýbat. Dovolená nemusí být jen o vylehávání na pláži.

Co jíst, když jste na dovolené?

Jídlo na dovolené je tak trochu kapitola sama pro sebe. Ale pojďme si říct pár základních bodů, jak se na dovolené chovat, pokud jde o jídlo.

Vynechejte jídlo strategicky

Když vynecháte snídani, znamená to, že mohu sníst o něco větší oběd a dát si k večeři drink navíc a stále splníte svůj denní příjem kalorií. Pokud jdete někam na delší túru, nemusíte obědvat. Ale zato si dopřejte vydatnou snídani. A večer to s drinky nepřehánějte.

Připravte se na špatné jídlo

U někoho dovolená znamená, že si vyhodí s kopýtka. S jídlem se neomezuje, pak je to ale vidět na váze. Zkuste se připravit na špatné jídlo tím, že celý den budete jíst zdravě. Na oběd bílkoviny a zeleninu, ráno miska ovoce – a večer si prostě dejte něco většího.

Nikdy nejezte 2 špatná jídla za sebou

Dejte si velké pravidlo – nikdy dvě špatná jídla v řadě. Pokud tedy jíte špatný oběd, pokračujte zdravou večeří. Snědli jste příliš mnoho pizzy na večeři? Ok, může být. Ale na oplátku si udělejte snídani zdravou.

Myslete na svačinky

Když jdete na túru a čeká vás mnoho kilometrů v nohách, myslete na zdravou svačinku, která vám dodá energii. Třeba proteinové tyčinky jsou super.

Sponzorováno

A co vy? Jak se na dovolené chováte vy ohledně pohybu a jídla? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o aktivitě na dovolené přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva