Sponzorováno

Jak na suchý nos? Jak ho zvlhčit? 4.95/5 (22)

 • Zvlhčování nosu je často doporučováno při suchém nebo podrážděném nosu nebo při nachlazení. V tomto článku najdete způsoby, jak správně zvlhčit nos.
 • Zvlhčovač vzduchu: Použijte zvlhčovač vzduchu ve svém domě či bytě, zejména v ložnici, aby se udržela správná vlhkost vzduchu. Vlhký vzduch pomáhá předcházet vysušení v nose.
 • Inhalace páry: Inhalace páry je účinný způsob zvlhčení nosu. Například si můžete zkusit inhalaci nad horkou vodou, pokrytí hlavy ručníkem a inhalaci páry po dobu několika minut. Můžete také použít inhalátor s horkou párou.
 • Nosní spreje nebo kapky: Použití nosních sprejů nebo kapek, které obsahují fyziologický roztok, mořskou vodu nebo jiné zvlhčující složky, může pomoci zvlhčit nosní dutiny. Postupujte podle pokynů na balení a nevyužívejte je příliš často, abyste nedráždili sliznici nosu.
 • Pití dostatečného množství tekutin: Při zvlhčování nosu je důležité udržovat tělo hydratované. Pijte dostatečné množství vody a dalších nealkoholických nápojů (čaje třeba).

Jak zvlhčit nos?

Jak zvlhčit nos?

Nos potřebuje pro správnou funkci vlhko. Víme jak na to. Uvědomili jste si někdy, že za podrážděnou náladu, únavu či za bolest hlavy může i špatně fungující nos? Se suchým a oteklým nosem si nevychutnáte ani jídlo a nedokážete se soustředit na práci. V podzimním a zimním období infekcí a přetopených bytů to není nic výjimečného. Termínem „suchý nos“ se označuje stav, kdy se v nosních dutinách tvoří krusty, někdy s hustým, na sliznici lpícím sekretem.

K suchému nosu můžete přijít také:

 • ve vysokých nadmořských výškách, v zakouřeném a znečištěném prostředí
 • při virové, bakteriální, alergické nebo autoimunní rýmě
 • při užívání léků proti vysokému tlaku, cytostatik, kortikoidů
 • při akutní, alergické nebo autoimunní rýmě
 • po dlouhodobém užívání nosních kapek a sprejů a při závislosti od nich
 • při atrofických změnách sliznice způsobených hormonálními změnami
 • u Sjögrenova syndromu
 • po úrazech nosu
 • po operacích v nose a nosních dutinách

Co s tím?

„Nos potřebuje pro správnou funkci vlhko,“ říká doktorka Staníková. Při nemocech, které nás obtěžují suchou sliznicí v nose, doporučuje starý čínský recept vyplachování nosu slanou vodou, ale také dlouhodobější zvlhčování pomocí lokálních léků, kapek a sprejů. Super na vyčištění a zvlhčení nosu je nosní sprcha Džala Néti.

Sponzorováno

Podle otorinolaryngologů by sprej neměl obsahovat konzervační látky, které ještě více vysušují sliznici, a měl by mít správné pH. Příliš alkalické pH snižuje funkčnost žláz, kyselé pH zase způsobí nepohyblivost řasinek. „Při výběru léku je důležité množství aktivních látek v roztoku. Fyziologický – izotonický roztok NaCl (0,9 procenta) působí příjemně a nedráždí, hypertonický roztok soli (1,1 procenta) zmírňuje otoky, regeneruje a čistí,“ říká lékařka.

Co má nos rád

V sprejích nebo v kapkách hledejte:

Éterické oleje, kafr a mentol

Mořskou sůl

 • Hypertonický roztok mořské soli (1,1 procenta) zkapalní hustý, usazený nosný sekret a umožní snadněji smrkání.
 • Zvlhčí nosní sliznici a pomohou jí šetrně oplaskne.

Hypromelosu

Derivát celulózy vytvoří na sliznici tenký ochranný film, pod kterým se může dobře regenerovat. Zároveň zachytí škodlivé látky.

Dexpanthenol

Kyselina pantotenová pomáhá při léčení ran, ochraně a regeneraci vysušené sliznice a chrání ji tak před poškozením viry a mikroby.

Pozor na závislost

Pokud vás trápí akutní rýma, pomohou nosní kapky a spreje s takzvaným vazokonstrikčním účinkem, které si rychle poradí s otokem, ale není třeba je používat dlouhodobě, protože vzniká závislost.

Zvlhčujte!

Na to, aby nos správně fungoval, potřebuje vlhko. No vlhkost vzduchu v místnosti by neměla překročit padesát procent, aby se nemnožily roztoče. Sliznici si zvlhčíte i dostatečným přísunem tekutin a pobytem v parní sauně. Starý čínský recept řadí vyplachovat nos slanou vodou. Upřednostněte mírně hypertonický roztok mořské soli, který zmírňuje otok sliznice. Pokud vám nevoní vazelína z ropy, vytírejte si nos vatovou tyčinkou s gelem z Aloe vera. Vyzkoušejte mandlový nebo kokosový olej, které také skvěle pomáhají. Suchému nosu prospěje zvlhčování kapkami, které obsahují látky s hojivým bisabololem a dexpanthenolem. Pomohou mu i kapky s kombinací éterických olejů a hypromelosy.

Kam dál?

Mrkněte na článek o tom, jak zvlhčit sliznici.

Je důležité si uvědomit, že každý člověk může mít individuální potřeby zvlhčování nosu. Pokud máte chronické problémy se suchým nosem nebo zánětem nosní sliznice, je vhodné se poradit s lékařem, který vám může poskytnout konkrétní doporučení a léčebný plán.

Sponzorováno

A jak se suchým nosem bojujete vy? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva