Sponzorováno

10 tipů pro úlevu unavených oči od počítače 4.87/5 (15)

Jak a unavené oči od počítače?

Jak a unavené oči od počítače?

Zdá se, že v dnešní době každý z nás zírá na obrazovku počítače, telefonu nebo jiného digitálního zařízení. Způsobuje rozšířený problém zvaný digitální únava očí.

Mezi příznaky digitální únavy očí patří:

  • Únava očí a nepohodlí
  • Suché oči
  • Bolesti hlavy
  • Rozmazané vidění
  • Červené oči
  • Cukání očí
  • Bolest krku a ramen

Výzkum ukázal, že 59 % lidí, kteří běžně používají počítače a digitální zařízení, pociťuje příznaky digitální únavy očí (známé také jako počítačová únava očí nebo syndrom počítačového vidění).

Zde je 10 jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste snížili riziko namáhání očí a symptomy, které s tím souvisí:

1. Jděte k lékaři, aby vám udělal komplexní oční vyšetření

Každoroční komplexní oční vyšetření je nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat pro prevenci nebo léčbu problémů s počítačovým viděním. Během vyšetření nezapomeňte svému očnímu lékaři sdělit, jak často používáte počítač a digitální zařízení v práci a doma.

Změřte, jak daleko jsou vaše oči od obrazovky, když sedíte u počítače, a přineste tyto informace na vyšetření, aby váš oční lékař mohl otestovat vaše oči v dané konkrétní pracovní vzdálenosti.

2. Používejte správné osvětlení

Namáhání očí je často způsobeno nadměrně jasným světlem buď z venkovního slunečního světla procházejícího oknem, nebo z ostrého vnitřního osvětlení.

Když používáte počítač, vaše okolní osvětlení by mělo být asi o polovinu jasnější než to, které se obvykle vyskytuje ve většině kanceláří.

Odstraňte přímé venkovní světlo uzavřením závěsů, rolet nebo žaluzií. Snižte osvětlení interiéru použitím menšího počtu žárovek nebo zářivek nebo použijte žárovky a trubice s nižší intenzitou.

Pokud je to možné, umístěte obrazovku počítače tak, aby okna byla na straně, nikoli před nebo za ní.

Mnoho uživatelů počítačů zjišťuje, že se jejich oči cítí lépe, když nepracují na počítači pod stropními zářivkami. Pokud je to možné, vypněte stropní zářivky ve vaší kanceláři a použijte místo nich stojací lampy, které poskytují nepřímé „měkké bílé“ LED osvětlení.

Někdy může být přechod na „celospektrální“ zářivkové osvětlení, které se více blíží světelnému spektru vyzařovanému slunečním světlem, pro práci s počítačem pohodlnější než běžné zářivky. Ale i celospektrální osvětlení může způsobit nepohodlí, pokud je příliš jasné.

Pokud vás obtěžuje vaše osvětlení, zkuste snížit počet zářivek instalovaných nad pracovním prostorem vašeho počítače.

3. Minimalizujte odlesky

Odlesky od světla odrážejícího se od stěn a povrchů, stejně jako odrazy na obrazovce počítače, mohou také způsobit únavu očí počítače. Zvažte instalaci antireflexní obrazovky na váš displej a pokud je to možné, vymalujte jasně bílé stěny tmavší barvou s matným povrchem.

Pokud nosíte brýle, zvažte nákup čoček s antireflexní (AR) vrstvou. AR vrstva snižuje odlesky tím, že minimalizuje množství světla odrážejícího se od předního a zadního povrchu čoček vašich brýlí.

4. Upgradujte svůj monitor

Pokud jste tak ještě neučinili, vyměňte svůj starý trubicový monitor (nazývaný CRT) za obrazovku s plochým panelem LED (dioda vyzařující světlo) s antireflexním povrchem.

Staromódní CRT obrazovky mohou způsobit znatelné „blikání“ obrazu, což je hlavní příčinou únavy očí počítače. I když je toto blikání nepostřehnutelné, stále může přispívat k namáhání očí a únavě při práci s počítačem.

Abyste zmírnili únavu očí, ujistěte se, že používáte dobré osvětlení a seďte ve správné vzdálenosti od obrazovky počítače.

Komplikace způsobené blikáním jsou ještě pravděpodobnější, pokud je obnovovací frekvence monitoru nižší než 75 hertzů (Hz). Pokud musíte v práci používat CRT, upravte nastavení zobrazení na nejvyšší možnou obnovovací frekvenci. Dnes se už snad nikde v práci s CRT monitorem nepotkáte, ale pokud ano, hned oznamte, že ho chcete vyměnit.

Při výběru nového plochého displeje vyberte obrazovku s nejvyšším možným rozlišením. Rozlišení souvisí s „roztečí bodů“ displeje. Obecně platí, že displeje s nižším roztečí bodů mají ostřejší obraz. Vyberte displej s roztečí bodů 0,28 mm nebo menší.

Volte také poměrně velký displej. Pro stolní počítač vyberte displej s úhlopříčkou alespoň 19 palců.

5. Upravte nastavení zobrazení počítače

Úprava nastavení zobrazení vašeho počítače může pomoci snížit únavu očí a vaši celkovou únavu. Obecně jsou tyto úpravy fajn:

Jas: Upravte jas displeje tak, aby byl přibližně stejný jako jas okolí. Jako test se podívejte na bílé pozadí této webové stránky. Pokud to vypadá jako zdroj světla, je to příliš jasné. Pokud se zdá být nudná a šedá, může být jas příliš tmavý. Prostě musí být tak akorát.

Velikost a kontrast textu: Upravte velikost a kontrast textu pro pohodlí, zejména při čtení nebo psaní dlouhých dokumentů. Obvykle je nejlepší kombinací pro pohodlí černé písmo na bílém pozadí.

Sponzorováno

Barevná teplota: Jedná se o technický termín používaný k popisu spektra viditelného světla vyzařovaného barevným displejem. Modré světlo je krátkovlnné viditelné světlo, které je spojeno s větším namáháním očí než odstíny s delší vlnovou délkou, jako je oranžová a červená. Snížením teploty barev vašeho displeje se sníží množství modrého světla vyzařovaného barevným displejem pro lepší dlouhodobé pohodlí při sledování.

6. Mrkejte častěji

Při práci u počítače je mrkání velmi důležité; zvlhčuje vaše oči, aby se zabránilo jejich vysoušení a podráždění.

Když lidé hledí na obrazovku, mrkají méně často – až 3x méně, než normálně – a navíc mnoho mrknutí prováděných během práce s počítačem je podle studií pouze částečným zavřením víčka.

Slzy pokrývající oko se během dlouhých fází bez mrkání odpařují rychleji, což může způsobit suché oči. Také vzduch v mnoha kancelářských prostředích je suchý, což může zvýšit rychlost odpařování vašich slz, což vás vystavuje většímu riziku problémů se suchým okem.

Pokud pociťujete příznaky suchého oka, zeptejte se svého očního lékaře na umělé slzy pro použití během dne.

Mimochodem, nepleťte si zvlhčující oční kapky s kapkami formulovanými tak, aby odstranily červenou barvu z vašich očí. Díky tomu mohou vaše oči skutečně vypadat lépe – kapky obsahují složky, které zmenšují velikost krevních cév na povrchu vašich očí, aby je „vybělily“. Ale nejsou nutně formulovány tak, aby snižovaly suchost a podráždění.

Chcete-li snížit riziko suchých očí při používání počítače, vyzkoušejte toto cvičení: Každých 20 minut 10krát mrkněte zavřením očí, jako byste usínali (velmi pomalu). To vám pomůže znovu zvlhčit oči.

7. Procvičujte své oči

Další příčinou únavy očí počítače je únava ze soustředění. Chcete-li snížit riziko únavy očí neustálým zaostřováním na obrazovku, odvracejte zrak od počítače alespoň každých 20 minut a dívejte se na vzdálený objekt (alespoň 20 metrů) po dobu alespoň 20 sekund.

Někteří oční lékaři tomu říkají „pravidlo 20-20-20“. Pohled do dálky uvolňuje zaostřovací sval uvnitř oka a snižuje únavu.

Dalším cvičením je dívat se do dálky na předmět po dobu 10-15 sekund a poté se dívat na něco zblízka po dobu 10-15 sekund. Pak se podívejte zpět na vzdálený objekt. Udělejte to 10krát. Toto cvičení snižuje riziko, že se schopnost zaostření vašich očí „uzamkne“ (stav nazývaný akomodační křeč) po delší práci na počítači.

Obě tato cvičení sníží riziko únavy očí počítače. Nezapomeňte také během cvičení často mrkat, abyste snížili riziko suchého oka způsobeného počítačem.

8. Dělejte si časté přestávky

Abyste snížili riziko syndromu počítačového vidění a bolesti krku, zad a ramen, dělejte si během pracovního dne časté přestávky od obrazovky počítače (alespoň jednu 10minutovou přestávku každou hodinu).

Během těchto přestávek vstaňte, hýbejte se a protahujte ruce, nohy, záda, krk a ramena, abyste snížili napětí a svalovou únavu.

9. Upravte svoje pracovní místo

Pokud se potřebujete dívat tam a zpět mezi vytištěnou stránkou a obrazovkou počítače, umístěte napsané stránky na kopírovací stojan vedle obrazovky.

Špatné držení těla také přispívá k syndromu počítačového vidění. Nastavte svou pracovní stanici a židli do správné výšky, aby vaše nohy pohodlně spočívaly na podlaze.

Umístěte obrazovku počítače tak, aby byla 50-60cm od vašich očí. Střed obrazovky by měl být asi 10 až 15 stupňů pod očima, aby bylo možné pohodlně umístit hlavu a krk.

10. Zvažte nákup počítačových brýlí

Pro maximální pohodlí u počítače vám může prospět, když vám oční lékař vytvoří brýle na míru. To platí zejména v případě, že běžně nosíte kontaktní čočky, které mohou být během delší doby na obrazovce suché a pak dost nepohodlné.

Počítačové brýle jsou také dobrou volbou, pokud nosíte bifokální nebo progresivní čočky, protože tyto čočky obecně nejsou optimální pro vzdálenost k obrazovce vašeho počítače.

Můžete také zvážit fotochromatické čočky nebo lehce zabarvené čočky pro počítačové brýle, abyste snížili vystavení potenciálně škodlivému modrému světlu vyzařovanému digitálními zařízeními.

Sponzorováno

Zeptejte se svého očního lékaře na další podrobnosti a rady. A ještě jedna rada na závěr. Méně pracujte a jděte raději do přírody. Do lesa. To je super. A vaše oči si perfektně odpočinou.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva