Jak na suchý nos? Jak ho zvlhčit? 4.92/5 (13)

Sponzorováno

Jak zvlhčit nos?

Jak zvlhčit nos?

Nos potřebuje pro správnou funkci vlhko. Víme jak na to. Uvědomili jste si někdy, že za podrážděnou náladu, únavu či za bolest hlavy může i špatně fungující nos? Se suchým a oteklým nosem si nevychutnáte ani jídlo a nedokážete se soustředit na práci. V podzimním a zimním období infekcí a přetopených bytů to není nic výjimečného. Termínem „suchý nos“ („dry nose“) se označuje stav, kdy se v nosních dutinách tvoří krusty, někdy s hustým, na sliznici lpícím sekretem.

K suchému nosu můžete přijít také:

  • ve vysokých nadmořských výškách, v zakouřeném a znečištěném prostředí
  • při virové, bakteriální, alergické nebo autoimunní rýmě
  • při užívání léků proti vysokému tlaku, cytostatik, kortikoidů
  • při akutní, alergické nebo autoimunní rýmě
  • po dlouhodobém užívání nosních kapek a sprejů a při závislosti od nich
  • při atrofických změnách sliznice způsobených hormonálními změnami
  • u Sjögrenova syndromu
  • po úrazech nosu
  • po operacích v nose a nosních dutinách

Co s tím?

„Nos potřebuje pro správnou funkci vlhko,“ říká doktorka Staníková. Při nemocech, které nás obtěžují suchou sliznicí v nose, doporučuje starý čínský recept vyplachování nosu slanou vodou, ale také dlouhodobější zvlhčování pomocí lokálních léků, kapek a sprejů. Super na vyčištění a zvlhčení nosu je nosní sprcha Džala Néti.

Podle otorinolaryngologů by sprej neměl obsahovat konzervační látky, které ještě více vysušují sliznici, a měl by mít správné pH. Příliš alkalické pH snižuje funkčnost žláz, kyselé pH zase způsobí nepohyblivost řasinek. „Při výběru léku je důležité množství aktivních látek v roztoku. Fyziologický – izotonický roztok NaCl (0,9 procenta) působí příjemně a nedráždí, hypertonický roztok soli (1,1 procenta) zmírňuje otoky, regeneruje a čistí,“ říká lékařka.

Sponzorováno

Co má nos rád

V sprejích nebo v kapkách hledejte:

Éterické oleje, kafr a mentol

Mořskou sůl

  • Hypertonický roztok mořské soli (1,1 procenta) zkapalní hustý, usazený nosný sekret a umožní snadněji smrkání.
  • Zvlhčí nosní sliznici a pomohou jí šetrně oplaskne.

Hypromelosu

Derivát celulózy vytvoří na sliznici tenký ochranný film, pod kterým se může dobře regenerovat. Zároveň zachytí škodlivé látky.

Dexpanthenol

Kyselina pantotenová pomáhá při léčení ran, ochraně a regeneraci vysušené sliznice a chrání ji tak před poškozením viry a mikroby.

Pozor na závislost

Pokud vás trápí akutní rýma, pomohou nosní kapky a spreje s takzvaným vazokonstrikční účinkem, které si rychle poradí s otokem, ale není třeba je používat dlouhodobě, protože vzniká závislost.

Zvlhčujte!

Na to, aby nos správně fungoval, potřebuje vlhko. No vlhkost vzduchu v místnosti by neměla překročit padesát procent, aby se nemnožily roztoče. Sliznici si zvlhčíte i dostatečným přísunem tekutin a pobytem v parní sauně. Starý čínský recept řadí vyplachovat nos slanou vodou. Upřednostněte mírně hypertonický roztok mořské soli, který zmírňuje otok sliznice. Pokud vám nevoní vazelína z ropy, vytírejte si nos vatovou tyčinkou s gelem z Aloe vera. Vyzkoušejte mandlový nebo kokosový olej, které také skvěle pomáhají. Suchému nosu prospěje zvlhčování kapkami, které obsahují látky s hojivým bisabololem a dexpanthenolem. Pomohou mu i kapky s kombinací éterických olejů a hypromelosy.

Kam dál?

Sponzorováno

Mrkněte na článek o tom, jak zvlhčit sliznici.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva